Balkanlarda yılbaşı kutlamaları yapılırken Brunei, Tacikistan, Somali’ yasaklandı

Balkanlarda yılbaşı kutlamaları yapılırken Brunei, Tacikistan,  Somali’ yasaklandı

Yunanistan, Bulgaristan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Karadağ ve Kosova’da yılbaşı kutlamaları kapsamında çok sayıda konser ve eğlence programı düzenlenecek.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki yılbaşı kutlamalarının merkezi, Saraybosna Çocukları Meydanı olacak. Yeni yıl Saraybosna’da girmeyi tercih edenler, Bosna Hersek ve diğer Balkan ülkelerinden şarkıcıların sahne alacağı konser ve saatler gece yarısını gösterdiğinde başlayacak olan havai fişek gösterisi ile doyasıya eğlenebilecek.

Saraybosna’daki “halka açık” kutlamaların yanı sıra ülkenin diğer büyük şehirleri Mostar ve Banya Luka’da da otel ve restoranlar yılbaşı için özel eğlence programları düzenleyecek.

Yeni yıla Bosna Hersek’te girmek isteyenler otel rezervasyonu için 30 ila 75 avro, restoranlardaki kutlamalar içinse 12 ila 30 avro ayırmak zorunda.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da da yılbaşı kutlamalarının kalbi, şehir merkezinde halka açık kutlama programında atacak. Belgrad’da saat 21.00’de başlayacak ve sabaha kadar sürmesi planlanan kutlamalarda çok sayıda şarkıcı sahne alacak.

Belgrad’daki kutlamalara 100 bin kişinin katılması beklenirken, Büyükşehir Belediyesi’nin kutlamalar için 66 bin avroluk bütçe ayırdığı bildirildi.

Kosova’nın başkenti Priştine’de ise Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir merkezinde konser ve havai fişek gösterisi düzenlenecek. Yılbaşını otel ya da restoranlarda kutlamak isteyenler ise 90 avroluk bir bütçe ayırmak zorunda.

Karadağ, Hırvatistan ve Makedonya’da yılbaşı

Balkanların “en küçük” ülkesi Karadağ, bu yıl da yılbaşı kutlamalarının Balkanlar’daki merkezi olma özelliğini sürdürüyor.

Balkan ülkelerinin yanı sıra diğer Avrupa ülkelerinden de çok sayıda turistin akın ettiği sahil kenti Budva önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da birbirinden ünlü isimleri ağırlayacak.

Balkanlar’ın iki efsane müzisyeni Goran Bregoviç ve Alen İslamoviç, yılbaşı gecesi Budva’da sahne alacak.

Bu arada, Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da “halka açık” bir yılbaşı kutlamasının düzenlenmeyecek olması dikkati çekti.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb, yılbaşı gecesinde 50 bin kişiyi ağırlamaya hazırlanıyor.

İtalya, Bosna Hersek ve Slovenya gibi komşu ülkelerden çok sayıda turistin ziyaret etmesi beklenen Zagreb’deki kutlamaların merkezi Ban Yelaçiç Meydanı olacak. Saat 21.00’de başlayacak kutlamalarda çok sayıda Hırvat şarkıcı sahne alacak.

Bir diğer Balkan ülkesi Makedonya’da da yılbaşı hazırlıkları sürüyor. Yılbaşı gecesi başkent Üsküp’te, çok sayıda Makedon sanatçının sahne alacağı ve ardından havai fişek gösterilerinin yapılacağı bir kutlama programı düzenlenecek.

Yılbaşını Üsküp’teki restoran ve otellerde kutlamak isteyenler ise 20 ila 50 avroluk bir bütçeyi gözden çıkartmak zorunda.

Asya’da Brunei ve Tacikistan, Afrika’da ise Somali’de yeni yıl kutlamalarına yasak getirildi.

Üç ayrı Müslüman ülkede yılbaşı kutlamalarına yasak getirildi.

Brunei’de halkın büyük bölümünün Müslüman olduğunu belirten Sultan Hassanal Bolkiah, ülkedeki yılbaşı kutlamalarını İslam geleneğine aykırı olduğu gerekçesi ile yasakladı.

5 YIL HAPİS CEZASI

Brunei’de yasağa uymayarak yılbaşı kutlayanlara 5 yıl hapis cezası verileceği açıklandı.

Tacikistan Eğitim Bakanlığı da bir genelge yayınlayarak, Noel ağacı süslenmesini ve havai fişeklerle yeni yıl kutlaması yapılmasını yasakladı. Tacikistan’da başkent Duşambe’de bir adet çam ağacı sembolik olarak süslenecek. Yılbaşını kutlayanlara verilecek cezalar konusunda ise Tacikistan hükümeti henüz bir açıklama yapmadı.

‘MÜSLÜMAN TOPLUMUN İNANCI ZEDELENEBİLİR’

Somali hükümeti de Noel kutlamalarını bir Hristiyan adeti olduğu gerekçesiyle yasakladı. Somali Din İşleri Bakanlığı Yetkilisi Muhammed Hayrov, “Yeni yıl etkinlikleri İslam kültürüne aykırıdır. Müslüman bir toplumun inancını zedeleyebilir” dedi.

Hayrov, kutlamalara müdahale için güvenlik güçlerine talimat verildiğini belirterek, otel ve eğlence merkezlerinde kutlamalara müsaade etmeyeceklerini duyurdu.

BM ÇALIŞANLARI EVLERİNDE KUTLAYABİLECEK

Somali’deki Hristiyanlar kutlamaları evlerinde yapabilecek. Ülkede bulunan Afrika Birliği Barış Gücü askerleri ile Birleşmiş Milletler çalışanlarının büyük bir bölümü Hristiyan. Ülkede 25 bine yakın Afrika Birliği askeri, BM çalışanı ile uluslararası yardım kuruluşu görevlileri bulunuyor.

Somali’de alınan yeni yıl kutlama yasağının bağımsızlık ilan eden fakat dünyada hiç bir ülke tarafından tanınmayan Somaliland’da da geçerli olacağı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: