Ahi Fikret Üstev: “Edirne’de kaynak yok gibi ucuz bahaneler üretmeye gerek yok.”

Ahi Fikret Üstev: “Edirne’de kaynak yok gibi ucuz bahaneler üretmeye gerek yok.”

Edirne'de ki her esnafın Niko Saris, Staouroz Saris, Apostol Karaoğlu, Taki Hacapolos gibi dostları var.
Ahi Fikret Üstev: “Edirne’de kaynak yok gibi ucuz bahaneler üretmeye gerek yok.”

Ahi Fikret Üstev: “Edirne’de kaynak yok gibi ucuz bahaneler üretmeye gerek yok.”

Kendinizi tanıtır mısınız?

Ahi Fikret Üstev: 1944 doğumluyum. Yeni sanayi sitesinde brandacılık yapıyorum. Yıldırım mahallesinde doğdum. 1956 senesinde çalışma hayatım esnafın yanında çıraklık ile başladı.1985 senesinde balık pazarında brandacılık yapmaya başladım, dükkan yetmemeye başlayınca da 1991 senesinde de sanayiye geldim. 1998 senesinde de yeni sanayiye geldim. 20 senedir buradayız. 2007 senesinde genel kurulda başkan seçildim. O günden bugüne kadar da sanayi sanayinin başkanlığını görevini yürütmekteyim. Yeni sanayi kurmak noktasında bir çalışmamız var. Kestanelik mevkiini düşünmekteyiz. Oradaki 600 dönümlük araziyi almaya çalışıyoruz,ömrümüz yeterse Edirne’ye modern bir sanayi bırakmak istiyoruz.

► Edirne’de yılın ahisi seçildiğinizi biliyoruz. Bu konudan bahseder misiniz?

Ahi Fikret Üstev: Ben bu işe 1956 yılında beygir terziliği ile başladım. 62 senedir esnafım. Brandacılık işini uzun yıllardır yapmaktayım. İşimizi uzun yıllardır layığıyla yapmaya başlıyoruz. O yüzden bu ödüle layık görüldük. Bu sevindirici, gurur verici bir durum. Biz Edirne esnafının müşterileri, arkadaşları, dostları sadece Edirneliler değil. Balkan ülkelerinden gelen misafirleri de çok. Yapılanmamızı,projelerimizi yaparken buna göre yapmak zorundayız. Edirne’de ki her esnafın Niko Saris, Staouroz Saris, Apostol Karaoğlu, Taki Hacapolos gibi dostları var.

► Edirneli bir vatandaş olarak şehrimizde gördüğünüz sorunlar nelerdir?

Ahi Fikret Üstev: Sorunları on yaşında çocuk da söyler elbette. Altyapı sorunu, şehir planlaması sorunu,daha doğrusu bunların olmaması başlı başına bir sorun. Karaağaç, Kaleiçi gibi yerler örnek alınarak yeni yerleşim yerlerinin yapılmaması ise başlı başına bir sorun. Düzenli bir şehir planlaması yapılamadı, altyapı ayarlanamadı. Yolların halini görüyorsunuz. Edirne dendiğinde kültürlü insanların yaşadığı hudut şehri tanımı yapılıyor. Biz Edirneli olmakla iftihar ediyoruz ama bize reva görülen altyapı ve şehir planlaması ortada. Belediye başkanları değişiyor, hiçbir şey değişmiyor. Bu işin parti ile ilgisi yok. Eskişehir’de de CHP Belediyesi varama halkına hizmet götüren bir belediye var, istediğinde kaynak yaratabilen bir belediye var. Edirne’de kaynak yok gibi ucuz bahaneler üretmeye gerek yok.Edirneliler şehrine sahip çıkmak zorunda. Bu sorunu çözersek her şey çözülür.‘Benden olsun da çamurdan olsun’ zihniyetini yıkmak ve hizmet edenleri başa getirmek gerekiyor. Başa gelen kişi öncelikle altyapı sorununu çözmeli sonra makyaj yaparız! Yeni yapılan yerlerde su patlıyor. Belediyeye su parasından çok bakım parası veriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: