BİNLERCE PAPAZ CİNSEL İSTİSMAR FAİLİ:KATOLİK KİLİSESİ TAZMİNAT ÖDEYECEK

BİNLERCE PAPAZ CİNSEL İSTİSMAR FAİLİ: ALMANYA KATOLİK KİLİSESİ TAZMİNAT ÖDEYECEK

Almanya’da Katolik Kilisesi, bünyesinde görevli papazların cinsel istismarda bulunduğu kişilere 50 bin euroya kadar tazminat ödeyecek.

En az bin 670 katolik din görevlisinin, çoğu erkek 3 bin 677 çocuk ve gence cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Almanya Katolik Kilisesi Piskoposlar Konferansı (DBK) Başkanı George Bätzing, bugün Fulda kentinde düzenlenen toplantının ardından yaptığı açıklamada, kilise bünyesinde görevli papazların cinsel istismarda bulunduğu her kişi için bağımsız bir kurul tarafından ayrı karar verileceği ve tazminat tutarının buna göre belirleneceğini söyledi. Tazminat, tek seferlik olmak üzere 1 Ocak 2020’den itibaren verilecek.

Karar kurulu tıp, psikoloji, hukuk ve eğitim alanından kadın ve erkek olmak üzere yedi kişiden oluşacak. Ödemeler tek seferlik olacak ve kurul üyelerinin arasında Katolik Kilisesi görevlisi olmayacak.

Hak savunucuları: Tazminat yetersiz

DW’de yer alan habere göre, papazların cinsel istismarda bulunduğu kişilerin haklarını savunan sivil toplum örgütü Eckiger Tisch’ten Matthias Katsch ise, Katolik Kilisesi Piskoposlar Konferansı’nın istismar kişilerin isteklerini göz önünde bulundurmadan karar aldığını belirtti. Örgüt, taleplerinin en az 100 bin euronun üzerinde tazminat ödenmesi olduğunu aktardı.

Ayrıca, Katolik papazların cinsel tacizine maruz bırakılanların birçoğunun çalışamaz durumda olduğu, bu nedenle tazminatın yetersiz olduğu ifade ediliyor.

Ne olmuştu?

Alman Katolik Kilisesi Piskoposlar Konferansı’nın iki yıl önce yayınladığı araştırma sonucuna göre, 27 piskoposluk bölgesinde 38 binden fazla dosya incelenmiş ve 1946-2014 yıllarında çoğu erkek en az 3 bin 677 çocuğun cinsel istismara uğradığı belirlenmişti. Raporda bin 670 papazın fail olduğu açıklanmıştı.
Ancak ortaya çıkmamış taciz vakalarının sayısının bilinen rakamın çok üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: