Bulgaristan Temmuz’da Genel Seçim’e gidiyor

Bulgaristan Temmuz’da Genel Seçim’e gidiyor

  • Bulgaristan Seçimlerinde Geçerli Olan 35 Sandık Kuralı KALDIRILDI!

Bulgaristan’da hükumet bir türlü kurulamıyor. Edinilen bilgilere göre yeni bir seçim için parlamento oylamaya gidecek.

BSP Ulusal Konseyi’nin önümüzdeki Çarşamba Cumhurbaşkanı Rumen Radev’den alır almaz bir hükumet kurma görevini geri verme kararı almasının ardından bu gece nihayet netleşti.

Yeni seçimler büyük olasılıkla Temmuz ayında olacak. Anayasaya göre geçici bir hükumet kurulmalı ve Ulusal Meclisi feshetmelidir.

Yeni bir parlamento seçimleri, önceki parlamentonun feshinden itibaren en geç iki ay içinde yapılır.

AB dışı ülkelerde 35’e kadar sandık kurulmasına getirilen kısıtlama kaldırıldı. Seçim Yasasının ikinci okumasında değişiklikleri kabul eden milletvekilleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Metin iki kez oylamaya sunuldu ve son kabulünde “Böyle bir halk var”, MRF, “Demokratik Bulgaristan” ve “Ayağa kalk! Çık!” Ülkelerinden 117 milletvekili tarafından desteklendi. GERB’den 8 milletvekili karşı çıktı ve GERB ve BSP’den 107 milletvekili “çekimser” oy kullandı.

Metnin kabulü, “Böyle bir halk var” dan milletvekillerinin ayağa kalkması, alkışları ve “Bravo” sloganları ile karşılandı.

Bu karar doğrultusunda Türkiye’de artık 35 sandıktan fazla sandık kurulabilecek ve oy kullanmak isteyen vatandaşlar mağdur olmayacak.

Teklif, 5 yıla kadar yapılan seçimlerde en az bir sandık merkezinin kurulduğu yerlerin yanı sıra diplomatik veya konsolosluk misyonunun bulunduğu yerlerde ve en az 40 seçmenin huzurunda ülke dışında sandıkların kurulmasını öngörüyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: