Cevat Işık: “Babademirtaş Mahallesi Muhtarı dediğin mahallesinde oturur, sorunlara vakıftır ve halkın içinde olduğu için olaylara hemen müdahale eder.”

Cevat Işık: “Babademirtaş Mahallesi Muhtarı dediğin mahallesinde oturur, sorunlara vakıftır ve halkın içinde olduğu için olaylara hemen müdahale eder.”

  • Kendinizi tanıtır mısınız?

Cevat Işık: Aslen Batmanlıyım, 1988 yılından beri Edirne’deyim. Selimiye Cami karşısında ki Küçük Ev Restoran’ın işletmecisiyim. Yemek sektöründe Edirne halkına hizmet vermeye çalışıyoruz. Yerli ve yabancı, uzun yıllardır işletmemize gelen misafirlerimiz var. Selimiye Camii’nin karşısında olduğumuz için çok sayıda turisti de işletmemizde misafir ediyoruz. Hem yerli müşterimize hem turistlere aynı kalitede, aynı standartta hizmeti sunmaya çalışıyoruz.

  • Verdiğiniz hizmet dolayısıyla turizme doğrudan hizmet ediyorsunuz. Edirne’de turizm ile ilgili gördüğünüz sıkıntılar nelerdir? Bu sıkıntılara getirdiğiniz çözüm önerilerini de dinlemek isteriz.

Cevat Işık: En büyük sıkıntı tur otobüsleri geldiğinde yaşanıyor. Tur arabalarının park edebileceği, turistlerin otopark sorununu yaşamadan rahatça gezebileceği bir otoparkımız maalesef yok. Ayrıca temizlik de büyük bir sorun. İfade ettiğim gibi, işletmemiz Selimiye Camii’nin hemen karşısında. Burada en büyük sorun çevre düzenlemesi ve çevre kirliliği. Selimiye Camii ve civarı çok sayıda turist çekiyor ama çevre düzenlemesi çok kötü, etraf sokaklar ve yollar gerçekten çok kirli, daha temiz olması gerektiğini herkes görüyor. Yine başta Selimiye olmak üzere diğer camilerimizde de baş gösteren bir sıkıntı, etraftaki satıcılar. Turistlere zorla bir şeyler satmaya çalışıyorlar ve insanları taciz ediyorlar. Misafirlerimiz de rahat rahat gezemiyor. Bu çok ciddi bir sorun haline geldi, derhal çözüm bulmak gerekiyor. Belediye görevlilerinin bunu engellemesi işten bile değildir… Biz bu çevre düzenlemesini yaparsak, etraftaki sıkıntıları ortadan kaldırırsak insanlar geldiklerinde buradan memnun ayrılırlar, eşlerine dostlarına tavsiye ederler ve onlar da Edirne’ye tekrar gelirler, bizleri tercih ederler. En büyük reklam insanın kendisidir. Turist getirmek kolaydır, tur yaparsınız gelirler; ama kaçan turisti geri getirmek çok zordur. Edirne turizmle ayakta duruyor, sıkıntıları halledersek Edirne çok daha kaliteli, refah seviyesi yüksek bir şehir haline gelebilir. Turizm biterse Edirne de biter.

  • Babademirtaş Mahallesi Muhtar Adayı Müjdat Özsöker’in listesinden, ikinci sıra aza adayısınız. Mahalle gördüğünüz eksikler nelerdir?

Cevat Işık: Aslında temel sıkıntı, şu anki muhtarın Binevler mevkiinde oturması. Binevler mevkiinde oturup, Babademirtaş Mahallesinde muhtarlık yapılmaz. Muhtarın çalıştığı muhtarlık binası bile mahallenin içinde değil. Babademirtaş Mahallesi Muhtarı dediğin mahallenin içinde olur, sorunlara vakıftır ve halkın içinde olduğu için olaylara hemen müdahale eder. Muhtar aslında mahallenin bekçisidir. İnsanlar muhtarlığın mahallede olmasını isterler. İnşallah halkla iç içe, muhtarlığın da mahallede olduğu bir muhtarlık oluşturacağız.  Mahallede gördüğüm en büyük sorun yıkıntı ve döküntü halindeki evler. Yıkık evlerin ya derhal restore edilerek turizme kazandırılması gerekiyor ya da usulüne uygun olarak tamamen yıkılması gerekiyor. Bunu yapmadığınızda bu evlerin etrafına ne olduğu belirsiz insanlar toplanıyor, mahalle sakinlerini rahatsız ediyorlar. Güvenlik sıkıntısını çözmek için de bu evlerle alakalı bir önlem almak şart. Bütün bu problemlerden dolayı Müjdat Özsöker ağabeyi destekledik ve gücümüz yettiğince desteklemeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: