Ciğerci Kemal Usta: “Ramazan boyunca Yüz Binlerce ziyaretçi cami ziyareti ve ‘tava ciğer’ yemek için Edirne’ye gelecek.”

Ciğerci Kemal Usta: “Ramazan boyunca Yüz Binlerce ziyaretçi cami ziyareti ve ‘tava ciğer’ yemek için Edirne’ye gelecek.”

  • 11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayının gelmesi ile birlikte, Edirne’de inanç turizmi hat safhaya ulaştı. Edirne’nin dünyaca ünlü meşhur lezzeti ‘tava ciğer’ ile oruçlarını açmak isteyen yüz binlerce ziyaretçi adeta kente akın ediyor..

Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapan kadim şehir Edirne, Ramazan ayında da ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor. Osmanlı ve İslam mimarisinin başyapıtı olarak gösterilen, Mimar Sinan’ın eşsiz şaheseri tarihi Selimiye Sultan II. Bayezid Camii ve Külliyesi-Sağlık Müzesi gibi UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan yerleri ziyarete gelen yüz binlerce vatandaş, kentin dünyaca ünlü lezzeti tava ciğer ve biberin de tadına bakmayı ihmal etmiyor.

“EDİRNE’DE TAVA CİĞER KEYFİ”

Dünyada sadece Edirne’ye özgü olan eşsiz lezzet tava ciğer ile oruçlarını açmak için kente gelen ziyaretçiler, mübarek Ramazan ayının manevi atmosferini doya doya yaşıyor. İftarlarını kentin özel lezzeti olan tava ciğer ile açan ziyaretçiler, teravih namazının ardından şehirden ayrılıyor.

İNANÇ TURİZMİNİN CAZİBE MERKEZİ ‘EDİRNE’

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Selimiye Camii başta olmak üzere Ulu (Eski) Camii, Üç Şerefeli Camii gibi kadim şehrin selahaddin camilerinin yanı sıra kapalı çarşıları, hanları, hamamları ve taş köprüleriyle Edirne, Ramazan ayında inanç turizmin cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Edirne, kente gelen yerli ve yabancı turistlere sunduğu geleneksel lezzetleriyle Ramazan ayında da hem göze hem de damak tadına hitap etmeye devam ediyor..

“BU SENE KADİR GECESİ 80 BİN KİŞİYİ BEKLİYORUZ”

Edirne’nin eski ve tanınmış Tava Ciğercilerinden Kemal Usta, “Edirne için ciğer vakti tabi ki. Dünyanın ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinden insanlar buraya oruçlarını bozmak için, bu muhteşem Selimiye’yi görmek için geliyorlar. Tabi ki iftar vakti gelince de tava ciğer akla geliyor. Tabi ki ziyaretçilerimiz tava ciğer ve biber ile oruçlarını açacaklar. Bizler de onları ağırlamaya çalışıyoruz” dedi.

Ciğerci Kemal Usta “Biz hazırlıklarımız tamamladık Kadir Gecesi için. Ramazan ayında her akşam yoğun oluyor ama Kadir Gecesi bir başka yoğun oluyor. Balkan ülkelerindeki ve dünyanın çeşitli yerlerindeki Müslümanlar Edirne’ye akın ediyorlar. Bizler Edirne’ye 31 Mayıs Cuma gününe olan kadir gecesinde 80 bin kişiye yakın bir ziyaretçi bekliyoruz ve tabi ki onları en güzel şekilde ağırlamaya hazırız” şeklinde konuştu.

“EDİRNE’NİN HER ŞEYİ ÇOK GÜZEL”

Selimiye Camii’nde akşam ezanın okunması ile birlikte oruçlarını tava ciğer ile açan ziyaretçiler ise tava ciğerin çok farklı ve özel bir lezzet olduğunu belirterek, “Edirne’nin her şeyi çok güzel, ciğeri meşhur. Selimiye’de bir başka güzel” dedi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: