Bahattin Erel: “Balkan ülkelerinden öğrenci kabul ediyoruz. Birkaç öğrencimiz de var. Ama dünyada ki ekonomik kriz etkisi ile şu anda yoğun taleple karşı karşıya değiliz.”

Bahattin Erel: “Balkan ülkelerinden öğrenci kabul ediyoruz. Birkaç öğrencimiz de var. Ama dünyada ki ekonomik kriz etkisi ile şu anda yoğun taleple karşı karşıya değiliz.”

 

  • Kendinizi tanıtırmısınız?

Bahattin Erel: Safir Koleji Edirne Kampüsü Müdürüyüm. Edirneliyim. Daha önce çeşitli eğitim kurumlarında idareci kademesinde görev yaptım. Safir Okullarının, Ataşehir Kampüsü, Bağcılar Kampüsü, Düzce Kampüsü, Edirne Kampüsü, Kocaeli Kampüsü, Pendik Kampüsü, Safir International School, Silivri Kampüsü olmak üzere 8 eğitim kurumu var. Edirne’de ki okulumuz bu sene 3. öğretim senesine girecek inşallah. Okulumuzda anaokulu, ilkokul, ortaokul, Anadolu lisesi ve fen lisesi seviyesinde eğitimler veriyoruz. Amacımız ve vizyonumuz; Safir Okulları olarak, çocuklarımızın zihinsel, bedensel ve ahlaki gelişimlerini; öz güven duygusu ile pekiştirip, karar verebilme mekanizması geliştirmelerini sağlıyor ve vatanına, milletine hayırlı,  çalışkan bir nesil yetiştiriyoruz.

Ahlaki ve Manevi duygularını geliştirerek, kendini, dinini ve kültürünü bilen öğrenciler yetiştirme konusunda profesyonel eğitim kadromuz ile kendini tanıyan, dinimizi bilen, öğrenen ve kültürel etkileşimler ile kendini geliştiren zenginlikler kazandırıyoruz.

Evrensel değerlerimizi öğrencilerimize, çocuklarımıza kazandırıyoruz. Bununla birlikte insani ve etik değerleri, toplumsal ve bireysel değerlerimizi, ahlaki değerlerimizi öğretiyoruz.

Bilişsel zekâ, duygusal zekâ ve sosyal gelişimlere uygun olarak verdiğimiz eğitimlerde, öğrenciler hem akademik gelişmelerden hem dini ve ahlaki eğitimlerden hem de toplumsal değerlerden tümleşik bir eğitim alarak, karakteri güçlü, başarılı ve ahlaki değerleri yüksek olarak yetişiyor. Öğrencilerin; İngilizce, Fiziksel Oyunlar Eğitimi, Görsel Sanatlar, Müzik dersleri ile tüm zekâ ve maneviyat yeteneklerine hitap ediyoruz.

Bu amaçlar doğrultusunda öğrenci kayıtları yapıyoruz. Velilerimizle iyi iletişim içine çalışmalarımızı sürdüğümüz için okulumuzu Edirne’mizin en iyi seçeneklerinden birisi haline getirdik sayılır.

  • Türkiye’nin eğitim sistemini değerlendirirmisiniz?

Bahattin Erel: Biz sorgulama değil uygulama makamıyız. Millî Eğitim Bakanımızın yaptığı açıklamalar doğrultusunda eğitim sistemimiz oturuşmaya başladı. İnşallah daha da iyi olacak. Yeni eğitim sisteminde ders sayısı, 9. sınıfta 8’e, 10. sınıfta 9’a, 11. sınıfta 9’a, 12. sınıfta 7’ye düşürüldü.

Ortaöğretim tasarımıyla ilgili çalışmayı sadece bir ders çizelgesi olarak görmek elbette mümkün değil. Bu Türkiye’nin bir gelecek projesi, bir ekonomi projesi, bir sosyal hayat projesi.

2023 Eğitim Vizyonu, Türkiye’nin eğitim sisteminin tamamını, bütün alt sistemleri ve birleşenleriyle beraber ele alındığı bir vizyon planı. Bu planın her bir alt sisteminin ve bileşeninin birbiriyle ilişkili ve bütünleşik olarak ele alınıyor. Ortaöğretim tasarımından söz ettiğimizde, okul profili değerlendirme, tasarım beceri atölyeleri, e-portfolyo, e-rehberlik ve benzeri birçok proje, mesleki eğitimde yaptığımız birçok proje aslında bu vizyonun parçaları. Bu parçaların da her birisinin birbiriyle bir bağlantısı var. Yani birbirini tamamlayıcı etkiye sahipler.

  • Edirne’nin turizm şehri olduğu dikkate alınırsa, son yıllarda ilde artan öze ve devlet okulu sayısı baz alındığında, ilimizde bir de eğitim turizmi var diye bilirmiyiz.

Bahattin Erel: Edirne’de eğitim turizmi hep vardı. Örneğin Sultan II. Bayezid Külliyesi için Sağlık Müzesi dünyada kurulan ilk Tıp Fakültesidir diyebiliriz. Buna bağlı olarak daha o yıllarda Edirne’ye yönelik bir eğitim turizmi vardı. Günümüzde de ilimizde artan eğitim kurumları sayesinde ciddi bir potansiyel oluşturuyor. Edirne’ye il dışından gelen binlerce öğrenci var buna bağlı olarak bu öğrencilerin yakınları hem öğrencilerini hem de Edirne’yi ziyaret etmek için ilimize geliyorlar. Son yıllarda Edirne’de açılan özel okullar da tabi ki buna katkı sağlıyorlar.

  • Balkan ülkelerinden öğrenci kabul ediyormusunuz?

Bahattin Erel: Balkan ülkelerinden öğrenci kabul ediyoruz. Birkaç öğrencimiz de var. Ama dünyada ki ekonomik kriz etkisi ile şu anda yoğun taleple karşı karşıya değiliz.

  • Bir zamanlar Balkan Ülkelerinde yaşayan Türk Soylu bireyler için indirim uygulanması hususunu gündeme getirmiştik. Sağlık Bakanlığı önerimizi dikkate alarak bu hususta indirim uyguladı. Aynı konu eğitim sektöründe de uygulanması için çalışma yapılabilir mi?

Bahattin Erel: Bizim Safir Okulları olarak böyle bir çalışmamız var. İndirim olarak değil de başarı bursu olarak uygulama yapıyoruz. Bu konuda da Genel Müdürlüğümüz gelen referanslar doğrultusunda karar veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: