Bahattin Erel: “Biz hazırlıklarımızı 17 Ağustos’ta açılacak olan, Özel Okulların Örgün Eğitim’e göre yaptık. Ama ‘Safir Evde Okul’ sistemi ne de uygulamaya koymaya hazırız. Hibrit modeline de açığız”

Bahattin Erel: “Biz hazırlıklarımızı 17 Ağustos’ta açılacak olan, Özel Okulların Örgün Eğitim’e göre yaptık. Ama ‘Safir Evde Okul’ sistemi ne de uygulamaya koymaya hazırız. Hibrit modeline de açığız”

Safir Koleji Edirne Kampüsü Müdürü Bahattin Erel
  • Bahattin Bey, Safir Koleji olarak pandemi süreci esnasında online eğitimlerle öğrencilerinizin yanında olmaya devam ettiniz, örgün eğitim olmasa da online eğitimlerle öğrencilerinize eğitim programları uyguladınız. Bu süreç nasıl geçti? Bu konuda bilgilendirmenizi rica ediyoruz.

Bahattin Erel: Sizin de söylediğiniz gibi elimizden geldiğince öğrencilerimizi mağdur etmemeye, onların yanında olmaya çalıştık. Öğretmen arkadaşlarımız doğru iş bölümü ile çok fedakâr bir çalışma örneği göstererek hazırladığımız çeşitli eğitim programlarını, online derslerde öğrencilere aktardılar. Karşılıklı güzel dersler yapıldı. Bu süreci mümkün olduğunca doğru bir biçimde; veli, öğrenci, öğretmen iş birliği ile atlattığımızı söyleyebilirim. Anaokulundan 12. Sınıf öğrencilerimize kadar verdiğimiz online dersleri, ‘Safir Evde Okul’ sistemiyle gerçekleştirdik. Anaokullarına 4, İlk ve Ortaokullara 5 saat, Liseye 6 saat boyunca her gün ders verdik. Bununla birlikte resim, müzik, beden gibi uygulamalı dersleri de her akşam saat 6’da canlı yayınlarda öğrencilerle bir araya gelerek gerçekleştirdik. Kötü dönemi en güzel şekilde idare ettiğimizi düşünüyorum.

Tabi ki gönlümden geçen, temennim Milli Eğitim Bakanımızın da ifade ettiği üzere 17 Ağustos’ta özel okulların, 31’inde de devlet okullarının açılması ve normal prosedürle yola devam etmemiz. Böyle olması en büyük temennim. A planımız bu olacak. Türkiye eğitimde 15 Mart’tan beri uzaktan eğitim ile yoluna devam ediyor.

Biz bu süreci olumlu bir biçimde atlattık ama Türkiye geneline baktığınızda online eğitim sürecini iyi atlatamayan okullar olduğunu da gördük. Yani bu iş olumlu-olumsuz öğrencilere yansıdı diyebilirim. Bununla birlikte devlet okullarına takviye amacıyla online eğitim sürecinde ülke genelinde yaygınlaştırılan EBA eğitim sisteminin de başarılı bir biçimde yönetildiğini düşünüyorum. Bunu da ifade etmek isterim. Yine de umuyorum ki ülkemiz normale döner ve biz de Safir Okulları olarak 17 Ağutos’ta okulumuzu açacağız, eğitim-öğretime başlayacağız. Şunu ifade edelim örgün eğitim de olduğu gibi online eğitimde de bundan sonra elimizden geleni yapacağız.

  • Tecrübeli bir eğitimci olarak, online eğitimin artı ve eksilerini de değerlendirmenizi rica edeceğiz. Online eğitim, örgün eğitime nazaran ne gibi dezavantajlar içeriyor?

Bahattin Erel: Tabi ki çok ciddi dezavantajlar var. Biz örgün eğitimle devam etmeyi tabi ki tercih ederiz. Ancak bu süreç hepimiz için bir tecrübe, bir kazanım oldu. Bunda sonra yüz yüze eğitimin yanında, online eğitimi de aynı anda götürebiliriz. Bireysel farklılıkları göz önünde bulundurarak, hafta sonu çalışmaları ile de online eğitimin avantajlarından yararlanabiliriz. Ama dediğim gibi örgün eğitim ana eğitim programı olarak ilk tercihimiz olacaktır. Okuldayken öğrenci yaşayarak buradadır. Online eğitimde öğrencilerimiz çok sık bilgisayar başında kaldılar bu da aslına bakarsanız ana eğitim programlarımızda çok önerdiğimiz bir durum değildir. Bizim için en başta müfredat kazanımları geliyor. O nedenle en büyük eksi öğrencilerimizin çok fazla bilgisayar başında kalmasaydı ama dediğim gibi bizim için güzel bir tecrübe oldu. Karma bir eğitim modelini de gerçekleştirebileceğimizi gördük.

Karma model dünyada hibrit modeli olarak geçiyor. Biz buna da açığız.  Yani hibrit modelden kastım şudur; derslerin bir kısmı örgün, bir kısmı ize uzaktan yapılabilir, önümüzdeki aylarda salgın sürecinin durumuna bağlı olarak. Buna dair de B ve C planlarımız hazır, masada duruyor. Bu noktada da bakanlığımızın tavsiyelerini dikkate alarak hareket edeceğiz.

  • Safir Okullarının 17 Ağustos’ta açılacağını ifade ettiniz. Ne gibi önlemler alarak yolunuza devam edeceksiniz? Sağlık ve virüsten korunmak maksatlı ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Bahattin Erel: Elbette sosyal mesafe ve hijyen olmazsa olmazımız. Bu doğrultuda çalışmalara başladık, yeni sezon için. Her hafta okulumuz baştan aşağıya dezenfekte ediliyor. Bununla birlikte her sınıfa dezenfektan malzemesi koyuyor olacağız ve sıralarımızı sosyal mesafeye göre düzenleyeceğiz, ayıracağız. Yine sosyal mesafeyi sağlamak için giriş ve çıkış merdivenlerimizi ayırarak yeni sezona başlayacağız. Her sınıfımızı her teneffüs saatinde havalandırıp, okullarımızın farklı saat dilimlerinde teneffüse çıkmasını sağlayacağız. Okulumuzun geniş olan imkanlarını, en az öğrencilerin kullanmasını sağlayacağız. Örneğin ilkokul teneffüse çıkarken ortaokul çıkmayacak, ortaokul çıkarken ilkokul çıkmayacak. Ayrıca sınıf sayılarında da azalmaya gideceğimizi, sınıf mevcutlarımızın düşeceğini belirtmek isterim. Böylelikle gerekli sosyal mesafeyi de sağlamış olacağız.

  • Bahattin Bey, Edirnelilerin okulunuza ilgisi nasıl? Kayıtlarda pandemi sürecine bağlı olarak herhangi bir azalma meydana geldi mi?

Bahattin Bey: Tam tersi azalma değil, artış var. Çok şükür ki Edirneliler okulumuza teveccüh göstermeye devam ediyorlar. Kayıtlarda %25’lik bir artış yaşadık. Online eğitim sürecini çok iyi geçirdiğimiz için okulumuzun reklamını bu süreçte çok iyi yaptık ve velilerimizden duyup da yeni kayıt için gelenler oldukça fazla. Şu anda geçen yıla göre %25 artış yaşandı, dediğim gibi. Bu da pandemi sürecini iyi atlattığımızın en büyük göstergesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: