Bulut “Edirne Tarihine” yolculukta “Balkan Şehitliğinin DEVAM….

Araştırmacı-Yazar Cengiz Bulut

Bulut “Edirne Tarihine” yolculukta “Balkan Şehitliğinin olduğu yerde eğlence yapılması kabul edilebilir bir durum değildir” dedi

Türk Ocakları Edirne şubesi ocakbaşı sohbetinde araştırmacı-yazar Cengiz Bulut’u misafir etti.

Gerçekleşen etkinlikte araştırmacı-yazar Cengiz Bulut, “Edirne Tarihine” yolculuk isimli sunumları ile Türk Ocaklıları bilgilendirdi. Cengiz Bulut, geçmişten bugüne Edirne’nin tarihi güzelliklerini ve hatıralarını paylaşırken, Edirne’ye dair tarihi fotoğraf ve resimlerini dinleyiciler ile paylaştı.

Cengiz Bulut Edirne şehrinin kuruluşundan günümüze değin hikâyesine yer verdiği sunumunda, şahsi arşivinden tarihi fotoğraflara da yer verdi. Edirne’nin işgal edildiği 1828-1829 Osmanlı-Rus Harbi, 1877-1878 Osmanlı Rus Harbi ve 1912-1913 Balkan Harbi ile alakalı bilgilere de yer veren Cengiz Bulut, Balkan Harbi’nin Türk milletinin genetik kodlarına işlemiş bir bozgun olduğunu ifade ederken, Balkan Harbinin acısını sembolize eden Sarayiçi bölgesindeki Balkan Şehitliği anıtı ile ilgili şunları ifade etti:

‘’Bugün Balkan Şehitliğinin bulunduğu anıt içler acısı durumda. Türkiye’nin en büyük ikinci şehitliği olan Balkan şehitliğinin olduğu yerde, Sarayiçi bölgesinde her yıl Kırkpınar etkinliği düzenleniyor ve bu kabul edilebilir bir durum değil. Şehrimize atanan valilerle bu konuyu defalarca konuştuk, İl Kültür Turizm Müdürümüzü bilgilendirdik. Onlara Kırkpınar etkinliğinin başka yerlerde de yapılabileceğini ama Sarayiçi’nde üzerine bastığımız her karış toprağın şehit mezarı hükmünde olduğunu ifade ettik. Bu konu ile samimi olarak ilgilenen valilerimiz oldu ama sonuç alamadık. Balkan Şehitliğinin olduğu yerde eğlence yapılması kabul edilebilir bir durum değildir.’’

Etkinliğe şube başkanı Yakup Öz,  Türk Ocakları Edirne şubesi üyeleri, gençlik kolları ve Turancı Hareket Platformu Edirne mensupları, akademisyenler ve yazarlar katıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: