Dr. Ali Cengiz Kalkan: “Balkan ülkelerinde yaşayan vatandaşlara kendi ülkelerinde aldıkları sağlık hizmetinden çok daha ucuza kaliteli hizmet veriyoruz.”

Dr. Ali Cengiz Kalkan: “Balkan ülkelerinde yaşayan vatandaşlara kendi ülkelerinde aldıkları sağlık hizmetinden çok daha ucuza kaliteli hizmet veriyoruz.”

  • Kendinizi tanıtır mısınız?

Dr. Ali Cengiz Kalkan: Antakyalıyım. 20 yıldır Trakya bölgesindeyim. 2004-2012 yılları arasında Çorlu Devlet Hastanesinde uzun yıllar acilden sorumlu başhekim yardımcısı olarak görev yaptım. 2012 yılında Çorlu Devlet Hastanesinin kurucu hastane yöneticiliğini yaptım. 2015 yılında Tekirdağ İdari Hizmetler Başkanlığını yaptım. Sonra Çerkezköy Devlet hastanesinde çalıştım. Bundan iki buçuk ay öncesine kadar 3 yıla yakın Edirne il Sağlık müdürlüğü yaptım. Şu anda da Tekirdağ İl Sağlık Müdürü olarak görev yapıyorum. Görev yaptığım süre boyunca Giresun, Antakya, Çorlu, Çerkezköy, Edirne ve Tekirdağ gibi şehirlerde çalışarak yaklaşık 7 hastanenin açılışına tanıklık ettim. Bu da beni son derece mutlu ediyor. Bizi bu görevlere layık gören büyüklerimize, devletimizin ileri gelenlerine mahcup olmamak için elimizden geleni yapıyoruz.

  • Tekirdağ’daki sağlık durumunu değerlendirmenizi rica ediyoruz. Pandemi süreci nasıl ilerliyor, neler yapılıyor?

Dr. Ali Cengiz Kalkan: Genel olarak burası büyük bir şehir ve sanayi bölgesi. Bu yüzden toplu çalışma ortamları yoğun… Çerkezköy, Çorlu, Ergene gibi bölgelerimiz vakaların artışına bağlı olarak vakaların yoğun olduğu yerler. Ancak Tekirdağ merkeze baktığımızda çok ciddi bir sıkıntının olmadığını, daha çok sanayi şehirlerinde vaka artışının yüksek olduğunu görüyoruz. Zaten Tekirdağ’daki il sağlık müdürlüğümüz, vaka sayısı artışında en az vaka görülen üç ilden biri olarak çalışmalarını devam ettiriyor.  Devletimiz ve milletimiz çalışarak Tekirdağ’ın pandemi ile ilgili mücadelesini devam ettiriyor. Ortalamanın üzerinde bir gidişat söz konusu… Yeni şehir hastanemizin hizmete girmesinden sonra, eski devlet hastanemizin bazı binaları da pandemi binası olarak hizmet verecek.

İnsanlarımıza sürekli hatırlatmakta yarar görüyorum. Bizi bu hastalıktan koruyan tedbirlerin başında maske takmak, sosyal mesafeyi korumak ve hijyen geliyor. Devamlı surette bu kurallara uyup, açık hava girişini sağlamak durumundayız. Alışkanlıklarımızı muhakkak değiştirmek zorundayız. Başka yolumuz yok. Bu kurallarla yaşamak zorundayız. Gevşemeyelim, hastalıktan korkmayalım lütfen. Sağlık tedbirlerine riayet edersek, hastalık bize yenilmiş olacak.

  • Sizden Tekirdağ’ı birde turizm açısından değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Dr. Ali Cengiz Kalkan: Tekirdağ sosyo-ekonomik ve turizm değerleri yüksek bir ilimiz… Çok önemli avantajları var. Bir kere sahil kenti ve bozulmamış bir doğası var. Trakya’nın da nüfus olarak lokomotifi… Burada aktif bir ticaret ve sanayi odaları var. Sayın valimiz devamlı aktif bir biçimde sahanın içerisinde. Bizleri motive ediyor ve her daim bizimle birlikte. İl Meclis Başkanımız da Tekirdağ’a yönelik olarak önemli ufuklar açıyor ve bu durum bizi çok mutlu ediyor. Ayrıca Tekirdağ limanı da hacmi genişletildikten sonra dünya ticaretinin önemli merkezlerinden birisi haline geldi. Sanayinin artışıyla birlikte Tekirdağ katma değer kazanıyor ama bunun yanı sıra gönlümüz doğanın zedelenmemesini de istiyor.

Tarımın sanayi ile birlikte yükselmesini temenni ediyoruz. Amacımız çevre hassasiyeti olan bir kalkınma diyebilirim. Tekirdağ hem sanayi, hem tarım, hem de ticaret konusunda yükselmeye devam edecektir. Sağlık turizmi açısından da bir ay içerisinde açılışını yapacağımız Tekirdağ Şehir hastanesi bölgenin en önemli amiral gemisi olacak. Biliyorsunuz Edirne’de İl Sağlık Müdürlüğü yaptığım dönemde Balkanlara açıldık ve Edirne’de sağlık turizmini arttırmak için elimizden geleni yaptık. Nasipse bu çalışmaları Tekirdağ’da da yapacağız ve yeni şehir hastanemizin gücünü kullanarak sağlık turizmini geliştireceğiz. Trakya Kalkınma Ajansımız da bu işe rehberlik ediyor. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın da çok önem verdiği sağlık turizminde Türkiye’nin önünü açmak için, ülkemizin ekonomik gelirlerini arttırmak için sağlık turizmini önemsiyoruz. Bu sadece ekonomik bir hadise de değildir. Ekonomik bir hadisedir ve kültür coğrafyamızla, komşularımızla bizi buluşturup, tek yürek yapacaktır. Şuna inanın ki dünya çapında, teknolojik açıdan son derece başarılı bir sağlık hizmeti veriyor, ülkemiz. Elimizden geldiğince önce Trakya’ya sonra Tekirdağ’a sonra da genişleterek tüm Türkiye’ye hizmet vereceğiz, sağlık turizminde.

  • Sağlık turizmi konusunda Edirne ile ortak çalışmalar yapacak mısınız?

Dr. Ali Cengiz Kalkan: Sağlık bakanlığımız Cumhurbaşkanlığımıza direkt bağlı USAŞ kuruldu. Bu şirket dünyanın her bir köşesinde sağlık tesisi kurup, sağlık turizmi çalışmaları yapabiliyor. USAŞ üzerinden belirli bölgelerde koordinatörlükler yürütülüyor. Önümüzdeki günlerde Edirne ile de ortak çalışmalar yapacağız. Edirne’de iken sayın valimizin destekleri ile Kapıkule’de bir USAŞ bürosu kurmuştuk, bu çalışmaları artarak devam ettireceğiz. USAŞ bürolarını arttıracağız ve insanlar bu bürolarda ülkemizin sağlık konusunda aldığı yolu görecekler. Temennimiz Tekirdağ ve Edirne’deki çalışmaları birlikte hareket ederek devam ettirmek. Bu olayı üç şehir tek merkez olarak değerlendirelim. Kırklareli de yanımızda olacak ve USAŞ ile birlikte Trakya’yı sağlık turizminde çok iyi yerlere getireceğiz.

Amaçlarımızdan biri de sağlık turizmi konusunda bizden fersah fersah geride olan Balkanlardaki soydaşlarımıza, kardeşlerimize, gönül dostlarımıza da ulaşmak. Ülkemizin önü açıktır. Yeter ki biz bunun farkında olalım.

Sigorta konusunda da birtakım bilgiler vermek isterim. Balkan ülkelerinde yaşayan vatandaşlara kendi ülkelerinde aldıkları sağlık hizmetinden çok daha ucuza kaliteli hizmet veriyoruz. Soydaşlarımıza, Türkiye’deki sağlık hizmetlerini en uygun ekonomik koşullarda vereceğimizden kuşkunuz olmasın. Ülkelerindeki sağlık güvenceleri, Türkiye’de geçmiyor diye üzülmesinler.  Biz Balkanlara göre çok daha ekonomik hizmet veriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: