Bulgaristan’a Kornalı Protesto: Kapitan Andreevo Sınır Kapısında Neler Oluyor?

Bulgaristan’a Kornalı Protesto: Kapitan Andreevo Sınır Kapısında Neler Oluyor?

(Haber Mehmet Ali Ay) Türkiye’de tatili tamamlayıp yaşadığı ülkeye dönüş için yola koyulanlar Bulgaristan’da yine korkunç bir manzara ile karşılaşıyorlar. Bulgaristan tarafında işlemlerin yavaş yapılması, kilometrelerce araç kuyruklarının oluşmasına sebep oldu.

Geçtiğimiz günlerde 10 saate yakın bekleme sürelerinden bahseden bazı yolcular ‘Kuyruk uzadıkça uzuyor. Çok yavaş ilerliyoruz. Sınır kapısından geçen arkadaşlarımızın Bulgar memurların çok yavaş çalıştığını, hatta zaman zaman durma noktasına geldiğini söylüyorlar’ dediler.

Beklemekten bıkanlar korna çalarak memurları protesto ettiler. Birçok kişi bölgede tuvalet bulamamaktan şikayetçi oldu. Her yıl alışık olduğumuz bu manzaranın bir türlü değişmemesi öfkeye neden oldu. Peki bu kuyruk neden oluşuyor?

Peron sayısı az

Geçtiğimiz yıllarda yapılan analizlerde Bulgaristan tarafındaki açık olan peron sayısının az olması dikkat çekiyordu. Türkiye tarafından hızlı bir geçiş sağlanırken, araçlar Bulgaristan tarafından yetersiz sayıda yer olduğu için ilerleyemiyorlar.

Buna bir de memurların yavaş çalışması ekleniyor. Bulgar yetkililer ne yazık ki uzun kuyruklara hiç aldırış etmeden hiçbir sorun yokmuş gibi yavaş hareket ediyorlar. Ek memur sağlanması, ek peron açılması gibi yöntemlere pek başvurulmuyor. Hele buna bir de nöbet değişimleri ve molalar eklenince işler durma noktasına geliyor.

Bekleme süresinin uzamasında başlıca sebep olarak ayrıca sıkı gümrük aramaları geliyor. Yetkililer neredeyse her aracı arıyorlar. Bu da işlem süresini oldukça uzatıyor.

Artık Kapitan Andreevo sınır kapısında alışık olduğumuz bir başka sorun da sürekli bilgisayar sisteminin çökmesi. Bundan dolayı da memurlar işlem yapamıyor ve beklemek zorunda kalıyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: