Bulgaristan’a karantinasız giriş?

Bulgaristan’a karantinasız giriş?

  • Türkiye’deki Bulgaristan Vatandaşları PCR testi ile 14 günlük karantinasız Bulgaristan’a girebilecek.

Türkiye’den Bulgaristan’a giriş yapan Bulgaristan pasaportu sahibi bireylerin son 72 saat içinde alınmış PCR testi sunması durumunda 14 günlük ev karantinası uygulanmayacak. Test sunmayanlar Bulgaristan’a giriş yapabilecek; ancak 14 günlük karantinada kalacak.

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı, ülkeye seyahat gerçekleştireceklere yönelik yeni kuralları açıkladı. Bakanlığın sitesinde yayınlanan yeni kurallara göre, Bulgaristan’a giriş yapacakların 14 gün süre ile ikametlerinde karantina altına alınmasına yönelik uygulamanın yeniden düzenlendi.

Buna göre, 16 Temmuz tahinden itibaren üçüncü ülkelerden Bulgaristan’a giriş yapanlar son 72 saat içinde alınmış ve negatif çıkmış PCR testi gösterenlere 14 günlük karantina uygulanmayacak. PCR testi sunmayanlara yönelik 14 günlük karantina uygulaması devam edecek.

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı 16 Temmuz’dan itibaren, İzlanda, Norveç, İsviçre, Lihtenştayn, San Marino, Andorra, Monako, Vatikan, Cezayir, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Kore Cumhuriyeti, Tayland, Tunus, Uruguay ve Ukrayna’dan gelen vatandaşlara 14 günlük karantina uygulanmayacağını ve PCR testi sunma mecburiyeti olmadığını duyurdu.

Yukarıda isimleri belirtilen ülkeler dışında, İsveç ve Portekiz hariç, AB üyesi tüm ülkelerin vatandaşları, İngiltere ve Kuzey İrlanda vatandaşları da Bulgaristan’a giriş yaparken PCR testi sunmak zorunda olmadığı ve 14 günlük karantinada da kalmayacakları bildirildi.

Yukarıda isimleri verilen ülkeler dışındaki tüm üçüncü ülke vatandaşları (İsveç ve Portekiz dahil) Bulgaristan’a girişte PCR testi sunmaları durumunda ülkeye girdiklerinde 14 günlük karantinada kalmayacakları açıklandı. Fakat PCR testlerinin Bulgaristan’a girmeden önce 72 saat içinde alınmış olması gerekiyor.

Öte yandan Türkiye, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek ve Karadağ vatandaşları ülkelerine dönmek şartıyla Bulgaristan’dan transit geçişlerine izin verileceği belirtildi.

İngiltere’den giriş yapanlara karantina yok!

Sağlık Bakanlığı, İngiltere’den Bulgaristan’a giriş yapan Bulgaristan vatandaşlarına zorunlu karantina mecburiyeti 16 Temmuz’dan itibaren kaldırıldığı duyurdu.

Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva’nın yaptığı açıklamaya göre, İngiltere’ye seyahat eden Bulgaristan vatandaşlarına da karantina uygulamasının kaldırılması için çalıştıklarını söyledi.

Sağlık Bakanlığının genelgesine göre, yurt dışına çıkacak bireyler PCR Testi yaptırmak istediklerini belirterek hastanelere başvurmaları gerekiyor. Hastane yetkilileri ücretsiz yapılması için korona semptonlarının hastada olması gerektiği yoksa ücretli olarak (her hastanede değişiyor 800 ila 1500 TL arası) yapılabileceğini açıklıyorlar. Sağlık Bakanlığının yayınladığı duyuruda ise sadece belirli hastanelerde (bilet, davetiye, öğrenim belgesi, dilekçe gibi. ) göstermek şartı ile yapılabiliyor

Sağlık Bakanının ilişkili olduğu hastanelere yani Medipol Üniversitesi Hastanesi gibi başvuru yapılması gerekiyor. Hastaneler muayene ücreti olarak 300 TL alıyorlar. (Özel Sağlık Sigortası olanlara ücretsiz yaptırabiliyor)

Test sonuçları 24 saat içerisinde e-nabızdan açıklanıyor. Test sırasında yurt dışına çıkacağınızı mutlaka belirtin ve gideceğiniz ülkeyi söyleyin. Siz söylemezseniz onlar sormuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: