Bulgaristan’da Temmuz sonuna kadar aman dikkat!…

Bulgaristan’da Temmuz sonuna kadar aman dikkat!…

Bulgaristan’da hükümete bağlı Kriz Masası tarafından yapılan açıklamada, Bulgaristan’da Olağanüstü Salgın Durumunun temmuz ayının sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Bulgar turizmini de etkiledi. Ülkede her yıl 2 milyon turist ağırlayan tatil köyleri, salgın nedeniyle iptal edilen charter seferleri nedeniyle hayalet şehre döndü.

Koronavirüs salgını Bulgaristan ekonomisini de olumsuz etkiledi. Ülkede turizm sektörü ciddi anlamda kayıplar yaşıyor. Temmuz ayı charter seferlerinin yüzde 98’i iptal edilirken; Alman, İngiliz, İskandinav ve Rus turist piyasasına hitap eden Bulgar tatil köyleri bu sezon bomboş kaldı. Burgas Turizm Odasından elde ettiği bilgilere göre, son hafta 160 charter seferinin iptal edildiği, iptal edilen uçuşların yüzde 98’e ulaştığı ifade edildi. Bulgaristan’ın gözde tatil merkezi Sunny Beach ise salgın nedeniyle yaşanan rezervasyon iptali nedeniyle hayalet şehre dönüştü.

Otellerin yüzde 80’i kapalı

Bu yıl kuruluşunun 60. yılını kutlayan tatil beldesinde 200 otelin yüzde 80’inin kapalı olduğu ifade edildi. Salgın nedeniyle, çoğunlukla yabancı turistlere hitap eden turistik merkezde mağazalar, barlar ve kafeler ise 3 aydır kapalı olduğu bildirildi. Karadeniz’de en uzun plaja sahip beldede şemsiye ve şezlongların fiyatı 2 Euro’dan turistlere sunuluyor.

Müşterilere yüzde 100 hijyen güvencesi

Sunny Beach merkezinde bir aile oteli işleten Elvan Atilla, sektörü değerlendirdi. Atilla, “Aile otelimizde 42 odamız var. 15 seneden beri çalıştırıyoruz oteli. Şimdiye kadar yüzde 100 müşterilerle doluydu odalar. Bu yıl ise boş bir oteldeyiz” diye konuştu. “Salgın nedeniyle Türkiye’den ve bir çok ülkeden müşteri gelemedi. Bulgaristan’dan konuklarımız yüzde 20-30 civarında oluyor, onlar da korktu. Şu anda tesisimiz bomboş. İş yapamıyoruz” diyen Atilla, “Rezervasyonlar iptal oldu, sınırlar kapalı, uçakların seferleri iptal edildi, turistler gelmekten çekiniyor. Bu sene zorlu geçecek” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamada, günlük vaka sayısının 200’ün üzerine çıkması durumunda daha önce uygulanan önlemlerin geri döneceğini açıkladı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele için kurulan Hükümete bağlı Kriz Masası tarafından düzenlenen basın toplantısında dün konuşan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, Olağanüstü Salgın Durumunun temmuz ayının sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.

Kiril Ananiev, ‘Ayrıca, anti-salgın önlemlerinin uygulanmasına yönelik kontrolü artırmaya karar verdik ve bölge kriz masalarına kontrolü artırmayı ve gerekirse ilgili bölgede yeni önlemler getirmelerini tavsiye edeceğiz. Onlara toplu etkinliklerdeki insan sayısını en aza indirilmesi talimatı vermelerini önereceğiz’ dedi.

Bulgaristan Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev ise, ‘Koruyucu maske takmakla ilgili ayrıntılı bir açıklama içeren beyanname yayınlanacak’ dedi.

Toplumsal etkinliklerin ardından koronavirüsün yayılmasında artış izlendiği için bu tür etkinliklerin asgariye indirilmesi tavsiye edildi.

Öte yandan Sağlık Bakanı Kiril Ananiev bugün yaptığı açıklamada, günlük vaka sayısının 200’ün üzerine olması durumunda bundan kısa süre öncesine kadar uygulanan önlemlerin bir kısmının geri döneceğini açıkladı.

Ananiev, ‘Günde 200 koronavirüs vakası sınırının aşılması bazı önlemlerin geri getirilmesi gerektiğinin bir işareti olacaktır’ dedi. Son günlerde Bulgaristan’da günlük koronavirüs vaka sayısı 150’yi aşmakta.

Sağlık Bakanı, ‘Şimdilik yeni önlemlerin getirilmesi gündemde değil, fakat hızlı artış durumunda gerekenleri yapmaya hazırız’ sözlerini kullandı.

Başbakan Boyko Borisov’un Covid-19 ile Mücadele Masası üyeleri ile bir araya geldiği toplantıda salgının Balkanlar’daki yayılımı ve Kuzey Makedonya, Sırbistan, Kosova ve Türkiye gibi yakın ülkelerde yeni vaka sayısında tespit edilen artış üzerinde duruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: