Ali Demirkıran: “ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ali Demirkıran: “ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR”

“Adalet Mülkün Temelidir” diyen Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, partisinin adı “Adalet ve Kalkınma Partisi” olan iktidarı, her konuda adaletli davranmaya davet etti.

126 ülkede 3 bin 800’ü uzman toplam 123 bin 800 araştırmacı ile yapılan “2019 Hukukun üstünlüğü Endeksi”  sonucuna göre Türkiye’nin 126. Sırada yer aldığına dikkat çeken Demirkıran, şunları kaydetti; “Ülkeler, şu sekiz kritere göre inceleniyor: Hükümet yetkileri üzerinde kısıtlamanın olması, yolsuzluğun önlenmesi, düzen ve güvenlik, hükümet şeffaflığı, temel haklar, adil hukuk, cezai adalet ve idari yaptırımlar.”

Değerlendirmedeki kriterlere göre Türkiye şu sıralarda yer aldı:

* “Hükümetin Gücünün Sınırlandırılması”nda:  123.

* “Yolsuzlukla Mücadele”de:  57.

* “Şeffaflık”ta: 94.

* “Temel Haklar”da:  122.

* “Kişilerin Can ve Mal Güvenliği”nde:  96.

* “Hukuki ve İdari Düzenlemelerin Uygulanması”nda: 106.

* “Vatandaşların Adalete Erişebilirliği”nde: 96.

Bu araştırmalar ve analizlerin, adeta sağlık kontrolündeki tansiyon, nabız, röntgen, MR, kan tahlili gibi tetkiklerini göstermekte olduğuna işaret eden Ali Demirkıran,  “Değerleri uygun olmayan hastaya gereken tedavi yapılmalıdır. Buradaki ilk şart, hastanın durumunu kabul etmesi ve iyileşmek için bir gayret içine girmesidir. Hukukun üstünlüğü ile ilgili bu araştırma yetkililere bir uyarı mahiyetindedir. ‘Kendinize çeki düzen verin’ demektir.  Hukukun üstünlüğü ve adalet en önemli kavramlardır. İnsanın ve toplumun huzuru buna bağlıdır. ‘Yaşanabilir bir Türkiye’ için hukukun üstünlüğünün temin edilmesi, adaletin sağlanması şarttır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: