Av. Sinan Tekin: “Çin, Doğu Türkistan’da bir soykırım gerçekleştiriyor”

Av. Sinan Tekin: “Çin, Doğu Türkistan’da bir soykırım gerçekleştiriyor”

  • Saadet Partisi GİK (Genel İdare Kurulu) Üyesi Av. Sinan Tekin, Çin’in Doğu Türkistan’da tüm dünyanın gözü önünde bir soykırım yaptığına dikkat çekerek tüm Uluslararası Kuruluşları göreve davet etti.

Doğu Türkistan’ın yaklaşık iki yüz yıldır işgal altında bulunduğuna vurgu yapan Av. Sinan Tekin, “1949’da Çin tarafından ilhak edilen bölgede zulüm ve hak ihlalleri artarak devam ediyor. Doğu Türkistanlılar hala asıl vatandaş olarak kabul edilmiyor. Yerlerinden edilenlerin toprakları işgal ediliyor. 21. yüzyılda tekrar hortlatılan Nazi benzeri toplama kamplarında 3 milyondan fazla kardeşimiz Müslüman Türk kimliğini, dinini ve kendine ait bütün özelliklerini terk etmeye ve Çinlileşmeye zorlanmakta, ağır baskı ve işkence altında yaşamakta, binlercesi katledilmektedir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

Av. Tekin devamla; “Bu zulme karşı topyekûn tavır alınmalıdır. İslam İşbirliği Teşkilatını, tüm sivil toplum kuruluşlarını, İnsan Hakları Araştırma Komisyonlarını, sözde insan haklarından, adaletten, özgürlükten dem vuran demokrasi havarilerini bu zulme engel olmak için ivedilikle göreve davet ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: