Danışıklı Dövüş

Danışıklı Dövüş

Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Yunanistan’a dönen Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Başbakan Kiriakos Miçotakis’le görüştü. Görüşmede, Başbakan Miçotakis’in, Dendias’ın Ankara’daki temasları konusundaki memnuniyetini dile getirdiği öğrenildi.

Atina’daki siyasi çevreler, Dendias’ın Ankara’daki basın toplantısındaki tutumuyla ilgili olarak, “Başbakan Miçotakis ile tam bir anlaşma içerisinde danışıklı döğüş olarak yapıldı” yorumunda bulundular.

Türkiye ve Balkan Ülkeleri Dostluk Kültür Ekonomik İşbirliği Derneği Başkanı Sami Gültekin, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Ankara ziyaretinde kullandığı ifadeler üzerine açıklama yaptı.

Gültekin açıklamasında, “Küstahça söylemler, dostane ilişkilerin kurulmasını engeller. Bu tutum akıl tutulmasının en somut örneğidir. Kendisine cevabımız nettir. Batı Trakya’da yaşayan azınlık Türk’tür ve Türk olarak yaşamaya da devam edecektir.” dedi.

Sami Gültekin açıklamasında: “Yunanistan Dışişleri Bakanı Ankara’da takındığı tavırla Batı Trakya Türk Azınlığını yok saydığını bir kez daha göstermiştir. Diplomasi kurallarına uymayan sorumsuz söylemlerini kınıyoruz. Pervasız tutum içinde olan Dendias’a cevabımız “Batı Trakya’daki Azınlık Türk’tür ve Türk olarak orada varlığını sürdürmeye de devam edecektir. Batı Trakya’da yaşayan Türk Azınlığın etnik kimliğini Dendias’ın veya Yunanlı siyasetçilerin belirlemesi mantık dışıdır, görevleri değildir. Batı Trakya’da ki sorunları çözmek için önce insani değerleri, temel hak ve özgürlükleri görmezden gelmemeyi öğrenmeleridir. İkili ve çok taraflı uluslararası antlaşmalarla tüm hakları bakımından özerkliği garanti altına alınmış olan azınlığın mevcut haklarını gaspa yönelmeye kalkması Batı Trakya’da yaşan Türk Azınlık toplumunun kendini ifade etme hakkını yok sayması iki komşu ülke arasındaki ilişkiler bakımından tam bir hayal kırıklığı ve diplomatik rezalettir. Batı Trakya Türklerine yönelik zehirli söylemi yanında Akdeniz, Ege ve Kıbrıs konularında da ikili görüşmelerde Türkiye’ye AB veya üçüncü ülkelerin sopasını göstermeye kalkması, tehdide yönelmeye çalışması da kabul edilemez.

Nikos Dendias’ın Türk milletini iyi tanımadığı ortadadır. Bu tür tehdit dolu söylemlere Türk Milleti ve Türk devletinin tepki göstermesi ve gereken cevabı gereken ölçüde vermesi takdir edilir bir davranıştır. Her platformda da verilmeye de devam edecektir. Kendisini bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Bu tür davranışlar iki ülke arasında dostluk kardeşlik yerine düşmanlık zeminleri hazırlar. Yunan devletine yakışan bir diplomatik nezaket ortaya koymadığı ortada olup bu rezalet sonrasında kendisinin o görevde bir dakika bile kalmaması samimi tavsiyemizdir. Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun da kendisine Türk Milleti adına gereken cevabı vermesi nedeni ile sayın Bakana Türkiye ve Balkan Ülkeleri Dostuk Kültür ve Ekonomik İşbirliği Derneği adına teşekkür ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: