%20’si Hiç Açılmayacak. İflas ETTİK!

Bulgaristan’da Restoranların %20’si Hiç Açılmayacak. İflas ETTİK!

  • Ülkede alınan yeni tedbirler özellikle restoran, gazino ve spor merkezlerinin işletme sahiplerini iflasa götürüyor. Yürürlüğe Girecek Olan Ek Tedbirler 7-10 Gün Uzayabilir.

Ruse’de(Rusçuk) düzenlenen protestolara ülkenin dört bir yanından göstericiler katıldı. Protestoların nedeni, ülkede alınan ek tedbirler kapsamında özel sektörün tamamen kapatılmasıydı. Salgın sürecinden en çok etkilenen restoranlar, kumarhaneler kafeler ve spor merkezi çalışanları protestolara katıldılar.

Özellikle Rusçuk’da kafeler ve restoranların %20 artık hiç açılmayacak çünkü sahipleri salgın nedeniyle iflas ettiklerini ve dükkanları boşaltıklarını ifade ettiler. Devlet desteğine başvuruda bulunan işletme sahiplerinin ifadelerine göre bir çok talebin onaylanmadığı ve devlet desteğinin yetersiz olduğu bildirildi.

Protestolara katılan göstericilerin birçoğu işletmelerin 10 gün sonra açılacağına inanmadıklarını söylediler.

Gösterilere Başkent Sofya’dan katılan bir işletme sahibinin sözleri durumun ne denli ciddi olduğunun özetiydi. İşletme sahibi; Studentski Grad’da bir restoran açtık, 40 gün çalıştık ve kapatıldık biz iflas ettik çünkü restoranı kredi ile açmıştık, dedi.

Ülke genelinde durum Ruse’den farklı değil. Bulgaristan genelinde bir çok özel sektör sahipleri aynı durumda.

Yürürlüğe Girecek Olan Ek Tedbirler 7-10 Gün Uzayabilir.

Başkent Sofya’daki Alexandrovska Hastanesi müdürü Prof. Boris Bogov, Pazartesi yürürlüğe girecek olan tedbirlerin 7 ila 10 gün uzatılabileceğini belirtti.

Hastane müdürü Bogov, yeni vaka sayılarının son 10 günde %30 arttığını belirtti. Yoğun bakım ünitelerinin ise %42 oranında dolu olduğunu bildirdi. Basına yaptığı açıklamada yeni türün gençlerde daha çok görüldüğünü ve bir önceki virüs dalgası oranına göre yaş ortalamasının 10-12 yıl düştüğünü söyledi.

Begov, Başkent’de aşılanan kişilerden hastaneye kaldırılan olmadığını, sadece ikinci aşılamadan sonra iki meslektaşının 3-4 gün ateşlerinin olduğunu ve birinin de aşı yerinde iltihap olduğunu açıkladı. Yapılan aşılardan birinin “Moderna” diğerinin ise “AstraZeneca” olduğunu ifade etti.

Prof. Boris Bogov, ikinci dozlarda yaşanan aksaklıkların olumsuz bir etkisi olmayacağını ve aşılamanın tam kapasite devam ettiğini söyledi. Profesör, kilitlemenin 7 ila 10 gün uzatılacağına inandığını söyledi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: