Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a mükâfat

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a mükâfat

  • Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bir restoranda şarkı söylerken çekilen görüntüler gerekçesiyle 2 ay 15 gün hapis cezası verildi; ceza ertelendi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan hakkında, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi gecesi bir içkili restoranda, sahnede şarkı söylediği sırada çekilen görüntüler gerekçe gösterilerek açılan davanın 5. duruşması Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Belediye Başkanı Gürkan duruşmaya katılmazken vekili Avukat Harika Taybıllı salonda hazır bulundu.

Savcılık Gürkan’ın cezalandırılmasını isterken, Avukat Taybıllı daha önceki savunmasını tekrarladı, yazılı beyanını celse arasında sunduğunu belirterek müvekkilinin beraatını istedi. Karar için verilen aranın ardından duruşma hâkimi, Başkan Gürkan hakkında “suçu ve suçluyu övmek” suçlamasından 2 ay 15 gün hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

İkinci soruşturmadan dava açılmıştı

Recep Gürkan 15 Temmuz gecesi bir içkili restoranda elinde kadeh ile çekilen görüntüler nedeniyle Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma başlatmış, ancak kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermişti. Ancak aradan geçen zaman içinde aynı konu ile ilgi olarak yeni bir soruşturma başlatılmış ve Gürkan hakkında düzenlenen iddianame Edirne 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilerek dava açılmıştı.

Not: Sanığa verilen ceza 2 ay 15 gün hapis cezasıdır.

Sanığa verilen cezadan koşullu salıverilme süresi (şartla tahliye) çıkarıldığında YATARI: 0 YIL 1 AY 7 GÜN HAPİS cezasıdır.

Sonuç ceza 3 yıl veya daha az süreli olduğundan 5275 Sayılı Kanunun 105/A maddesi gereğince Sanık denetimli serbestlikten yararlanır.

Ceza erteleme, sanığın cezasını cezaevi dışında denetimli bir şekilde infaz etmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: