Bulgaristan’da yeni tedbirler: Neredeyse her yerin kapanma ihtimali var

Bulgaristan’da yeni tedbirler: Neredeyse her yerin kapanma ihtimali var

Bulgaristan Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, ülkede 27 Kasım Cuma günü itibarıyla yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili tedbirlerin kararlı bir şekilde sıkılaştırılacağını duyurdu.

Bakan Angelov, düzenlediği brifingde ‘Ülkede tüm eğitim kurumları uzaktan eğitime geçecek, hizmet sektöründe gıda satış yerleri, eczaneler, bankalar, sigorta şirketleri ve benzin istasyonları dışında hizmet verilmeyecek’ dedi.

Alınacak önlemlerin etkisinin en az 21 gün sonra görüleceğine işaret eden Angelov, şunları söyledi:

‘Ülkemizin sağlık sistemi aşırı baskı altında bulunuyor. Ne kadar hazırlıklı olursa olsun böyle bir baskıya dayanamaz. Doktorlarımız, hemşirelerimiz sağlık çalışanları dayanamaz. Bulaşma zincirini kırmak için elimizden geleni yapacağız.’

Alınacak önlemler

Sağlık Bakanlığının teklif ettiği önlemler kapsamında ülkedeki ‘olağanüstü salgın durumu’, 2021 yılının mart ayına kadar 4 ay uzatılıyor. Tüm eğitim kurumları uzaktan eğitime geçiyor. Spor, kültür ve kongre etkinliklerinin yanı sıra düğün gibi özel eğlence ve organizasyonlar yasaklanıyor. Gece eğlence yerleri hizmete kapatılırken, lokanta ve büfeler sadece eve paket hizmeti verecek. Gıda satışı yapmayan tüm işletmeler kapatılırken sadece bankalar, sigorta şirketleri ve benzin istasyonları hizmet vermeye devam edecek. Yine önlemler kapsamında tüm yurt içi ve yurt dışı turistik turlar iptal edilecek.

Bulgaristan’da son 24 saatte toplam 3 bin 146 yeni vaka kaydedildi. Son bir gün içinde yapılan toplam 7 bin 244 PCR testinin yüzde 40’tan fazlası pozitif çıktı.

Hastanelerde 399’u yoğun bakımda olmak üzere 6 bin 270 hasta tedavi görüyor.

Ülkede son bir gün içinde bin 702 hasta iyileşirken, 189 kişi hayatını kaybetti.

6,8 milyon nüfuslu ülkede salgının başlangıcından bu yana toplam 124 bin 966 vaka kaydedilirken, 3 bin 69 kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Hükümetin çarşamba günkü oturumunda oylayacak, Sağlık Bakanlığınca teklif edilen sıkılaştırma önlemlerinin cuma günü uygulamaya girmesi öngörülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 özel temsilcilerinden David Nabarro, Avrupa ülkelerini koronavirüs pandemisinin üçüncü dalgasına karşı uyardı. Uzman, Avrupa’nın ilk dalgaya tepksinin ‘eksik’ kaldığını söyledi.

Avrupa ülkeleri koronavirüs pandemisinin ikinci dalgasını sıkılaştırılan önlemlerle atlatmaya çalışırken, Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yeni bir uyarı geldi.

Örgütün Covid-19 özel temsilcilerinden David Nabarro, Avrupa ülkelerini pandeminin üçüncü dalgasına karşı uyardı.

Nabarro, ‘İlk dalgayı kontrol altına aldıktan sonra yaz aylarında gereken altyapıyı kurmayı ihmal ettiler’ dedi. İsviçre medyasına açıklamalarda bulunan DSÖ yetkilisi, ‘Şimdi ikinci dalga ile karşı karşıyalar.

Eğer şimdi de gerekli altyapı oluşturulmazsa gelecek yılın başında üçüncü dalga ile karşılaşacağız’ diye uyardı.

Güney Kore gibi enfeksiyon vaka sayılarını kontrol altına almayı başarmış Asya ülkelerini örnek gösteren Nabarro, herkesi önlemleri uygulamaya çağırdı.

Yetkili, ‘İnsanlar çok angaje durumda, virüsün yayılmasını zorlaştıracak şekilde hareket ediyorlar. Sosyal mesafelerini koruyor, maske takıyor, hasta olduklarında izole oluyor, ellerini ve yüzlerini yıkıyorlar. Risk gruplarını koruyorlar’ diye konuştu.

DSÖ’nün Covid-19 özel temsilcilerinden Nabarro, Avrupa ülkelerinin hükümetlerine enfeksiyon sayıları düşük seviyede seyredene kadar önlemleri yürürlükten kaldırmama çağrısı yaptı ve ‘Sayılar düşene ve düşük seyredene kadar beklemek gerekiyor’ dedi.

Avrupa’da yaz aylarında azalan enfeksiyon sayıları sonbaharla birlikte artışa geçti. Almanya ve Fransa’da cumartesi günü toplam vaka sayısı 33 bin dolayında olurken, İsviçre ve Avusturya’da günlük vaka sayıları binlerle ölçülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: