Batı Medyasının Afrin Harekatı Hazımsızlığı

Batı Medyasının Afrin Harekatı Hazımsızlığı

Terör örgütlerinin Türkiye’ye yaptığı saldırıları görmeyen Batı merkezli bazı yayın kuruluşları, Türkiye’nin milletlerarası hukuk ve anlaşmaların kendisine tanıdığı hakları korumak maksadıyla terör örgütlerine karşı gerçekleştirdiği askeri operasyonlarla ilgili pek çok manipülatif habere imza attı. Türkiye, maksatlı algı operasyonlarıyla uluslararası kamuoyunda suçlu durumuna düşürülmeye çalışıldı.

Alman Basınında Durum İçler Acısı

Frankurter Allgemeine Zeitung, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “Kürtleri hedef aldığını” ve “zehirli gaz kullandığını” yazdı. Ardından okurlarına “ABD kararlı bir şekilde, köşeye sıkışan Kürtlerin yardımına koşacak mı ?” sorusunu sordu.

Die Zeit gazetesi, Zeytin Dalı Harekatı’nı “Erdoğan Suriye Kürtlerine karşı kara harekatı başlattı” başlığıyla okuyucularına duyurdu.

Deutsche Welle, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çok riskli bir askeri harekata onay verdiğini” yazdı. Akabinde terör örgütü YPG için, “Kürt milis grubu YPG” ifadesini kullandı.

Bild gazetesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Zeytin Dalı Harekatı’nda Alman yapımı Leopard tanklarını kullandığını, bu tanklar ile “Kürt savaşçılara ateş edildiğini” yazdı.

Frankfurter Rundschau gazetesi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerlerini Suriye’de Kürtlere karşı savaştırıyor” dedi.

Der Spiegel, “Türkiye uluslararası endişeye karşın Suriye’nin kuzeyinde çok kapsamlı bir operasyona başladı” dedi. Haberdeki “uluslararası endişe” ifadesi dikkat çekti.

Avusturya Basınında da Ne Yazık ki Durum Aynı

Avusturya medyası Zeytin Dalı Harekatı’nı “Türkiye Suriye Kürtlerini Bombalıyor” başlıklarıyla duyurdu.

Der Standard, terör örgütü YPG’ye “Kürt milisi” dedi.

ORF “ABD’ye rağmen, Türkiye Suriye’nin kuzeyindeki Kürtleri bombalamaya başladı” dedi.

KRONEN ZEITUNG, “Türkiye’nin, Kuzey Suriye’de ABD destekli konuşlanmış Kürt milislere bomba yağdırdığını” yazdı.

DIE PRESSE, “Türk Savaş Uçakları Suriye’nin Kürt Bölgesini Vurmaya Başladı” başlığını kullandı.

İngiliz Basını

Daily Telegraph gazetesi, “NATO’nun en güçlü üyesi ABD’nin yakın müttefikleri, bir diğer NATO ülkesi Türkiye’nin doğrudan hedefi haline gelmiş durumda” dedikten hemen sonra terör örgütü YPG için “Kürt savaşçılar” ifadesini kullandı ve terör örgütü YPG’nin “Suriye ve Irak’ta Batı’nın en güvenilir en etkili müttefiki olduğunu gösterdiğini” yazdı.

The Independent gazetesi“YPG’nin çok tecrübeli olduğunu ve YPG’nin Türk ordusunu Afrin kent merkezinde durduracağını” iddia etti. Zeytin Dalı Harekatı’nın “Suriye’li Kürtlerin geleceğini belirsiz hale getirdiği” ve “Türkiye’nin Afrin’de Hristiyan ve Yezidileri de kapsayacak bir etnik temizlik niyeti taşıdığı” iddiasında bulundu.

BBC, haberinde terör örgütü üyelerinin beyanlarına yer verdi, terör örgütü YPG’ye katılan bir İngiliz vatandaşının “Türk ordusuyla çarpışmaya hazır olduğu” şeklindeki sözlerini de haber yaptı. 29 Ocak 2018 tarihinde yaptığı haberin görsel kısmında “Türkiye, harekatta sivil kayıp olmadığını söylüyor ancak uluslararası örgütler ve Afrin’deki kaynaklar onlarca sivilin hayatını kaybettiğini bildiriyor” şeklindeki ifadeye yer verdi. BBC, 21 Ocak 2018 tarihinde ise “Zeytin Dalı’nın vadetmediği barış” başlıklı bir yazıyı yayınladı.

Fransız Basını

Le Parisien gazetesi, “Türkiye, Afrin’e neden harekat düzenliyor” başlığını attı, ABD’nin Türkiye’nin endişelerini gideremediğini yazdı.

Franceinfo, Terör örgütü YPG için “Kürt güçleri” ifadesinin kullanıldığı bir röportaj yayınladı.

Le Monde gazetesi, Zeytin Dalı Harekatı’nın icra edildiği Afrin bölgesi ile ilgili “ağırlıklı olarak Araplardan oluşuyor” dedi.

Agence France Presse (AFP), Türk ordusunun Suriye’de Kürtleri hedef aldığını söyledi.

Hollanda Basını

NOS, “Kürtler, Suriye’ye giren Türklerin başarısız olduğunu söylüyor” başlıklı haberini, terör örgütü YPG üyelerine dayandırarak, “TSK’nın ağır çatışmalar sonrasında Afrin’e giremediğini” yazdı.

De Volkskrant gazetesi, “Suriye’nin kuzeyindeki Türk askeri harekatı, Hollanda’daki Kürtleri endişelendiriyor” başlığını attı.

De Telegraaf gazetesi, Hollanda’da koalisyon ortağı Hristiyan Birliği’nin lideri Jan Segers, De Telegraaf’a verdiği demeçte “Türkiye’ye yönelik bir saldırı durumunda NATO’daki güçlerin Türkiye’ye yardım etmemesini” ve “Türkiye’nin Afrin harekatı ile sınırı aştığını” söyledi.

*

Yurtdışında ülkemiz aleyhine kamuoyu oluşturulmaya çalışılıyor. Türkiye’ye yönelik dezenformasyon faaliyetlerinin yukarıda örneklerini verdim. Türkiye, uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerini koruma maksadıyla başlattığı Zeytin Dalı Harekatı ile hem meşru müdafaa hakkını kullanarak milli güvenliğini sağlamayı, hem de Afrin’i teröristlerin elinden kurtararak gerçek sahiplerine iade etmeye hedefledi ve bunu başardı.

*

Avrupa ve ABD’de, ülkemiz aleyhine, basın yoluyla yapılan kirli algı operasyonlarının, pek çok amacı var. Bu amaçların bir kısmını:

 

1-      Türkiye’nin yurtdışındaki imajına gölge düşürmek,

2-      Türkiye’yi terörü destekleyen bir ülke gibi göstermek,

3-      Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin terör örgütlerine karşı düzenlediği askeri harekatların, “siviller hedef alınıyor” şeklinde yalan haberler ile manipüle edilmeye çalışılması,

4-      Türkiye’yi uluslararası arenada yalnızlaştırmak şeklinde özetleyebiliriz.

*

Batı basını yalan haberler ve kara propaganda ile Zeytin Dalı Harekatı’nın yapılma amacını ve harekatın icrasını çarpıtmaya çalıştı, yaptıkları haberler de PKK ve PYD-YPG için “terör örgütü” dememeye özen gösterdi. Terör örgütü üyelerine “özgürlük savaşçısı” diyerek, teröristleri masum göstermeye çalıştı. Batı basınının bazı yayın kuruluşlarının teröristleri masum gösterme yönündeki kirli algı operasyonları halen devam ediyor.

*

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, DAEŞ’in Gaziantep’teki bombalı saldırısı sonrasında, milletlerarası hukukun kendisine tanıdığı meşru müdafaa hakkını kullanarak, Suriye’de yuvalanan terör örgütlerine yönelik askeri harekatlara başladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, terörle mücadelenin sivillere zarar vermeden nasıl yürütülebileceğini Zeytin Dalı Harekatı ile tüm dünyaya gösterdi. Afrin’in teröristlerden arındırılmasının hemen ardından Türkiye’deki yardım kuruluşları, PYD zulmünden kurtarılan sivillere yardım eli uzattı, Afrin’de okullar eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etti.

*

Batı basınının ülkemiz aleyhindeki haberlerine karşı yargı yolları işletilmeliYabancı diller de yayın yapan ve ülkemizin milli değerlerini savunan gazetelerimizin sayısı artırılarak, yurtdışındaki vatandaşlarımız bu dezenformasyon faaliyetlerinden korunmalı. Dünya kamuoyuna etki edebilecek güçte milli bir basının, ülkemize pek çok alanda faydası olacağına inanıyorum.

*

Afrin’in terör örgütlerinden temizlenerek demokrasiye ve huzura kavuşması için şehit olan; Türk Silahlı KuvvetleriPolis Özel Harekat ve Jandarma Özel Harekat mensuplarına Allah’tan rahmet diliyorum.

*

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: