Avrupa’nın en sağlıksız ülkesi Bulgaristan ve en sağlıksız 10 yiyeceği

Avrupa’nın en sağlıksız ülkesi Bulgaristan ve en sağlıksız 10 yiyeceği

Yapılan araştırma sonuçları, sağlıksız beslenmeden kaynaklanan ölüm vakalarında Bulgaristan’ın araştırmaya dahil edilen 51 ülke arasında 12. sırada yer aldığını gösterdi.

Ölüm oranlarının en yüksek olduğu ilk 10 ülke, dördü Asya’da bulunan hep eski Sovyet cumhuriyetleridir. Birinci sırada yer alan Özbekistan’da 100 bin kişide 396 kişinin sağlıksız beslenme nedeniyle hayatını kaybettiği kaydedildi.

Özbekistan’ı, Türkmenistan, Kırgızistan, Ukrayna, Moldova, Azerbaycan, Belarus, Tacikistan ve Kazakistan takip ediyor. 100 bin kişide 291 kişinin sağlıksız beslenme nedeniyle hayatını kaybettiği Rusya 10. sırada bulunuyor. Yine eski Sovyet cumhuriyetlerinden olan Gürcistan 11.sırada yer alıyor.

Hemen ardından sağlıksız beslenme alışkanlıklarının neden olduğu kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerde 260 ölüm vakası ile Bulgaristan geliyor. Aslında eski Sovyet cumhuriyetlerini dikkate almazsak Bulgaristan’ın, AB’de en sağlıksız beslenen ülke olduğu ortaya çıkıyor.

En sağlıklı beslenen ülkeler İspanya, İsrail, Fransa’dır. Bu ilk ülkede sağlıksız beslenme nedeniyle hayatını kaybedenler 43’er kişi, Fransa’da ise 46 kişidir.

Bilim adamlarının araştırma sonuçlarını değerlendirmesine göre Avrupa’da ölüm vakalarının yaklaşık yarısı sağlıksız beslenmeden kaynaklanıyor.

Bölgede iki milyondan fazla insan, şeker içeriği yüksek gıdalar ve düşük miktarda meyve, sebze, çerez ve kepekli tahıl tüketimi ile ilgili hastalıkların kurbanı oldu.

Bilim adamları, ayrıca erkeklerin sağlıksız beslenme nedeniyle kardiyovasküler hastalıklara karşı daha savunmasız olduklarını ortaya koydu. Kadınlar, 50 yaşından sonra risk grubuna girerken sağlıksız beslenme erkeklerde daha küçük yaşlarda olumsuz etki göstermektedir.

Bu konuda kafa yoran uzmanlar ülkede en sağlıksız yiyeceklerin listesini yaptı. Söz konusu listede yer alan yiyecekleri bir aylığınada olsa menünüzden çıkardığınızda kondisyonunuzda ve kilonuzda güzel sürprizlerle karşılaşacaksınız.

Hazırlanan listenin ilk 10 ürünü sizler için derledik.

 1. En sağlıksız ürünler listemizin ilk sırasında krenvişler (sosisler) yer almaktadır. Sosisler tamamen et ürünlerinden üretilmez. Krenvişlerde et oranı çoğunlukla yüzde 20’nin altındadır. Sosislerde hayvansal atıklar olarak bilinen öğütülmüş organlar ve yağ kullanılırken bunların yanı sıra, soya, kemik kalıntıları ve su kullanılır. Bu kategoriye ülkede 10 levanın altında olan tüm sosisler girer. Ayrıca bu kategoride yer alan sosislere birçok zararlı katkı maddesi olan koruyucular, renklendiriciler, tatlandırıcılar, kıvam arttırıcıları ve daha fazlası ilave edilir.
 2. Listemizin ikinci sırasında mayonez yer alır. Bu yiyecek, ancak ev yapımı olduğu zaman güzeledir. Mayonez etiketini daha önce okuduysanız tek doğal içerik ay çiçek yağı olduğunu mutlaka fark etmişsinizdir. Yüksek oranda koruyucu madde, nişasta vb. içerir.
 3. Gazlı alkolsüz içecekler. Gazlı alkolsüz içecekler fazla kilo, gastrit ve kolit gibi farklı şikayetler bu tür içeceklerin tüketilmesi sonucu oluşur. Şeker veya mısır-glikoz şurubu içerenler tercih edilebilecekler arasında yer alsada yapay tatlandırıcılar tercih edilmemelidir. Bunların yerine ev yapımı doğal meyve suları tercih edilebilir.
 4. Beyaz şeker veya yapay tatlandırıcılar. Beyaz şeker tüketimi kilo almanın en kısa yoludur. Dünyanın en uzun ömürlü insanları olan Japonlar neredeyse hiç beyaz şeker tüketmezler. Bunun yerine doğal tatlandırıcılar tercih edilmeli. Çoğu yapay tatlandırıcının kanserojen etkisi olduğu kanıtlanmıştır.
 5. Cips veya patates kızartması. Cips, vücuda zarar veren kalori bombası olarak tarif edilir. Bu gıdalar vücudumuza zararlı olmakla birlikte kalori tüketimini de 10-12 kat artırır. Patates yemek istediğinizde, haşlanmış veya fırında pişirmeniz daha sağlıklı olacaktır. 100 gr haşlanmış yada fırında pişirilen patatesler ortalama 50-90 kalori iken 100 gr. cipste bu oran 550 kaloridir.
  Listemizin geri kalanı şöyle sıralanmıştır:
 6. Domuz yağı.
 7. Margarin.
 8. Gofret tipi pasta ve kruvasan çeşitleri.
 9. Pastet. Bulgaristan’da pastet olarak bilinen ve son derece zararlı olan bu ürün farklı hayvanların yağ, deri ve kemiklerinin öğütülmesiyle üretilir.
 10. Ketçap.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: