Avrupa’nın en yoksul bölgeleri Makedonya, Yunanistan ve Bulgaristan’da Türklerin yoğun yaşadığı yerler

Avrupa’nın en yoksul bölgeleri Makedonya, Yunanistan ve Bulgaristan’da Türklerin yoğun yaşadığı yerler

Batı Trakya Türk Azınlığı’nın yaşadığı Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti, Avrupa Birliği’nin en yoksul 20 bölgesi arasında üst sıralarda yer aldı.

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, Batı Trakya bölgesini de kapsayan Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti, Avrupa’nın en yoksul bölgeleri sıralamasında en üst sıralarda yer alıyor. Eurostat, geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği ülkelerindeki en yoksul bölgeleri kamuoyuna açıkladı.

DOĞU MAKEDONYA – TRAKYA EYALETİ EN YOKSUL BÖLGELER SIRALAMASINDA 11. SIRADA

Açıklanan rakamlara göre; en düşük kişi başına gelir seviyesine sahip 20 bölgeden dördü Yunanistan’da bulunuyor. Eurostat kurumunun verilerine göre, “Avrupa Birliği’nin En Yoksul Bölgeleri” sıralamasında Batı Trakya’nın da içinde bulunduğu Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti 11. sırada yer alıyor. Yunanistan’dan ikinci en yoksul bölge ise Epir bölgesi. Avrupa Birliği’nin en düşük milli gelire sahip bölgeler sıralamasında Epir 13. sırada yer alırken, Kuzey Ege Eyaleti 14. , Batı Makedonya Eyaleti ise 17. sırada yer alıyor.

BÖLGEMİZDE KİŞİ BAŞINA GELİR AB ORTALAMASININ YARISINDAN AZ

Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu olan ve üye ülkelerin istatistiki bilgilerini araştıran Eurostat kurumunun verilerine göre, Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti’nde yaşayan vatandaşların ortama kişi başına geliri, AB ortalamasının yüzde 46’sına tekabül ediyor. Buna göre Batı Trakya’yı da kapsayan eyalette yaşayan bir vatandaş, Avrupa Birliği ortalamasının yarısından az seviyede gelire sahip. Epir Eyaletindeki kişi başına düşen milli gelir ise, AB ortalamasının yüzde 48’i seviyesinde.

Söz konusu verilere göre bölgemizdeki işsizlik oranı da Avrupa Birliği ülkeleri arasında en yüksek oranların başında yer alıyor.

EN YOKSUL BÖLGELER BULGARİSTAN VE YUNANİSTAN’DA

Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arasında en yoksul bölgelerin dördü Yunanistan’da, beşi Bulgarsitan’da, dördü Macaristan’da, üçü Polonya’da, ikisi Romanya’da bulunuyor. AB’nin en yoksul bölgeleri arasında Fransa’ya bağlı iki sömürge de bulunuyor.

Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında en yüksek kişi başına düşen gelire sahip bölgeler ise sırasıyla İngiltere’nin başkenti Londra, Lüksemburg, Güney İrlanda, Almanya’nın Hamburg bölgesi ve Belçika’nın başkenti Brüksel bölgesi. AB’nin en zengin bölgesi olan Londra’da kişi başına düşen milli gelir, Avrupa Birliği ülkeleri ortalamasından % 626 daha yüksek.

YUNANİSTAN’IN EN YOKSUL İLLERİ RODOP VE İSKEÇE

Hatırlanacağı üzere birkaç ay önce Yunanistan’ın resmi istatistik kuruluşu ELSTAT tarafından açıklanan verilere göre, Batı Trakya’nın da dahil olduğu Doğu Makedonya – Trakya Eyaleti, Yunanistan’ın en düşük kişi başı milli gelirine sahip bölgesi olarak duyurulmuştu. Bu sıralamaya göre Batı Trakya Türklerinin yaşadığı Rodop ve İskeçe illeri ise Yunanistan’ın en yoksul illeri olarak sıralamanın en üst sırasında yer almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: