Bulgaristan Vatandaşlığı Şartları Değişti

Bulgaristan Vatandaşlığı Şartları Değişti

• Parlamento, Bulgaristan Vatandaşlığı Yasası’na getirilen değişiklikleri nihai olarak kabul etti.

Buna göre yurt dışındaki Bulgarlar için Devlet Ajansı’na bağlı bir Danışma Kurulu oluşturulacak. Bu kurul iki ay içinde vatandaşlık konusunda fikrini belirtecek ve bu başvuruda bulunan kişinin Bulgarcayı kullanıp kullanmamasına, kendini Bulgar kökenli olarak tanımlayıp tanımlamamasına, başka bir devlette bir Bulgar topluluğu veya Bulgar azınlığına üye olup olmamasına bakacak.

Devlet kıymetli evraklarına yatırım yoluyla Bulgar vatandaşlığı kazanma olanağı ise kaldırılıyor.

Öte yandan Bulgar şirketlerin hisse senetleri veya tahvillerine en az 2 milyon levalık ( yaklaşık 1 milyon euro) yatırım yapan kişilere Bulgaristan vatandaşlığı verilecek.

Bulgaristan pasaportuna sahip omak için diğer bir yol ise söz konusu kişinin en azından 10 kişiyi istihdam eden bir iş ortaklığına 1 milyon levadan az olmamak üzere (yaklaşık 500 bin euro) yatırmış olması, bundan bir yıl sonra ise yatırımını en az 2 milyon levaya (yaklaşık 1 milyon euro) çıkarmış olması ve 20 kişiye iş sağlaması gerekiyor.

İki ayda 1458 kişiye Bulgaristan vatandaşlığı verildi
Öte yandan 2021 yılının ilk iki ayında 1458 kişiye Bulgaristan vatandaşlığı verildiği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı nezdinde kurulan Bulgaristan Vatandaşlığı Komisyonu üyesi Dimitar Zdravkov en fazla Kuzey Makedonya’dan adaylara Bulgaristan pasaportu verildiğini duyurdu.

Geçen yıl 16 bin yabancı Bulgaristan vatandaşı oldu. Onlardan 10 bini Makedon, diğerleri ise genellikle Ukraynalı, Sırp, Moldova, Arnavut ve Tüklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: