Dağlık Karabağ’da son durum: Azerbaycan ile işgalci Ermenistan güçlerini arasındaki çatışmalarda neler yaşanıyor?

Dağlık Karabağ’da son durum: Azerbaycan ile işgalci Ermenistan güçlerini arasındaki çatışmalarda neler yaşanıyor?

Ermenistan’ın Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesini işgal etmesi sonrası 27 Eylül’de başlayan şiddetli çatışmalar devam ediyor.

Dağlık Karabağ, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplum tarafından Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanınıyor. Ancak Azerbaycan’ın topraklarının yaklaşık yüzde 20’sine denk gelen Dağlık Karabağ ve civarındaki bazı bölgeler, 1990’ların başından bu yana Ermenistan işgali altında bulunuyor.

Bölgede 1991 yılında ‘Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ ilan edildi. Ancak burayı uluslararası alanda Ermenistan dahil hiçbir ülke tanımadı.

Bugün itibarıyla son durum şöyle:

Cuma, 23 Ekim 2020

 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ sorununda Türkiye ile aynı düşüncede olmadıklarını ve iki ülkenin anlaşmazlıkları konusunda ödün verebilecekleri noktalar bulmaları gerektiğini söyledi. Putin, çatışmalarda, her iki taraftan da ayrı ayrı 2 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 5 bine yaklaştığını ekledi.
 • Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları bugün Washington’da. İki dışişleri bakanı, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo le ayrı ayrı görüşmeler yürütüyor. Geçtiğimiz günlerde ise Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Rusya’ya giderek, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ayrı ayrı görüşmüştü.
 • İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün açıklamasına göre kuruluş, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki çatışmalar sırasında yerleşim alanlarında misket bombası kullandığı dört vakayı belgeledi. Kuruluş, çatışma sırasında hem Ermenistan hem de Azerbaycan’ın “insani hukuku takip edip etmediğini araştırdığını”, Azerbaycan hükümetine yerinde soruşturma yürütmek için erişim talebinde bulunduğunu, ancak henüz erişim izni alamadığını açıkladı.

Perşembe, 22 Ekim 2020

 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ’daki Ermeniler için “kültürel özerklik” seçeneğini reddetmediğini söyledi. Rus RIA ajansında yer alan habere göre Aliyev, gözlemcilerin ve barış güçlerinin bölgeye gitmesine karşı olmadığını, ancak Bakü’nün de kendi koşullarını gündeme getireceğini kaydetti.
 • Kremlin, Dağlık Karabağ’daki çatışmaya tek çözümün barışçıl çözüm olduğunu söyledi. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, “Mevcut duruma siyasi ve diplomatik çözüm getirmek için Rusya elinden geleni yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bu soruna hala barışçıl çözümden başka alternatif olmadığı kanaatindeyiz” dedi.
 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan’ın Azerbaycan sınırındaki Kapan ve Cermuk bölgelerinden Azeri kenti Kabala’ya füze fırlatıldığını söyleyerek bir video paylaştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Perşembe sabahı Kabala, Kurdamir ve Siyazan bölgelerine Ermensitan’dan balistik füze fırlatıldığını, ölü veya yaralı olmadığını açıkladı. Ermenistan kendi topraklarından füze fırlatıldığı iddialarını reddetti.
 • Hafta sonu uygulamaya giren ateşkese rağmen taraflar arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Çarşamba, 21 Ekim 2020

 • Ermenistan Devlet Başkanı Armen Sarkisyan’ın, Dağlık Karabağ konusunu NATO ve AB yetkilileriyle görüşmek için Brüksel’e gittiği bildirildi. Ermenistan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Sarkisyan’ın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile görüşeceği bildirildi. Açıklamada, Ermenistan’ın çatışmaları durdurmak için NATO ve AB liderlerinin “mümkün olan her şeyi” yapmalarını beklediği kaydedildi.
 • Ermenistan, Dağlık Karabağ ordusunun sabah saatlerinde Azerbaycan ordusuna ait bir askeri hava aracını düşürdüğünü açıkladı, Azerbaycan iddiayı yalanladı.
 • Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Moskova’da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile görüştü.
 • Uluslararası Af Örgütü, Ermenistan ve Azerbaycan’a sivillerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde top ateşi ve balistik füzelerin kullanımını derhal durdurması çağrısı yaptı. Açıklamada, Af Örgütü uzmanlarının kanıtları incelediği belirtildi ve “Kanıtlar, son günlerde uluslararası insancıl hukuk ihlal edilerek kullanılan balistik füzelerin ve hedef hassasiyeti olmadığı bilinen topçu roketlerinin sivillerin ölmesine, yaralanmasına ve geniş kapsamlı hasara yol açtığını gösteriyor” denildi.
 • Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ çatışmasına diplomatik çözüm bulmanın “şu an ve uzun bir süre boyunca” mümkün görünmediğini söyledi. Facebook’tan bir video mesaj yayınlayan Paşinyan, ülkenin zor bir durumla karşı karşıya olduğunu söyleyerek, Ermenilere orduya katılma çağrısında bulundu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan Başbakanı’nın açıklamasının, ülkenin anlaşmazlığı müzakerelerle çözmekle ilgilenmediğini gösterdiğini söyledi.

Salı, 20 Ekim 2020

 • Azerbaycan ve Ermenistan liderleri Rus TASS haber ajansına verdikleri ve Salı günü basına yansıyan mülakatlarında, Dağlık Karabağ’da barış müzakerelerine başlamak için hazır olduklarını açıkladılar. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın Minsk Grubu tarafından belirlenen temel prensipleri kabul etmesi halinde çatışmayı durdurmaya hazır olduğunu söyledi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise yapılacak anlaşmanın “teslimiyete değil uzlaşmaya” dayanması gerektiğini söyledi. Son çatışmanın Türkiye tarafından teşvik edildiğini savunan Paşinyan, Ankara’nın Rusya’yı Güney Kafkasya’dan çıkarmaya çalıştığını öne sürdü.
 • Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azeri ordusunun Ermenistan silahlı kuvvetlerinin saldırı noktalarına ateş açtığını açıkladı. Bakanlık’tan ilerleyen saatlerde yapılan açıklamada, Ermeni güçleri Terter ve Ağdam bölgelerine saldırı düzenlemekle suçlandı.
 • Ermenistan Savunma Bakanlığı, dün 5 insansız hava aracı düşürdüklerini ve bunlardan bir tanesinde Kanada yapımı elektro-optik kamera sistemi bulunduğunu açıkladı.
 • Ermenistan şimdiye kadar 710 askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı, Azerbaycan asker kayıplarına ilişkin bilgi vermiyor. Ancak Azerbaycan Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, Ermenistan’ın açtığı ateş sonucunda 61 sivilin öldüğü ve 291 sivilin yaralandığı belirtildi. Dağlık Karabağ yönetimi ise Salı günü çatışmalarda 43 ordu personelinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı, böylece 27 Eylül’den beri hayatını kaybeden personel sayısı 772’ye çıktı. Dağlık Karabağ yönetimi 37 sivilin yaşamını kaybettiğini duyurmuştu.
 • TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan Meclisi’ne hitap etti, “Minsk grubunun beyin ölümü gerçekleşmiştir” dedi.
 • Ermenistan Devlet Başkanı Armen Sarkisyan, France 24 televizyon kanalına verdiği röportajda, Ermenistan ile savunma anlaşması olan Rusya’nın müdahalesini desteklemediğini söyledi, “Rusya’nın müdahalesini konuşmak yerine, burada tamamen yıkıcı bir rolü olan Türkiye’nin dışlanmasını konuşmamız gerekiyor” dedi.
 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Zangilan şehri ve bölgenin 6 köyü ile Fuzuli, Cebrayil ve Hocavend bölgelerine bağlı 18 köyün ele geçirildiğini açıkladı.
 • Azerbaycan ve Ermenistan, dışişleri bakanlarının Cuma günü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile ayrı ayrı görüşeceğini açıkladı. İki ülke dışişleri bakanlarının bir araya gelmesi beklenmiyor.

Pazartesi, 19 Ekim 2020

 • Azerbaycan ile Ermenistan arasında sağlanan ateşkesin bir kez daha bozulduğu bildiriliyor.
 • Taraflar, ateşkesin bozulmasından dolayı birbirini suçluyor.
 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan ordusunun 18 Ekim’de yürürlüğe giren geçici ateşkesi ihlâl ederek sivil yerleşim birimlerine ve askeri mevzilere topçu ateşiyle saldırdığını sö
 • Azerbaycan Savunma Bakanlığı da Ermeni güçlerinin gece boyunca dört bölgeye top atışı yaptığını belirtti.
 • Dağlık Karabağ yönetimi de Azerbaycan’ın gece boyunca top atışlarını yaptığını ve karşılığında askeri anlamda “uygun adımları attıklarını” açıkladı.
 • ABD, Rusya ve Fransa’nın çağrısıyla bir araya gelen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, ateşkes şartlarına uyulması çağrısı yaptı.

Pazar, 18 Ekim 2020

 • Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Ermenistan ve Azerbaycan’ı 18 Ekim’de ilan edilen ateşkese uymaya davet etti. Dün Azerbaycan’ın Gence kentinde aralarında çocukların da bulunduğu 13 sivilin hayatını kaybetmesine yol açan saldırı için “kesinlikle kabul edilemez” diyen Guterres, bir an önce yapıcı müzakerelere başlanması çağrısında bulundu.
 • Azerbaycan ile Ermenistan 18 Ekim Cumartesi 00.00 itibarıyla Dağlık Karabağ’da insani yardımın ulaştırılabilmesi için ateşkes kararı alındığını açıkladıktan saatler sonra birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçladı.
 • Azerbaycan Savunma Bakanlığı, öğlen saatlerinde Twitter’dan yaptığı açıklamada Ermenistan Hava Kuvvetleri’ne ait bir Su-25 uçağının, Cebrail bölgesinde saldırı düzenlemeye çalıştığı sırada Azerbaycan Hava Savunma Birimleri tarafından düşürüldüğünü açıkladı.

Cumartesi, 17 Ekim 2020

 • Cumartesi gününün ilk saatlerinde Azerbaycan’ın ikinci en büyük kenti Gence’ye roketli saldırı düzenlendi, ikisi çocuk en az 12 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi de yaralandı.
 • Bakü’deki İran Büyükelçiliği saldırıyı kınadı. İran ajansı ISNA’nın aktardığına göre İran temsilciliği “Kentlere ve masum insanlara yönelik bu saldırılar tüm uluslararası normları çiğnemektir, savaş suçudur ve bir an önce durdurulması gerekir” ifadelerini kullandı, hayatını kaybedenlere başsağlığı ve yaralılara şifa diledi.
 • Fransız haber ajansı AFP’nın aktardığına göre Dağlık Karabağ yönetimine bağlı milis güçleri, Azerbaycan ordusunun Cuma akşamı Hankendi ve Şuşa kentine yönelik bombardımanını artırdığını, buna son verilmesi için böylesi bir yanıt verdiklerini açıkladı.
 • AFP ve Reuters, Cumartesi sabahı Dağlık Karabağ’ın başkenti Hankendi’de de patlamaların duyulduğunu aktarıyor.
 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ bölgesinde Ermeni işgalinde bulunan Fuzuli kentinin yanı sıra çevresindeki yedi köyün kontrolünü ele geçirdiklerini açıkladı.
 • Azerbaycan, Dağlık Karabağ’ın Cebrail bölgesinde hava saldırısı düzenlemeye çalışan bir Ermenistan Su-25 savaş uçağının düşürüldüğünü duyurdu.

Cuma, 16 Ekim 2020

 • Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ndeki Ordubad kentine roketli saldırı düzenlediğini açıkladı. Azerbaycan sınırları içerisinde kabul edilen Nahçıvan, Türkiye sınırında yer alıyor. Nahçıvan’ın Ermenistan’ın Dağlık Karabağ civarındaki koridorları işgal altında tutmasından dolayı Azerbaycan ile doğrudan bağlantısı bulunmuyor.
 • Ermenistan ise bu iddiaları reddetti. Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi Arstrun Hovhannisyan da Azerbaycan’ı Dağlık Karabağ’ın kuzeyindeki sivil yerleşim yerlerine yönelik top atışı yapmakla suçladı.
 • Rusya ve Türkiye dışişleri bakanları çatışmalara ilişkin telefonda görüştü. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İki bakan, düzenli olarak en yüksek ve üst düzey Rus-Türk temaslarının ardından Dağlık Karabağ’daki durum hakkında kapsamlı bir konuşma gerçekleştirdi. İki bakan sorunun barışçıl çözüme alternatif olmadığını vurguladı” ifadeleri yer aldı.
 • İran Dışişleri Bakanlığı, Dağlık Karabağ bölgesinde devam eden çatışmalar sırasında İran köylerine yapılan roket saldırılarını kınadı. Yerel kaynakların aktardığı haberlere göre, İran’ın Azerbaycan sınırındaki Khodafarin bölgesine bağlı bazı köylere 10 roket düştü. Bakanlık sözcüsü Said Katipzade, İran’ın bombardımanın devam etmesi durumunda kayıtsız kalmayacağını söyledi.
 • Karabağ Savunma Bakanlığı bu sabah yaptığı basın açıklamasında 29 askerin daha yaşamını yitirdiğini bildirdi. Açıklanan bu sayılarla birlikte ölü sayısı da 633 oldu.

Perşembe, 15 Ekim 2020

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından İletişim Başkanlığı’ndan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, ikilinin Azerbaycan-Ermenistan meselesi ile Suriye ve Libya’daki durum değerlendirildiği bildirildi.
 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 14 Ekim’de Fuzuli ve Hocavend ilçelerine bağlı sekiz köyün geri alındığını duyurdu.
 • Ermenistan Savunma Bakanlığı temsilcisi Artsrun Hovhannisyan, Ermeniler tarafından tutulan Azerbaycanlı savaş esirlerinin bulunduğunu doğruladı, ancak sayıları veya durumları hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Azerbaycan’ın iki Ermeni askerini esir aldığını ve Azerbaycan’ın da onlar hakkında bilgi vermediğini de dile getirdi.
 • Hovhannisyan ayrıca, Azerbaycan’ın dün çok sayıda askeri zayiat verdiğini ve Azerbaycan’ın cephe hattının bazı bölümlerindeki bu kayıplarının savaşın ilk günlerinden bile daha yüksek olduğunu söyledi. Azerbaycan’ın sürekli olarak birkaç Ermeni mevkisine saldırdığını ancak Ermeni güçleri tarafından püskürtüldüğünü söyledi.
 • Bakü yönetimi çatışmaların başlamasından bu yana 43 Azerbaycanlı sivilin öldüğünü ve 218’inin yaralandığını söyledi.
 • Azerbaycan Savunma Bakanlığı, 15 Ekim gecesinde yaptığı açıklamada cephenin Ağdara-Ağdam ve Fuzuli-Hadrut-Cabrayil kesimlerinde durumun istikrarlı ancak ciddiyetini koruduğunu söyledi. Ayrıca çatışmalarda çok sayıda Ermeni askerinin öldürüldüğü ve birçok Ermeni savaş teçhizatının da imha edildiği duyuruldu.
 • Karabağ’da Savunma Bakanlığı, dün akşam saatlerinde çatışmalarda 23 askerin daha öldüğünü duyurdu. Bununla birlikte toplam ölen asker sayısı 555 oldu.
 • Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, cumhurbaşkanından ‘Ermenistan Ulusal Kahramanı’ unvanını iki gün önce Karabağ’da hayatını kaybeden Albay Vahagn Asatryan’a vermesini istedi.
 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bölgemizde zafiyet içinde yönetilemez ve saldırgan devletler var. Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik son dönemde yeniden artırdığı saldırganlığı, bize bu gerçeği bir kez daha gösterdi”diye konuştu.

Çarşamba, 14 Ekim 2020

 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Habertürk’e verdiği röportajda, Ermenistan’ın işgal etttiği topraklardan çekilmesi gerektiğini, Türkiye olmaksızın bu sorunun çözülmeyeceğini söyledi. Enerji hatlarına düzenlenecek olası bir saldırının yanıtının çok ağır olacağını söyleyen Aliyev, Paşinyan’ın Ermenistan’ı felakete sürüklediğini kaydetti.
 • Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus basınına yaptığı açıklamada, “Moskova’nın Türkiye’nin Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili tutumuna katılmadığını ve askeri bir çözümün kabul edilemez olduğunu” söyledi.
 • Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Dağlık Karabağ krizinde ülkesinin tarafsız kalması gerektiğini belirtti.
 • AKP Meclis Grubu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmak için verdiği mücadeleyi selamlıyorum” dedi. Erdoğan, “Minsk Üçlüsü hala oyalama taktiği ile bu işi gerçekleştiriyor. 30 yıldır bu işte görevliseniz yapmanız gereken toprakları vermektir” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “Bize Suriye’den mücahitleri oraya gönderdiniz diyorlar. Bizim böyle bir derdimiz yok. Biz Azeri kardeşlerimize her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Suriyeli mücahitlerin kendi topraklarında işi var, oraya gitmezler” diye konuştu.

Salı, 13 Ekim 2020

 • Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerinin Terter ve Ağdam’ın yanı sıra Dağlık Karabağ bölgesinin dışına kalan Azeri toprakları içerisindeki Goranboy ile Ağcadam’a yönelik saldırılar düzenlediğini duyurdu.
 • Ermenistan, Azerbaycan Hava Kuvvetleri’ne ait bir Su-25 tipi savaş uçağını düşürdüğünü öne sürdü. Ancak bu iddia, Azerbaycan tarafından “düpedüz yalan” sözleriyle reddedildi.
 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Haber Global kanalına verdiği mülakatta Dağlık Karabağ meselesinin nihai çözümü için siyasi çözümün başlamaması halinde askeri operasyonların durmayacağını ifade etti.
 • Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, bölgede yaşanan “insani krizi” önlemenin tek yolunun Dağlık Karabağ’ın kendi kaderini tayin etme hakkının tanınması olduğunu söyledi.
 • Dağlık Karabağ yönetimi, bugüne kadar yaşanan çatışmalarda toplam 542 savaşçının hayatını kaybettiğini açıkladı.

Pazartesi, 12 Ekim 2020

 • Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan’ın, Dağlık Karabağ’ın geleceğiyle ilgili yürütülen görüşmelere Türkiye’nin de katılması önerisini reddetti.
 • Moskova’da Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov; Rusya, ABD ve Fransa’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) himayesi altında çözüm arayışına devam etmesi gerektiğini söyledi.
 • Mnatsakanyan da, “Azerbaycan’a aktif destek veren Türkiye’nin arabuluculuk yapamayacağını” belirtti.
 • Hafta sonu boyunca tarafların birbirlerini karşılıklı olarak ateşkes ihlâlleriyle suçlaması üzerine Avrupa Birliği ve Rusya’dan ateşkes şartlarına uyulması çağrısı geldi.
 • Dağlık Karabağ’daki Ermeni yönetimi, Hankendi’ye yönelik topçu ateşinin yeniden başladığını söyledi. Kentte hava taarruzu sirenleri yeniden çalmaya başladı.
 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermeni güçlerinin Gence’ye düzenlediği roket saldırılarının savaş suçu olduğunu söyledi.

Pazar, 11 Ekim 2020

 • Dağlık Karabağ’daki Ermeni güçlerinin lideri Arayik Haratyunyan, bu sabah itibarıyla durumun nispeten sakin olduğunu ancak cephe hattında gerilimin sürdüğünü ve durumun hızla değişebileceğini söyledi.
 • Ermenistan Savunma Bakanlığı “Azerbaycan’ın iddiaları tamamen yalan” açıklaması yaptı ve Azerbaycan’ı, Dağlık Karabağ bölgesinde Ermenilerin yaşadığı bölgeleri vurmakla suçladı.
 • Azerbaycan basını, Gence’den sonra Mingecevir’deki bir santralin de Ermenistan tarafından hedef alındığını; Azerbaycan hava savunma sistemlerinin bu saldırıyı engellediğini yazdı.
 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı Danışmanı ve Sözcüsü Hikmet Hacıyev, ülkenin ikinci büyük şehri olan Gence’ye Ermenistan’ın yerel saatle 4.00’te füze saldırısı düzenlediğini ve yedi sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

Cumartesi, 10 Ekim 2020

 • Yerel saatle 23.00’te Dağlık Karabağ’ın yönetim merkezi Stepanakert’te top atışları duyuldu.
 • Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, ateşkesin sadece cenaze değişimi bitene kadar süreceğini, Azerbaycan’ın zaman içinde Dağlık Karabağ’daki daha fazla bölgenin kontrolünü ele geçirmeyi umduğunu söyledi.
 • Fransa ve İran, ateşkesi destekleyen açıklamalar yaptı. Türk Dışişleri Bakanlığı, ” İnsani gerekçelerle esirlerin ve cenazelerin değişimi amacıyla ilan edildiği belirtilen ateşkes önemli bir ilk adım olmakla birlikte kalıcı çözümün yerine geçmeyecektir. Türkiye başından beri ancak Azerbaycan’ın evet diyeceği çözümleri destekleyeceğini vurgulamıştır.” açıklaması yaptı.
 • Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Shushan Stepanyan “Azerbaycan ordusu, ilan edilmiş olan insani ateşkesi ihlal ederek 12.05’te saldırı düzenledi” dedi.
 • Azerbaycan Savunma Bakanlığı ise yine cumartesi günü Ermenistan’ın Terter ve Agdam bölgelerine ateş açarak ateşkesi ihlal ettiğini savundu.
 • Yerel saatle saat 12.00’de ateşkes yürürlüğe girdi.
 • Moskova’da iki ülke dışişleri bakanlarının Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arabuluculuğunda 10 saatten uzun süren görüşmesinden sonra “rehine ve cenaze değiş tokuşu için” dört maddelik ateşkeste uzlaşıldı:
 • 10 Ekim 2020’de saat 12.00’den itibaren, rehine değişimi ve cenazelerin teslimi için insani ateşkes yürürlüğe girer. Süreç Uluslararası Kızılhaç Komisyonu’yla koordinasyon içinde ve komisyonun aracılığıyla yürütülür.
 • Ateşkes rejiminin hususi parametreleri üzerine daha sonra uzlaşılacaktır.
 • Azerbaycan ve Ermenistan, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları arabulucuğunda, çözümün temel ilkeleri temel alınarak barışçıl çözüme ulaşmak için en kısa zamanda kapsamlı müzakerelere başlayacaktır.
 • Taraflar, müzakere sürecinin formatının sürekliliğini teyit eder.

Cuma, 9 Ekim 2020

 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin çatışmaların durdurulması çağrısında bulundu, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarını Moskova’ya davet etti. Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Moskova’da biraraya gelmeyi ve Dağlık Karabağ sorununu görüşmeyi kabul ettiler.
 • Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AFP ajansına yaptığı açıklamada, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki uzun süreli anlaşmazlık konusunda ilerleme kaydetme şansı olduğunu belirterek “bugün yarın ateşkese doğru ilerliyoruz, ama durum hala çok kırılgan” ifadesini kullandı.
 • Erivan’daki Avrasya Ekonomik Birliği toplantısında konuşan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ konusunda barış müzakerelerine başlamaya hazır olduklarını söyledi.
 • Ermenistan ve Azerbaycan savunma bakanlıkları şiddetli çatışmaların gece devam ettiğini, yeni sivil ölümlerin olduğunu duyurdu.
 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan askerleri çekilmediği sürece çatışmaya son verilmeyeceğini, Karabağ’ın tümünü ele geçirinceye dek ordunun müdahaleye devam edeceğini söyledi.
 • Azerbaycan Ermenistan’ı, Gence kenti ve Goranboy rayonuna top atışı yapmakla suçladı; saldırılarda en az bir sivilin öldüğünü açıkladı.
 • Ermenistan ise, Azerbaycan’ı Dağlık Karabağ’ın Şuşa kentindeki tarihi Gazançetsots Katedrali’ni top atışına tutmakla suçladı. AFP ajansı, katedralin çatısının bir kısmının yıkıldığını ve bazı duvarların hasar gördüğünü duyurdu. Azerbaycan katedrale saldırı iddialarını reddetti.

Perşembe, 8 Ekim 2020:

 • Çatışmaların başlangıcından bu yana 300’ü aşkın kişi hayatını kaybetti.
 • Ermenistan, Azerbaycan’ı Dağlık Karabağ’ın Şuşa kentindeki tarihi Gazançetsots Katedrali’ni top atışına tutmakla suçladı. AFP ajansı çatının bir kısmının yıkıldığını ve bazı duvarların hasar gördüğünü duyurdu. Azerbaycan katedrale saldırı iddialarını reddetti.
 • Azerbaycan, Ermenistan’ı, Gence kenti ve Goranboy rayonuna top atışı yapmakla suçladı; saldırılarda en az bir sivilin öldüğünü açıkladı.
 • Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan Büyükelçisini geri çağırdığını ve “Yunanistan da dahil olmak üzere yabancı ülkelerdeki Ermeni vatandaşlarının askeri operasyonlara katılmak üzere işgal altındaki bölgelere gittiklerine dair açık kaynaklardan elde edilen bilgileri Yunan Dışişleri Bakanlığının dikkatine sunduklarını” açıkladı. Ermenistan iddiaları reddetti. Atina ise bu iddiaları “temelsiz ve hakaretvari” bulduğunu belirterek Azerbaycan büyükelçisini Çarşamba günü geri çağırmıştı.
 • Ateşkes sağlanması için ilk görüşme bugün Cenevre’de. İkinci görüşme ise Pazartesi günü Moskova’da yapılacak.
 • Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Minsk Grubu’nu oluşturan Fransa, Rusya ve ABD’nin temsilcileriyle biraraya gelecek.
 • Çatışmalar sürdüğü müddetçe görüşmelere dahil olmayacağını belirterek Cenevre’deki müzakerelere katılmayan Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan’ın Pazartesi günü Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüşeceği açıklandı.
 • Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi’nin Başkanı Argişti Kyaramyan görevden alındı.
 • Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinin yönetim merkezi Hankendi’ye yönelik top atışlarının devam ettiği bildirildi.
 • Azerbaycan, Ermenistan’ın cephe hattında bulunan bazı köyleri hedef aldığını açıkladı.

Çarşamba, 7 Ekim 2020:

 • İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Azerbaycan ve Ermenistan’daki çatışmaların daha geniş bölgesel bir savaşa dönüşebileceği uyarısında bulundu, “Bunu önlemek için özenli olmamız lazım” dedi.
 • Rus TASS ajansının aktardığına göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ bölgesinde mevcut askeri çatışma sona erdiğinde Ermenistan ile görüşmelere başlanabileceğini söyledi.
 • Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüşen Aliyev, Rus devlet televizyonuna verdiği mülakatta, arabuluculuk çabalarına Türkiye’nin de katılma hakkı bulunduğunu kaydetti.
 • Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Time dergisine verdiği mülakatta, Türkiye’nin bölgedeki angajmanına son vermesi ve paralı askerlerin geri çekilmesi koşuluyla Ermenistan’ın ateşkesi kabul edeceğini söyledi.
 • Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmaları ‘trajedi’ olarak nitelendirdi ve sona ermesi çağrısı yaptı. Putin, Rusya’nın Ermenistan ile müttefiklik anlaşmasının gereğini yerine getirmeye hazır olduğunu ancak mevcut çatışmaların Ermenistan değil, Dağlık Karabağ sınırları içerisinde yaşandığını vurguladı.
 • Ermenistan, Azerbaycan güçlerinin cephe hattının güneyinde tanklar ve topçu birlikleriyle ilerlemeye çalıştığını söyledi.
 • Dağlık Karabağ yönetimi ise Hankendi’de dört misket bombası patladığını iddia etti. Azerbaycan, uluslararası anlaşmalarla yasaklı bir mühimmat olan misket bombasının kullanıldığı bu iddialarını reddediyor.
 • Bakü’den yapılan açıklamalarda, Ermeni güçlerinin çatışma bölgesi dışında kalan Azeri kentlerini hedef almaya başladığı belirtildi. Açıklamada, çatışmaların Avrupa’ya doğalgaz ve petrol taşıyan boru hatlarına yakın bölgelere yaklaştığı da ifade edildi.
 • Dağlık Karabağ yönetimi, çatışmaların başlamasından bu yana 244 askerin ve 19 sivilin öldüğünü söylüyor. Azerbaycan, operasyonlarda sivillerin hedef alınmadığını, Ermenistan’ın iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtiyor.
 • Azerbaycan’dan yapılan açıklamalarda ise bugüne kadar Ermeni güçlerinin saldırıları sonucu 27 sivilin hayatını kaybettiği ifade edildi. Azerbaycan asker kayıplarıyla ilgili bililendirme yapmamaya devam ediyor.

Salı, 6 Ekim 2020:

 • Dağlık Karabağ yöneticileri 21 savaşçılarının daha hayatını kaybettiğini, toplam ölü sayısının 244’e yükseldiğini açıkladı.
 • Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Suriye’deki muhalif savaşçıların Dağlık Karabağ’a gönderildiğini doğrulayabileceklerini söyledi. Azerbaycan ve Türkiye bu iddiaları reddediyor.
 • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Azerbaycan’ı ziyaret edecek. Bu, çatışmalar başladığından bu yana Türkiye’den ilk üst düzey ziyaret olacak.
 • İran ruhani lideri Hamaney’in dış siyaset danışmanı ve eski dışişleri bakanı Ali Ekber Velayeti, Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesi gerektiğini belirtti ve durumu İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesine benzetti.
 • NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye’nin hatırı sayılır ölçüdeki nüfuzunu bölgedeki gerilimi yatıştırmak için kullanacağını umduğunu” söyledi.
 • Kanada, askeri teknolojisinin Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışmaların yaşandığı Dağlık Karabağ bölgesinde kullanılıp kullanılmadığı netleşinceye kadar, Türkiye’ye insansız hava aracı teknolojisi ihracatının bir kısmını dondurdu.

Pazartesi, 5 Ekim 2020:

KAYNAK,EPA/AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLIĞI

Pazar, 4 Ekim 2020:

 • Azerbaycan, en büyük ikinci kenti Gence’nin Ermenistan tarafından bombalandığını açıkladı. Azeri yetkililer, sivil yerleşimin Ermeni güçler tarafından hedef alındığını, 22 kişinin hayatını kaybettiğini, 74 kişinin de yaralandığını belirtti.
 • Dağlık Karabağ yönetimi Gence Havalimanı’nın kullanılamaz hale getirildiğini duyurdu.
 • Ermenistan ise kendi topraklarından Azerbaycan’a bir atış yapılmadığını açıkladı.
 • Gözlemciler, Azerbaycan kontrolü altındaki Gence’nin bombalanmasının şu ana kadar Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ bölgesinde sınırlı kalan çatışmaların yayılması riskini artırdığını ifade ediyor.
 • Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev, 1993’ten bu yana Ermenistan’ın işgali altında olan Dağlık Karabağ’ın güneyindeki Cebrayil kenti ve rayonunun geri alındığını açıkladı.
 • Azerbaycan Savunma Bakanlığı Gence’nin yanı sıra Karabağ’daki Fuzuli bölgesini, Ağdam ve Terter köylerini topçu ve roket atışlarıyla bombaladığını söyledi.
 • Dağlık Karabağ, kentlerinin Azerbaycan tarafından bombalanması nedeniyle karşılık verdiklerini açıkladı. Azerbaycan ise bu saldırılara yanıt olarak Ermenistan’daki askeri hedeflerin imha edileceğini duyurdu.
 • Dağlık Karabağ lideri Arayik Harutyunyan, “Gence Havalimanı benim emrim üzerine bombalandı, sivillerin ölmemesi için durdurduk, düşman ders almazsa güçlü saldırılara devam ederiz” dedi.
 • RFE/RL’nin derlediği açıklamalara göre hayatını kaybeden Dağlık Karabağ askerlerinin sayısı 201’e yükseldi.

Cumartesi, 3 Ekim 2020:

 • Dağlık Karabağ, Azerbaycan ordusunun Stepanakert kentine yönelik roket saldırısını yeniden başlattığını açıkladı.
 • Azerbaycan Savunma Bakanlığı, “Tüm cephede şiddetli çatışmalar devam ediyor” açıklamasında bulundu.
 • Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan’ın Karabağ’da “belirliyeci bir an” ile karşı karşıya olduğunu söyledi.
 • AFP haber ajansı, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda 51 kişinin daha öldüğünü duyurdu.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tıpkı Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Akdeniz’de olduğu gibi, sınır hattımızda istikrar sağlanana kadar, sahada aktif şekilde yer almaya devam edeceğiz” dedi.

Cuma, 2 Ekim 2020:

 • Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Minsk Grubu eş başkanı olarak Dağlık Karabağ’da arabuluculuk çabalarına hız verdi. Macron, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefon görüşmesi yaptı.
 • Ermenistan, Dağlık Karabağ’da ateşkesin yenilenmesi için Rusya, ABD ve Fransa ile çalışmaya hazır olduğunu açıkladı.
 • Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriyeli savaşçıların Ankara tarafından Azerbaycan’a götürüldüğünü ifade ederekAnkara’dan bir açıklama beklediğini söyledi ve “Bir kırmızı çizgi aşıldı. Bu kabul edilemez” dedi.
 • Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, hava savunma sistemlerinin başkent Erivan yakınlarında dört insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi. Bu iddianın teyit edilmesi, çatışmanın Dağlık Karabağ’dan çok daha geniş bir bölgeye yayıldığı anlamına geliyor.
 • Fransız gazetesi Le Figaro’ya konuşan Paşinyan, Türkiye’nin çatışmalara aktif olarak müdahil olduğuna dair ellerinde kanıtlar olduğunu da iddia etti ve “Kanıtımız var. SİHA’lar ve F-16’lar kullanıyorlar, Dağlık Karabağ’da sivillerin yaşadığı bölgeleri bombalıyorlar” dedi. Türkiye ve Azerbaycan iddiaları reddediyor. Ermenistan şu ana kadar Türkiye’nin aktif müdahalesi iddialarını destekleyecek herhangi bir kanıt paylaşmış değil.
 • Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun Ağdam bölgesinde dört köyü topçu ateşine tuttuğunu aktardı. Hayatını kaybeden siviller olduğunu belirten bakanlık, kaç kişinin öldüğünü açıklamadı.
 • Dağlık Karabağ Savunma Bakanlığı, çatışmaların başlamasından bu yana 158 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: