Abdü: “Devletin bizim için ETUS’a aylık yüzbinlerce lira ödemesine rağmen hakarete uğruyoruz”

Abdü: “Devletin bizim için ETUS’a aylık yüzbinlerce lira ödemesine rağmen hakarete uğruyoruz”

????????????????????????????????????????????????????????????

Geçirdiği trafik kazası sonucu felçli olarak Edirne’de yaşamını sürdüren % 93 engelli raporu bulunan Kimya Mühendisi Mehmet Abdu, hastane dönüşü ETUS minibüs şoförünün hakaretine uğradığını iddia etti. “Önce yolcuları alacağım sonra sizin gibileri alacağım” diyen şoföre “Biz yolcu değil miyiz?” diye sorduğunu belirten engelli vatandaş, şoförün eşine ve kendisine “hayvan” dediğini iddia etti. Edirne Belediyesi’ne resmi şikayette bulunan engelli vatandan “Her seferinde şoföre kınama cezası verdiklerini bildiriyorlar. Bu da bir işe yaramıyor” dedi.

Felçli engelli vatandaş Mehmet Abdu, önceki gün Sultan Birinci Murat Devlet Hastanesi’nden çarşıya dönüş yapmak istediği sırada bindiği minibüsün şoförünün kendisine ve eşine hakaret ettiğini iddia etti.

Geçirdiği trafik kazası sonrasında omurilik felci olan kimya mühendisi Mehmet Abdu, önceki gün Edirne Sultan Birinci Murat Devlet Hastanesi’ne gitmek için, Zindanaltı mevkiindeki pazaryeri durağından eşi Neslihan Abdu ile birlikte 2B minibüsüne bindi ve sorun yaşamadan hastaneye ulaştığını, işlerini bitirip, dönüş için tekrar minibüs durağına geldiklerini, durağa gelen ilk minibüse engelli rampası arızalı olduğu için binemediklerini, bir sonraki minibüste ise şoförün hakarete varan tepkileriyle karşılaştıklarını söyledi. Mehmet Abdu konuşmasının devamında: “Edirne’nin Tahtakale semtinde oturuyorum, Sultan Birinci Murat Devlet Hastanesi’ne gitmek için Cuma pazarı durağından 2B minibüsüne bindim ve hastanede indim. Problemsiz bir şekilde hastaneye giderek işlerimi hallettim. Dönüşte merkeze dönmek için 2A minibüslerine binmek üzere hastane durağına gittim. Saat 10.00’da 22 M 0020 plakalı ETUS minibüsü geldi. Gelen yeni araç olmasına rağmen minibüs şoförü engelli rampasının açılmadığını gerekçe göstererek, (arkadan gelene binin) diyerek beni almadı. Ben ve eşim, herhangi bir tartışmaya meydan vermemek için şoförün söylediğine (tamam) diyerek sonraki minibüsü beklemeye başladık. Saat 10.10’da 22 M 0018 plakalı araç geldi. Ben arka kapı girişindeyken eşim ön kapıya giderek şoföre (engelli rampasını açabilir misiniz?) dediğinde araç şoförü; (önce yolcuları alacağım, sizin gibileri sonra alacağım) dedi. Rampayı açtıktan sonra şoföre (biz de yolcuyuz) dedim. Şoför yerine oturduktan sonra konuşmaya başladı. Bunun üzerine minibüsteki yolcular da şoförün konuşmasına tepki gösterdiler. Hatta yolculardan bazıları şoförün bize hakaretvari konuşmaları üzerine (sen ilk önce onu alacaksın sonra bizi alacaksın. İnşallah sen de ona benzersin, o zaman anlarsın onun ne düşündüğünü) dediler. Bunun üzerine şoför de (niye onları tutuyorsunuz) dedi. Eşim de (siz bana insan gibi konuşmadınız) deyince şoför de (ben hayvan mıyım, hayvan sizsiniz) dedi. Biz de Orduevi’nde inerek Edirne Belediyesi’ne gittik ve Belediye halkla ilişkilerine dilekçemizi vererek şikayet ettik. Sonra ETUS Başkanı Hakan Giyik’i aradım. Giyik de (şu an konuşamıyorum) diye mesaj attı. Gelen mesaja cevap olarak (sizin şoförlerin bir ‘hayvan’ demedikleri kalmıştı, şoförler onu da dedi) şeklinde yazdım.” dedi.

ETUS’ta benzeri sorunlarla birçok sefer karşılaştıklarını, şoförlerin engelli rampası açmaktan rahatsız olduklarını ifade eden Abdu, şoförlerin hakaretvari konuşmalar yaptıklarını, bunun üzerine Belediyeye şikâyet dilekçesi yazdıklarında da olayların şoförlere ‘ihtar cezası’ ile geçiştirildiğini belirtti. Abdu, “Edirne Belediyesine de şikayetlerimi bildiriyorum, dilekçelerimi takip ediyorum, her seferinde encümen kararıyla şoförlere ihtar cezası veriliyor. Bu da bir işe yaramıyor, uğraştığımızla kalıyoruz” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a ulaşamadıklarını belirten Abdu; “Belediye Başkanımızla seçim öncesinde konuşup tokalaşıyorduk. Ama seçimlerden sonra ulaşılamayan kişi oldu. Kaç defa makamına gidip görüşmek istesek her seferinde sekreteri (başkanımız şuan şehir dışında, nereye gittiğini bilmiyoruz, ne zaman geleceğini bilmiyoruz) şeklinde standart cevaplar alıyoruz. Belediye Başkanımız gerçekten hep şehir dışına mı gidiyor, sekreteri gerçekten dönüş zamanını bilmiyor mu? Bunlara inanasımız gelmiyor. Ben vatandaşım, engelliyim ama cahil değilim. Ben kimya mühendisiyim, trafik kazasıyla bu duruma geldim. Şoförün dediğine göre biz acınacak, minibüse almaya değmeyecek ikinci sınıf vatandaş konumundayız. ETUS minibüslerini sadece hastaneye ulaşım için kullanıyorum. Hastaneye ulaşmamızı bile istemiyorlar. Gerekirse ücretini vereyim ama hakaret etmesinler” şeklinde konuştu.

Mehmet Abdu; ücretsiz seyahatin, engellilere ve 65 yaş üzerindekilere devletin sağlamış olduğu bir hak olduğunu, bunun parasının zaten ETUS’a devletin kendileri adına ödediğini belirterek; “Recep Bey’in biz engellilere söylediği bir söz vardı; engelliler evden çıkacak, Edirne’yi engelli kenti yapacağım, herkes kendi işini kendi görüp herkes evine mutlu olarak dönecek diyordu. Şu anda öyle bir çalışma görmeyi bırakın, başta ETUS olmak üzere, daha çok bizi eve mahkum olmaya bırakıyorlar. Biz ayrıcalık istemiyoruz. Eğer ki bizi almak bedava diye düşünüyorlarsa, bu bize devletimizin verdiği bir hak. Devletin ETUS’a engelliler için ödediği, minibüs başına aylık ücretin bin liraya çıktığını da öğrendik. ETUS’un yüzlerce aracı var, demek ki Devlet bizden alınmayan ücret için zaten bizim adımıza her ay yüzbinlerce lira ödüyor. Buna rağmen şoförlerin hakaretine uğruyoruz.” dedi.

Abdu, şoförlerin her seferinde rampaları açarken surat astıklarını belirterek, ETUS minibüslerinin mekanik aksamı veya herhangi bir arızasının bakıma alındığı gibi, engelli rampalarının da bakım yapılarak çalışır duruma getirilmesi gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: