Edirne Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Bahar İska: “Projelerimle başvurumu yaptım.”

Edirne Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı Bahar İska: “Projelerimle başvurumu yaptım.”

Ak Parti’den Edirne Belediye Meclis Üyesi Aday Adaylığı başvurusu yapan Bahar İska görüntülü servis ettiği basın açıklamasında, “Evli ve dört çocuk annesiyim. İki ay önce emekli oldum. Trakya Üniversitesi, Yüksek Hemşirelik Okulu mezunuyum. Sağduyulu bir insan olmaya çalışıyorum. Yıllar evvel engelli bir birey olarak sağ duyumun karşılığını onlarda bulduğum için ve engelli bireylerin önünü açtıklarını düşündüğüm için bir Türk Milliyetçisi olarak Ak Partiye gönül verdim ve bu parti için çalışmaya başladım. Ak Parti Belediye Meclis Üyeliğine de seçildikten sonra yapacağım projelerimi hazırlayıp adaylık başvurusu yaptım. Partisi ne olursa olsun Edirne’yi seven insanların sorunları bir araya gelerek çözmesi gerekiyor.” dedi.

İska açıklamasının devamında, öncelikle Edirne Belediye Meclis Üyesi seçildikten sonra gerçekleştirmek istediğim projelerimi belirledim dedi. “Ak Parti Edirne Belediye Meclisi Üyeliğine Aday Adayı olmuş bir vatandaş olarak Edirne’nin öncelikli sorunlarına hakimim. Bu öncelikli sorunlara dair çözüm önerilerimi 25 başlık altında toplarsak,

 1. Otopark Edirne’nin başta turizm açısından en büyük sorunları arasında. Okul bahçelerinin ve şehir meydanı toprak altlarının otopark yapılması için girişimlerde bulunulması. Bu fikrin dünyadaki benzer örneklerinin ilgili kurum ve kuruluşlara aktarılması yönünde çalışmalar yapılması.
 2. Edirne’de bulunan bütün tabyaların değerlendirilerek turizme kazandırılması çalışmalarının yapılması gerekiyor.
 3. Edirne şehir girişlerine Edirne’nin tarihi ve coğrafi önemini betimler bir üslupta “Edirne’ye Giriş Takları” yapılması hususunda gerekli çalışmaların ve görüşmelerin yürütülmesi gerekiyor.
 4. Hıdırlık Tabyalarına turist otobüslerinin gidebilmesi için uygun şekilde yol düzenlemesinin yapılması için girişimde bulunulması gerekiyor.
 5. Meriç ve Tunca Nehirlerinin ıslahında doğal güzelliklerini kaybetmeden, estetik görsel özelliklerini yitirmeden düzenlenmesinin önceliğe alınması, ıslahat esnasında kaybettiği doğallığına yeniden kavuşturulması için girişimlerde bulunulması gerekiyor.
 6. Mimar Sinan’ın Edirne’de ki eserlerinin bir başlık altında toplanarak turizme kazandırılması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor. (Mimar Sinan’ın Edirne’de yurtiçi ve yurtdışı turistlerin dikkatine sunulacak 13 eseri bulunmaktadır)
 7. Kaleiçi Semtinin çevresinde ki kale duvarlarının meydana çıkarılması yönünde girişimlerde bulunulması gerekiyor.
 8. Sinan Köy kalesini turistlerin ziyaret etmesi için çalışmalar yapılması için girişimlerde bulunulması gerekiyor.
 9. Asker Hastanesi Şehitliğinin yolu, çeşmesi ve mescidi bulunmamaktadır. Bunların dışında asker hastanesinin ne yazık ki tek duvarı ayakta durmaktadır. Hastanenin uzman tespitleri ışığında kazıları yapılarak gün yüzüne çıkarılması için girişimlerde bulunulması, kurumların ortak bir çalışma alanında bir araya gelmesi gerekiyor.
 10. Birinci dünya savaşında Almanlar tarafından yapılıp kullanılan Balon (Zeplin) Hangarının turizme kazandırılması yönünde çalışmalar yapılması için girişimlerde gerekiyor. Bu tür bir yapılacak çalışma şehre gelecek başta Alman turistlerinde çok ilgisini çekecektir.
 11. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde, örneğin Ürgüp’te olduğu gibi, Edirne’de de kız isteme, nişan, düğün gibi yöresel geleneklerin yansıtıldığı görsel gösterilerin sunulduğu organizasyonların oluşturulması için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor
 12. Balkan Savaşlarının panoramasının yapılarak çocuklara, gençlere ve şehre gelecek ziyaretçilere daha iyi anlatılabilmesinin sağlanması için, çalışmalar yapılması yönünde girişimlerde bulunulması gerekiyor.
 13. Kenar mahallelerde yaşayan insanlarımızın, özellikle Menzilahır mahallesi sakinlerinin durumu ekonomik ve sosyal olarak üzüntü vericidir. Çok acil ve öncelikli olarak iskân ve eğitim yönüyle durumları ele alınıp, ekonomik iyileştirilmelerine süreklilik kazandırılması için girişimlerde bulunulması. Bu yönde yapılan çalışmaların desteklenmesi gerekiyor.
 14. Buçuktepe mevkiinden Hıdırlık Tabyaları mevkiine teleferik işletilmesi için projelendirme yapılması yönünde ilgili makamlar nezdinde girişimde bulunulması gerekiyor.
 15. Şehir içi ulaşım büyük sorun teşkil etmekte. Gelecekte de bu sorunun devam etmemesi için Edirne şehri içinde yeraltı treni ulaşımının uygulamaya konulması için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor.
 16. Yeni Saray Kazıları devam ediyor. Bunun için minnettarız. Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı alan ile Tavuk Ormanı bir bütün olarak ele alınıp değerlendirilme. Ağa köşkü neden Kırkpınar Müzesi yapılmıyor? Sorunun giderilmesi için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor.
 17. Kapalı Cezaevi karşısında ki 185 dönümlük alan Balkan Fuar ve Kongre Merkezi olarak ayrılmış olmasına rağmen buraya ETSO gibi neden ilgi gösterilmemekte? Edirne Valiliği neden ilgi göstermiyor? Edirne Belediyesi neden ilgi göstermiyor? Edirne halkı neden ilgi göstermiyor? Sorunun giderilmesi için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor.
 18. Kapıkule yakınlarında 350 bin metrekare Kavak Adası isminde yer var. Yarısı Bulgaristan ile Yunanistan’a ait, diğer yarısı ise Türkiye’ye ait. Sayın Mustafa BÜYÜK Valimiz zamanında ele alınıp dostluk adası yapılması yönünde çalışmalara başlanmıştı. Mustafa Büyük Valimizin tayini çıktıktan sonra çalışmalar neden devam etmedi? Devlette hizmetin devamlılığı bu projeyi de kapsamalıdır. Bu projedeki devamlılık sorunun giderilmesi için girişimlerde bulunulması yönünde, çalışmalar yapılması gerekiyor.
 19. Edirne’nin Kaleiçi, Karanfiloğlu, Eski İstanbul Caddesi gibi bölgelerinde bulunan mezbelelik durumundaki yerlerin temizlenerek otopark ve park yapılması için uygun hale getirilmesi konusunda tespitlerle, ilgili kurumlarla görüşmelerinin yapılması gerekiyor.
 20. Özellikle dezavantajlı çocukların okullarına devamlılığını sağlamak için burs olanakları oluşturacağım. “Bir Şehircilik Girişimi” başlığında çocuklarımızın hayal ettikleri şehirde yaşamaları doğrultusunda çalışmalar yapılması gerekiyor.
 21. Edirne’nin geçmişinde mum üretimi önemli yer tutmuştur ancak günümüzde eskisi gibi üretim olmadığı gözlenmektedir. Eski kalitede Edirne Mumlarının üretimi için yetkililerle görüşülerek çözüm üretilmesi. Gerekli araştırma ve raporlamaların yapılması gerekiyor.
 22. Edirne Meyve Sabununun babası olan Reşat Çamdere’nin Edirne’ye bir büstünün yapılmasını ilgili ve yetkililerle görüşme girişimlerinde bulunulması gerekiyor.
 23. Edirne’de şehir şebekesinden akan suların içilecek hale getirilmesi. Sorunun giderilmesi için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması gerekiyor.
 24. Kadınların, özellikle dezavantajlı kadınlar için istihdam yaratılması, sağlıklı yaşam koşullarında hayatlarını sürdürebilmeleri ve bir başlarına var olduklarını hissetmeleri için, mutlu anneler, mutlu çocuklar yetiştirir felsefesi ile imkanlar sağlanması için çalışmalar yapılması gerekiyor.
 25. Engelli bir bireyin tek başına evinden çıkıp, bütün ihtiyaçlarını tek başına karşıladıktan sonra tekrar evine dönebileceği yaşanabilir bir Edirne kenti oluşturulabilmesi için çalışmalar yapılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: