Bulgaristan’dan geçen Gurbetçiye karantina şoku

Bulgaristan’dan geçen Gurbetçiye karantina şoku

Avusturya’nın Bulgaristan’dan gelenlere karantina uygulama kararı nedeniyle izne karayoluyla giden Avrupalı Türkler 14 günlük karantina tehlikesiyle karşı karşıya.

Avusturya’da yurtdışından gelenlerin koronavirüs vakalarını artırdığının tespit edilmesi üzerine Bulgaristan, Romanya ve Moldavya’ya getirilen seyahat uyarısı, yaz tatilinde otomobille Türkiye’ye giden Avrupalı Türkleri dönüşlerinde olumsuz etkileyecek.

Avusturya’da önceki gün alınan ve aynı gün uygulamaya geçen seyahat uyarısı kapsamında bu ülkelerden Avusturya’ya giriş yapanlar 14 gün karantinada kalmak zorunda. Ancak son 48 saat içerisinde test yaptırıp virüs taşımadığını belgeleyenler karantinadan muaf tutulacak.

Başbakan Sebastian Kurz, yurtdışından virüs taşınmasını engellemek amacıyla bu güzergahtaki Macaristan ve Slovenya sınırlarında denetimleri artırdıklarını belirterek ‘Bu ülkelerden giriş yapanlar 14 gün karantinada kalacak ya da test göstermesi gerekecek’ dedi. Kurz, karantinaya girmeyenlerin 1.450 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılabilecekleri uyarısında bulundu.

Avrupalı Türklerin izin güzergahında

DW’nin haberine göre, karantina uygulaması, Bulgaristan’ın Avrupalı Türklerin izin yolu güzergahında bulunması nedeniyle bu ülkeden transit geçiş yapan Türkleri de etkileyecek. Otomobilleriyle Bulgaristan üzerinden yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüş yapan Türklerin, Avusturya sınırına geldiklerinde son 48 saat içerisinde test yaptırmış olmaları gerekecek. Türkiye’den test yaptırılması durumunda yaklaşık bin 400 kilometre olan mesafenin bu süre içerisinde kat edilmesi ise izin dönemi yol ve gümrük yoğunluğu nedeniyle mümkün olmayabilir.

Uygulamadan haberdar olmayanlar Avusturya’ya ulaştıklarında karantinaya girmemek için geri dönerek Macaristan veya İsviçre sınırlarına yönelmek zorunda kalabilecek.

Bulgaristan kısa olduğu için tercih ediliyor

Avrupa’da yaşayan Türklerin önemli bir kısmı hava ulaşımından hesaplı olduğu için karayoluyla izne gitmeyi tercih ediyor.

En tasarruflu ve kısa güzergâh Fransa, Hollanda, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan ve Bulgaristan. Diğer güzergâh; Fransa, Hollanda, Almanya, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan ve Bulgaristan güzergahı ise ilkinden daha uzun. Bulgaristan’a uğramadan Yunanistan üzerinden geçiş yapmak da mümkün. Bu durumda Fransa, Hollanda, Almanya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Makedonya ve Yunanistan güzergahının tercih edilmesi gerekiyor. Bu güzergâhda yol 250-300 kilometre uzuyor.

Kapıkule’den 120 bin civarı giriş

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre Avrupalı Türklerin en yoğun olarak kullandığı Bulgaristan sınırındaki Kapıkule Sınır Kapısı’ndan sezonda 120.000 kadar kişi Türkiye’ye giriş yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: