Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Bahar İska: “Partisi ne olursa olsun DEVAM!..

Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Bahar İska: “Partisi ne olursa olsun Edirne’yi seven insanların sorunları bir araya gelerek çözmesi gerekiyor.”

 

Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Bahar İska: “Partisi ne olursa olsun Edirne’yi seven insanların sorunları bir araya gelerek çözmesi gerekiyor.”

Kendinizi tanıtır mısınız?

Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Bahar İska: “Partisi ne olursa olsun Edirne’yi seven insanların sorunları bir araya gelerek çözmesi gerekiyor.”

Bahar İska: Adım Bahar İska. Evli ve dört çocuk annesiyim. İki ay önce emekli oldum. Trakya Üniversitesi, Yüksek Hemşirelik Okulu mezunuyum. Sağduyulu bir insan olmaya çalışıyorum. Yıllar evvel engelli bir birey olarak sağduyumun karşılığını onlarda bulduğum için ve engelli bireylerin önünü açtıklarını düşündüğüm için Ak Partiye gönül verdim ve bu parti için çalışmaya başladım. Ak Parti Belediye Meclis Üyeliğine de seçildikten sonra yapacağım projelerimi hazırlayarak adaylık başvurusu yaptım.

Türk Milliyetçiliği size göre nedir? Tarif eder misiniz?

Bahar İska: Türk Milliyetçiliği kesinlikle bir partini veya kurumun tekelinde tutulacak kadar küçük kavram değildir. Türk Milliyetçileri vatan, millet ve bayrak için canını vermeye hazır insanlardır. Bir Türkün üzüntüsü ile üzülüyorsak, sevinci ile seviniyorsak, havada uçan kendi uçağımızla, tarlada kendi ürettiğimiz traktörümüzle, terör mücadelesi veya tatbikatlarda kullandığımız kendi ürettiğimiz silahımızla, milyonlarca işçinin çalıştığı teknolojisini yaptığımız kendi fabrikalarımızla gurur duyuyorsak, tarihimize ve tarihi eserlerimize sahip çıkıyorsak ve bunları yapmak için var gücümüzle çalışıyorsak, bunların yapılması için vergimizi ödüyorsak biz Türk Milliyetçisiyiz demektir. Bu Türk Milleti sevgisidir, Türk Milliyetçiliği. Rengini şehit kanından alan al yıldızlı bayrağımızı başımızın üzerinde taşımak bizim gözümüzde Türk Milliyetçiliğidir. Türk Milliyetçiliği bizim gözümüzde Atatürk’ün çizdiği yoldur. Koltuklar ve makamlar geçicidir. Türk Milleti ve Devleti bakidir. Amacımız Türk Milleti ve Devletini daha geniş kitlelere anlatıp tanıtmak olmalıdır. Bir anne olarak dört çocuk doğurdum. Benim Türk Milliyetçiliği anlayışıma göre bizler Türk neslini çoğaltmak, Türk çocuklar doğurmak ve yetiştirmek zorundayız. Çünkü nüfusumuzu arttırmak zorundayız. Aynı şekilde Türk milliyetçiliği dendiği zaman aklıma yardımlaşma geliyor. Örneğin pazara gittiğimizde; bir tezgâhtan bir ürün aldıysak, ikinci ürünü diğer tezgâhtan almalıyız. İnsanların birbiri ile yardımlaşması da bir nevi Türk Milliyetçiliğidir. Bu ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı olan ve kendini Türk hisseden herkes Türk’tür. Irk birliği tabiki önemlidir ama onun kadar dil ve kültür birliği de önemlidir. Bu ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı olanlar, bu ülkeye, bu millete fenalık etmediği, kutsalına göz dikmediği, el uzatmadığı sürece Türk milletine mensup olarak kabul edilir. Zaten Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği ve söylemlerinde dile getirdiği Türk milliyetçiliği de tam olarak budur.

Ak Parti Belediye Meclisi Üyeliğine aday olmuş bir vatandaş olarak Edirne’nin sorunları hakkında neler söylemek istersiniz? Bu sorunlara dair çözüm önerileriniz nelerdir?

Bahar İska: Çok iyi bir hizmet vermek istiyorsanız, basit sorunları çözmek durumundayız. Öncelikle yol ve ulaşım sorunu çözülmeli. Edirne’deki okulların eğitim seviyesini de arttırmak gerekiyor. Tek kesime hitap eden eğitim anlayışından, her kesime hitap eden bir eğitim anlayışına geçmesi gerekiyor, Edirne’deki okulların. Üçüncü bir sorun ise yol sorunu. Yollarımızın durumu ortada. Ciddi bir başarısızlık söz konusu. Spor faaliyetlerinden tutun, eğlence merkezlerine kadar her yerde yaşanan sorunlar ortada. Edirne’ye daha fazla spor faaliyeti lazım. Daha fazla eğlence merkezi lazım. Çevre düzenlemesi ve altyapı sorunlarını da çözmek zorundayız. İnsanlar yağmur yağdığında kaçacak delik arıyorlar. En ufak bir yağmurda her yer su içinde kalıyor. Yollar çukur içinde.

Edirne’nin en büyük sorunlarından birisi ulaşım. Bu sorunu çözmek için belediye araçlarının da hizmet vermesi gerektiğini düşünüyorum. Aynı şekilde şehir içinden geçecek bir metro sistemi ile Edirne’deki ulaşımın çok kolay olacağını ve şehrin trafikten arındırılabileceğini düşünüyorum.

Edirne’nin bir giriş kapısı yok. Edirne’nin her girişine görkemli giriş kapıları yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yine aynı şekilde Meriç ve Tunca nehrinin hak ettiği durumda olmadığını düşünüyorum. Öncelikle nehirlerde ki adaları temizleyip, balıklara yeterli geçiş alanları bırakıp tamamen turizme açmak gerekiyor. Bu nehirlerin olduğu yerlere yürüyüş yolları yapılması gerektiğini düşünüyorum. Yine Kaleiçi semtinin tarihi evlerinin restore edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Burada çok fazla tarihi ev var. Bu evlerin turizme kazandırılması gerekiyor. Kaleiçi bölgesini devletimiz de alarak restore edebilir. Tamamını birden alarak değil de sokak sokak restorasyonun yapılmasının daha uygun olacağı görüşündeyim.  Devletimiz, TOKİ, mahalle mahalle restore ederek bu çalışmayı yapabilir. Benim çocukluğum, okul çağlarım Kaleiçi’nde geçti. Bu halde olmasına hakikaten üzüyorum. Bu tamamen belediyenin işi. Belediye doğru yönlendirmeleri yapmalı, söylediğim gibi devletimiz de bu işe al atmalı.

Yine aynı şekilde Birinci dünya savaşında yapıldığını bildiğim balonun turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum. Tıpkı tarihi ev ve konaklar gibi bu balonun da büyük bir turizm nimetini olduğunu düşünüyorum. Ürgüp’teki gibi bir eğlence merkezi yapılabilir diye düşünüyorum. Partisi ne olursa olsun Edirne’yi seven insanların sorunları bir araya gelerek çözmesi gerekiyor.

Edirne’nin sorunlarını ayrı ayrı başlıklarda toplayıp yapılmasını sıralayacak olursak;

 • Otopark Edirne’nin başta turizm açısından en büyük sorunları arasında. Okul bahçelerinin ve şehir meydanı toprak altlarının otopark yapılması için girişimlerde bulunulması. Bu fikrin dünyadaki benzer örneklerinin ilgili kurum ve kuruluşlara aktarılması yönünde çalışmalar yapılması.
 • Edirne’de bulunan bütün tabyaların değerlendirilerek turizme kazandırılması çalışmalarının yapılması gerekiyor.
 • Edirne şehir girişlerine Edirne’nin tarihi ve coğrafi önemini betimler bir üslupta “Edirne’ye Giriş Takları” yapılması hususunda gerekli çalışmaların ve görüşmelerin yürütülmesi gerekiyor.
 • Hıdırlık Tabyalarına turist otobüslerinin gidebilmesi için uygun şekilde yol düzenlemesinin yapılması için girişimde bulunulması gerekiyor.
 • Meriç ve Tunca Nehirlerinin ıslahında doğal güzelliklerini kaybetmeden, estetik görsel özelliklerini yitirmeden düzenlenmesinin önceliğe alınması, ıslahat esnasında kaybettiği doğallığına yeniden kavuşturulması için girişimlerde bulunulması gerekiyor.
 • Mimar Sinan’ın Edirne’de ki eserlerinin bir başlık altında toplanarak turizme kazandırılması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor. (Mimar Sinan’ın Edirne’de yurtiçi ve yurtdışı turistlerin dikkatine sunulacak 13 eseri bulunmaktadır)
 • Kaleiçi Semtinin çevresinde ki kale duvarlarının meydana çıkarılması yönünde girişimlerde bulunulması gerekiyor.
 • Sinan Köy kalesini turistlerin ziyaret etmesi için çalışmalar yapılması için girişimlerde bulunulması gerekiyor.
 • Asker Hastanesi Şehitliğinin yolu, çeşmesi ve mescidi bulunmamaktadır. Bunların dışında asker hastanesinin ne yazık ki tek duvarı ayakta durmaktadır. Hastanenin uzman tespitleri ışığında kazıları yapılarak gün yüzüne çıkarılması için girişimlerde bulunulması, kurumların ortak bir çalışma alanında bir araya gelmesi gerekiyor.
 • Birinci dünya savaşında Almanlar tarafından yapılıp kullanılan Balon (Zeplin) Hangarının turizme kazandırılması yönünde çalışmalar yapılması için girişimlerde gerekiyor.. Bu tür bir yapılacak çalışma şehre gelecek başta Alman turistlerinde çok ilgisini çekecektir.
 • Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde, örneğin Ürgüp’te olduğu gibi, Edirne’de de kız isteme, nişan, düğün gibi yöresel geleneklerin yansıtıldığı görsel gösterilerin sunulduğu organizasyonların oluşturulması için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor
 • Balkan Savaşlarının panoramasının yapılarak çocuklara, gençlere ve şehre gelecek ziyaretçilere daha iyi anlatılabilmesinin sağlanması için, çalışmalar yapılması yönünde girişimlerde bulunulması gerekiyor.
 • Kenar mahallelerde yaşayan insanlarımızın, özellikle Menzilahır mahallesi sakinlerinin durumu ekonomik ve sosyal olarak üzüntü vericidir. Çok acil ve öncelikli olarak iskân ve eğitim yönüyle durumları ele alınıp, ekonomik iyileştirilmelerine süreklilik kazandırılması için girişimlerde bulunulması. Bu yönde yapılan çalışmaların desteklenmesi gerekiyor.
 • Buçuktepe mevkiinden Hıdırlık Tabyaları mevkiine teleferik işletilmesi için projelendirme yapılması yönünde ilgili makamlar nezdinde girişimde bulunulması gerekiyor.
 • Şehir içi ulaşım büyük sorun teşkil etmekte. Gelecekte de bu sorunun devam etmemesi için Edirne şehri içinde yeraltı treni ulaşımının uygulamaya konulması için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor.
 • Yeni Saray Kazıları devam ediyor. Bunun için minnettarız. Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı alan ile Tavuk Ormanı bir bütün olarak ele alınıp değerlendirilme. Ağa köşkü neden Kırkpınar Müzesi yapılmıyor? Sorunun giderilmesi için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor.
 • Kapalı Cezaevi karşısında ki 185 dönümlük alan Balkan Fuar ve Kongre Merkezi olarak ayrılmış olmasına rağmen buraya ETSO gibi neden ilgi gösterilmemekte? Edirne Valiliği neden ilgi göstermiyor? Edirne Belediyesi neden ilgi göstermiyor? Edirne halkı neden ilgi göstermiyor? Sorunun giderilmesi için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor.
 • Kapıkule yakınlarında 350 bin metrekare Kavak Adası isminde yer var. Yarısı Bulgaristan ile Yunanistan’a ait, diğer yarısı ise Türkiye’ye ait. Sayın Mustafa BÜYÜK Valimiz zamanında ele alınıp dostluk adası yapılması yönünde çalışmalara başlanmıştı. Mustafa Büyük Valimizin tayini çıktıktan sonra çalışmalar neden devam etmedi? Devlette hizmetin devamlılığı bu projeyi de kapsamalıdır. Bu projedeki devamlılık sorunun giderilmesi için girişimlerde bulunulması yönünde, çalışmalar yapılması gerekiyor.
 • Edirne’nin Kaleiçi, Karanfiloğlu, Eski İstanbul Caddesi gibi bölgelerinde bulunan mezbelelik durumundaki yerlerin temizlenerek otopark ve park yapılması için uygun hale getirilmesi konusunda tespitlerle, ilgili kurumlarla görüşmelerinin yapılması gerekiyor.
 • Edirne’nin geçmişinde mum üretimi önemli yer tutmuştur ancak günümüzde eskisi gibi üretim olmadığı gözlenmektedir. Eski kalitede Edirne Mumlarının üretimi için yetkililerle görüşülerek çözüm üretilmesi. Gerekli araştırma ve raporlamaların yapılması gerekiyor.
 • Edirne Meyve Sabununun babası olan Reşat Çamdere’nin Edirne’ye bir büstünün yapılmasını ilgili ve yetkililerle görüşme girişimlerinde bulunulması gerekiyor.
 • Edirne’de şehir şebekesinden akan suların içilecek hale getirilmesi. Sorunun giderilmesi için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor.
 • Engelli bir bireyin tek başına evinden çıkıp, bütün ihtiyaçlarını tek başına karşıladıktan sonra tekrar evine dönebileceği yaşanabilir bir Edirne kenti oluşturulabilmesi için çalışmalar yapılması gerekiyor.

  Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Bahar İska: “Partisi ne olursa olsun Edirne’yi seven insanların sorunları bir araya gelerek çözmesi gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: