Av. Sinan Tekin: “Tarihi Çarşılarımız Tarih Kokmalı”

Av. Sinan Tekin:  “Tarihi Çarşılarımız Tarih Kokmalı”

  • Bir tarih ve medeniyet şehri olan Edirne’mizde tarihi çarşılarımızın büyük görev ifa ettiğini söyleyen Saadet Partisi Mahalli İdareler Başkanı Av. Sinan Tekin, “şehrimize gelen misafirlerimize uygun işletmelerin teşvik edilmesi gerekir ”şeklinde konuştu.

Ali Paşa, Bedesten ve Arasta çarşılarımızın Edirne’mizin en çok ziyaret edilen yerler ve “yüz akı” olduğunu söyleyen Tekin, “Yüzyıllarca önceden günümüze gülümseyen bir yüzdür” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bu çarşılar tarihi, otantik, hediyelik, yöresel ürünler satılması hem esnafımızın işlerinin artışına katkı sağlayacaktır. Pek çok iş kolu geleneksel olarak daha iyi sürdürülebilir hale gelecektir. Zaman değişiyor, şartlar farklılaşıyor. Çarşılar belli sahalarından oluşan dükkânlar gibi. Satılan mal ve hizmetlerde çeşitlilik yetersiz. Yeniliklere, ihtiyaçlara ve taleplere uygun hareket etmek gerekir” dedi.

Tarihi çarşılarımızda esnaflık yapanlarla yaptıkları görüşmelerde işleri iyi olanların yanı sıra işleri orta ve zayıf olanların da bulunduğuna işaret eden Av. Sinan Tekin, “Biz herkesin işinin iyi olmasını, yüzünün gülmesini isteriz. Bir kısım esnafın dükkân masrafları altında ezilmesi, hatta pek çok dükkânın camında  ‘devren kiralık dükkân’ yazısının olması bizi üzüyor. Bunun içinde Ticaret Odaları, Esnaf Odaları, Vakıflar Kurumu, STK’lar ve tabii ki esnafımız çarşılarımıza daha fazla insanın gelmesi, alışveriş yapması için fikri çalışmalar yapmalıdır. Hatta bu konularda profesyonel firmalardan destek almak, araştırmalar yaptırmak çok daha faydalı olacaktır. Arasta Çarşısı diğer çarşılarımıza göre Turistik hava açısından bir adım ileri durumda. Bu adımların arttırılması ve diğer çarşılarımızın da çıtasının yükseltilmesi hem esnafımıza hem şehrimize daha fayda sağlayacaktır.  Böylece bir tarih ve kültür şehrimize gelen ziyaretçilerimizin, misafirlerimizin beklentilerini karşılar. Böyle bir hamle şehrimizin gelirlerini ve iş imkânlarını arttırır” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: