Bulgaristan’da Seçim Bitti, Sıra Hükumeti Kurmakta?..

Bulgaristan’da Seçim Bitti, Sıra Hükumeti Kurmakta?..

240 sandalyeli meclisin yeni dönemdeki üyelerini belirlemek için yapılan seçimde oy kullanma işlemi 4 Nisan 2021 gerçekleşti.

Merkez Seçim Kurulu’nun (MSK) yayınladığı ve sandık protokollerinin yüzde 42,47’sinin işlenmiş olan sonuçlarına göre, 6 siyasi parti yüzde 4 seçim barajını geçti ve Parlamento’ya girmeyi başardı.

MSK’nın yayınladığı son verilere göre, Borisov’un GERB partisi oyların yüzde 24,15’ini alırken, Şovmen Slavi Trifonov’un lideri olduğu ‘Böyle Bir Halk Var’ (İTN) oyların yüzde 19’unu alarak ikinci parti oldu.

Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) oyların yüzde 15,46’ısını alarak hezimet yaşadı ve üçüncü sıraya geriledi.

Sağcı Demokratik Bulgaristan (DB) oyların yüzde 10,97’sini alırken, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise yüzde 8,71 alarak 5. sıraya geriledi.

Sol partileri birleştiren ‘Ayağa kalk! Magandalar Dışarı!’ isimli koalisyon da yüzde 5,08 oy alarak meclise girmeye hak kazandı.

Borisov hükümetinde Savunma Bakanlığı görevini yürüten Krasimir Karakaçanov’un lideri olduğu ırkçı ve aşırı milliyetçi İç Makedon-Edirne İhtilal Örgütü (VMRO) ise oyların yüzde 3,58’ini alarak meclise girmeyi başaramadı.

Merkez Seçim Kurulu’nun (MSK) yayınladığı ve sandık protokollerinin yüzde 100 gösterecek tabloda ise yukarıda verdiğimiz partilerin kazandıkları yüzdeliklerde ve sıralamada değişiklik olması muhtemeldir.

Kayıtlı 6 milyon 355 bin 633 kayıtlı seçmenin bulunduğu seçimde, 30 siyasi parti ve koalisyondan toplam 6 bin 895 aday yarıştı.

Başbakan Borisov seçimleri kazanmış olsa da gözlemcilerin belirttiğine göre, yeni hükûmetin kurulmasında sıkıntılar yaşanacak. Hükümet kurma görüşmelerinin uzun ve zor geçmesi tahminlerinde bulunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: