Başımız sağ olsun. Rahmetli İsmail Yörük’ten güzel bir anı

Başımız sağ olsun. Rahmetli İsmail Yörük’ten güzel bir anı.

MHP Edirne İl Başkan Yardımcısı, İsmail Yörük, Edirne doğumlu, doğma büyüme Edirneli. Alipaşa Çarşısı esnafı. Babadan gelen işini devam ettiriyor. “Allah nasip ederse bu güzel şehirde öleceğim” diyordu.

  • Edirne’de yaşayan bireylerin çoğunluğu dolaylı veya direk turizmden faydalanıyor. Edirne turizminin daha iyi olması için neler yapılabilir?

İsmail Yörük: Edirne bir turizm cenneti. Birçok yanlış, saçma karalar alan ve konusu ile ilgisiz yöneticileri olduğu halde bile biz hala, bu şehirde yaşayanlar olarak turizmden ekmek yiyoruz. Bir de işin doğrusunu yapsak! Öncelikli sorunlarımızı bile çözemiyoruz. Sorunlar masa başında çözülmez, halkı, esnafı dinleyerek çözülür. Öncelikle bu yapılmalı. Edirne eskiden bir tarım kentiydi, evet. Ancak son 25-30 senede köyden kente göç başladı, insanlar tarım arazilerini ekmekten vazgeçtiler. Genç nüfus tarım yapmaz oldu. Düşünün köylerde Pazar kuruluyor artık! Tüm bunlarla birlikte tarımın hak ettiği değeri görmemesi ile bize ekmek kapısı olarak sadece turizm kaldı. Doğru değerlendiremediğimiz halde bile bu işten iyi kötü ekmek yiyoruz, dediğim gibi. Tuvalet gibi, otopark gibi sorunlarımızı çözmekten aciziz… Bir seyyar tuvalet yaptılar, koyacak yer bulamıyorlar. Seyyar tuvaleti koydukları yer doğru bir yer değil elbette ama alternatif bir yer bulabiliyor muyuz? Tamam, Atatürk anıtının arkasında olmasın, peki nerede olsun? Sadece eleştirmeyelim, alternatif getirelim. Seyyar tuvalet sorunu çözülmek zorunda. Bunun yanında otopark sorunu şehrimize gelen insanları bıktırmış durumda. İnsanlar Kaleiçi bölgesine, ara sokaklara arabasını bırakıyor, işleri bittiğinde arabasını bulamıyor. Turistler bizim kıymetlimiz ama iyi hizmet etmiyoruz. Kaçan turisti geri getirmek zordur. Her tarafta dilenciler görüyoruz, seyyar satıcılar görüyoruz. İnsanların önünü kesip, zorla bir şeyler satmak nedir? Yabancı turistlerin önünü kesip sadaka istiyorlar. Böyle bir yere neden turist gelsin? Bütün Belediye ve Valilik gibi resmi odalar, sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek önce durum tespiti yapmalı, sonra da esnafla konuşarak, esnafın fikirlerini alarak çözüm üretmeli. Bizim en yoğun günlerimiz Cuma pazarının olduğu gün ve hafta sonu. Yabancı turist bugünlerde çok geliyor. Bahsettiğim yetkililer bu günlerde gezip, turistlerin sorunlarını gözlemlemeli. Esnaf vatandaşa iyi davranıyor mu, turistlere iyi davranıyor mu bunlar da gözlemlenerek, esnaf kötü muamele ediyorsa, ceza verilmeli. Demem o ki bu iş çok faktörlü. Önce altyapı sorunları halledilmeli, sonra esnafın dertleri dinlenmeli, durum tespiti yapılarak, sahaya inilmeli ve tabii esnafta denetlenmeli. En iyi reklam turiste hoş davranmaktır. Turiste iyi davranırsan, buradan memnun ayrılırsa, ülkesine döndüğünde senin ayaklı gazeten olacaktır, senin reklamını yapacaktır zaten.

  • Edirne’nin Kaleiçi bölgesi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

İsmail Yörük: Tabii evlerin durumu içler acısı. Bu durum hepimizi üzüyor. Keşke atıl durumda olan evler restore edilse. Her şeyi devletten beklemeyelim ama taşın altına elini sokan, bu konakları satın alıp, restore etmek isteyen insanların da önünü açalım, bürokratik engeller ile yıldırmayalım. Burada da kurumların desteği lazım. Her şeyi devletten beklemeyelim ama devlet de müteşebbislerin önünü açsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: