AB’den Bulgaristan’a kepçeyle, Türkiye’ye çay kaşığı ile

AB’den Bulgaristan’a kepçeyle, Türkiye’ye çay kaşığı ile

• AB’den mali yardım konusunda Türkiye kararı: “AB, 2021-2027 mali dönemi bütçesini belirlerken artık tek bir aday ülkeye önceden belirlenmiş katılım öncesi mali yardım meblağı ayırmamaya karar verdi. AB, Türkiye ile yaşanan sorunları karara gerekçe gösterdi.”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB ile Türkiye arasında yaşanan sorunlar nedeniyle uzun süreli bütçe planlamasında artık tek bir aday ülkeye önceden belirlenmiş bir meblağ ayırmama kararı aldı. Komisyon’dan bugün yapılan açıklamaya göre AB’nin 2021-2027 yılları arasındaki mali döneminde aday ülkeler için katılım öncesi mali yardım miktarının ülkelere göre ayrılmamasına, onun yerine bütün aday ülkeler için toplu bir meblağ belirlenmesine karar verildi. Bu meblağ AB’ye aday beş üye ülke için 2021-2027 yılları için toplam 14 milyar 500 milyon euro olarak belirlendi.

AB, içinde bulunulan mali dönem süresince katılım öncesi mali yardımlar için Türkiye’ye 4 milyar 450 milyon euroluk bir meblağ sözü vermişti, ancak şu ana kadar Türkiye’ye sadece 315 milyon euro ödendi. AB Komisyonu,yardımların kesilmesine gerekçe olarak Türkiye’de demokrasi ve insan haklarının gerilemesini göstermişti.

Komisyonun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, AB genişlemesinin odak noktasının Batı Balkan ülkeleri olduğunu söyledi. Türkiye haricinde Arnavutluk, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan da AB’ye aday ülkeler arasında yer alıyor. Hahn, bundan sonra adaylara ülkeler üzerinden değil,  AB’nin önem verdiği konular üzerinden para verilmesinin planlandığını söyledi. Hahn, bu yeni uygulamanın aday ülkeler arasında AB’nin koşullarını sağlamada “bir çeşit rekabet” yaratabileceğini belirtti.

Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada 2021-2027 yılları için ayrılan bütçenin eski Yugoslavya ülkelerinin “dönüşüm süreçlerine” katkı sağlanmasının hedeflendiği belirtildi. Açıklamada katılım öncesi mali yardımlara getirilen yeni sisteminin “Türkiye’deki değişikliklere uyum sağlayabilecek esneklikte” de olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca AB’nin toplam dış ilişkiler bütçesinin 2021-2027 mali dönemi için yüzde 30 artırılarak 123 milyar euro olarak belirlendiği kaydedildi. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temcilsici Mogherini, “Bu, küresel rolümüz için daha önceden görülmemiş bir yatırım” dedi. Mogherini, bu yatırımla AB dış politikasının etkisinin bir üye ülkenin tek başına sağlayamayacağı büyüklükte olduğunu söyledi.

Avrupa Birliğinden Bulgaristana Rekor Miktarda Hibe Desteği

Bulgaristan’ın Avrupa Parlamentosu Milletvekillisi Andrey Novakov’un sorumluluğunda hazırlanan Avrupa Birliği (AB) Yapısal ve Yatırım Fonlarının Kullanımına İlişkin Yönetmelik Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda 460 oyla kabul edildi. Yönetmeliğe göre 2020-2027 program döneminde bu fonlardan Bulgaristan’a 18 milyar leva hibe desteği sağlanacak. Bu, rekor bir bütçe ve AB’den alınan hibe desteğinde rekor artıştır.

Novakov, yedi fonun yönetimini düzenleyen yönetmelik konusunda raportördür. Yönetmelik taslağı dün AP Genel Kurulunda kabul edilmeden önce Novakov, 10 ay boyunca Bulgaristan’a AB üyeliğinden bu yana en yüksek miktarda hibe desteği verilmesini sağlamak için resmi ve gayri resmi müzakerelere öncülük etti.

Yönetmeliğin onaylanmasından sonra İspanya’nın AP milletvekilleri, İspanya’da bazı coğrafi alanlara avantaj sağladığı için Novakov’a teşekkür ettiler.

Yönetmelik, AB fonlarından sağlandığı maddi desteğin öncelikli olarak demografik kriz yaşayan ve boşalan bölgelere yapılmasını öngörüyor.

Bulgaristan için en önemli fonlar uyum, bölgesel kalkınma ve sosyal fonlarıdır. Bulgaristan’ın AP Milletvekilinin diğer başarısı, Avrupa Komisyonu’nun belediyelerin projelere ödediği yüzde 15 oranında katkı payı tutarının yüzde 30’a yükseltilmesine ilişkin talebin reddetmesini sağlamasıdır. Belediyelerin ödeyeceği katkı payı tutarı öngörülenden iki kat daha düşük seviyede, yani şimdiki seviyede olacak.

Bulgaristan’a öngörülen hibe desteği miktarında 4 milyar leva artış, 2027 yılına kadar ödenecek ve bu kaynaklar, bölgesel kalkınma, yol, ekoloji ve sosyal projeleri için harcanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: