Dr. Ali Cengiz Kalkan: “Türkiye’nin dördüncü büyük sağlık turizm ofisi Edirne’de olacak.”

Dr. Ali Cengiz Kalkan: “Türkiye’nin dördüncü büyük sağlık turizm ofisi Edirne’de olacak.”

  • Göreve geleli bir yol oldu. Bir yıl içerisinde Edirne’de neler değişti?

Dr. Ali Cengiz Kalkan: Edirne’de her gün bir şeyler değişiyor. Özellikle sayın valimizin göreve gelmesiyle, dinamik bir şekilde tüm alanlarda iyileştirmeler gözlemliyoruz. Bize yansıyan yönü de şudur: Sayın valimiz, 12 köye sağlık kabini yapmak üzere muhtarlarımıza söz vermişti. Sağlık adına bunların gerçekleşmesi için çalışmalar yapıldı ve bu projeler birer ikişer gerçekleşmeye başladı. Bununla beraber sağlığa yönelik yapılacak olan yatırımlarda Ekim ayının ilk haftasında Trakya Kalkınma Ajansı, Sağlık İl Müdürlüğü ve Edirne valiliğimiz, bakanlığımızdan da üst düzey yetkililerin de katılımıyla bir Balkan sağlık turizmi sempozyumu yapmayı planlamış bulunuyoruz. Görkemli bir biçimde yapmak adına, Ekim ayının ilk haftası yapmaya karar verdik ve çalışmalar devam ediyor.

Bununla beraber bulunduğumuz şu anki il müdürlüğü binamız Edirne’de yaşlı nüfusun fazlı olması nedeniyle, fizik tedavi rehabilitasyon ve geriatri merkezi olmak konusunda binamızın deprem güçlendirme binaları da Ağustos ayının sonuna doğru bizlere verilecek ve hayırseverlerimizin desteği ile de bir bakım ve restorasyon ile binamızı tekrar hizmete sunacağız. Yaşlı nüfusumuzun fizik tedavi ihtiyacını karşılayacak bu projeyi muhakkak gerçekleştireceğiz. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz Ankara ziyaretinde, bölgenin sağlık problemlerine dair, genel müdürlerimizle çok verimli ziyaretler ve sohbetler gerçekleştirdik. Kıyık’ta 112 merkezinin olduğu yeri AMATEM merkezi olarak yapmayı planlıyoruz. Aynı şekilde İl Sağlık Müdürlüğü Hizmet binamızın da halk sağlığı için, tedavi için kullanılması hususunda talebimizi ilettik, bu konuda da sağlık yatırımları genel müdürlüğümüzce programa alınma müjdesi aldık. Çok şeyler değişiyor Edirne’mizde ve hızlı bir biçimde çalışmalarımız devam ediyor.

  • Sağlık turizmi konusunda ne gibi çalışmalar yapılıyor? Geçen bir sene içinde bu konuda neler değişti?

Ali Cengiz Kalkan:  2019 yılının ilk aylarında genel müdürlüğümüzün kurulmasıyla sağlık turizminin önünü açan gelişmeler yaşandı. Bu yapının kurulması sağlık turizmi açısından önemli. Özel yetkilerle donatılan bir kurum ortaya çıktı. Haziran ayında genel müdürümüz geldiler ve Edirne’de bir günlük teknik bir gezi gerçekleştirdiler. Edirne’nin potansiyeli tespit edildi ve nelerin yapılacağı konusunda da sempozyum yapılmasına karar verildi. USAŞ şirketi ile birlikte çok görkemli bir şekilde yapacağımız bu sempozyumda potansiyelimizi ve yapacaklarımızı konuşacağız.

Sayın valimizin öncülüğünde misafirlerimizin Kapıkule’den beklemeden geçmesine yönelik çalışmalar yapıldı. Bu yoğun süreç içerisinde Kapıkule’de bir ambulans ve sağlık hizmetlerimizin tanıtımını yapan bilgi, belge, broşür sunumu yapıldı. Edirne’nin sağlık potansiyelini anlamak adına yaptığımız bu tanıtım, önemli dönütler içeriyor ve sağlık turizmini buna göre gerçekleştireceğiz.

Bununla birlikte Trakya Kalkınma Ajansı üç gün önce Şifa Evi Edirne projemizi kabul etti. Burada direkt olarak uluslararası sağlık turizmine katkı verecek bir alan kuruyoruz. Bu projenin yüzde yetmiş beşini ajans karşılayacak, geri kalanını da biz kendi imkanlarımız ile karşılayacağız.

USAŞ’ın kurulmasıyla beraber çalışmalarımız daha rahat bir konuma geldi. Üç büyük ofisten sonra dördüncü büyük ofisin de Edirne’de kurulması için sayın USAŞ genel müdürümüz ile fikir birliği içindeyiz. İnşallah USAŞ’ın da olur vermesiyle, Edirne I.Murat Devlet Hastanesinde Türkiye’nin dördüncü büyük sağlık turizm ofisi Edirne’de olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: