Edirne kentinin öncelikli sorunlarını takip edecek

Edirne Tarih Turizm ve Kültür Derneği Edirne kentin öncelikli sorunlarını takip edecek

Edirne Tarih Turizm ve Kültür Derneği Edirne kentinin öncelikli sorunlarını takip edecek

Edirne Tarih Turizm ve Kültür Derneği Edirne kentin öncelikli sorunlarını takip edecek

Edirne Tarih Turizm ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda Edirne’nin bugünü değerlendirilirken, gelecekte yapılması gerekenler konusunda öneriler oluşturulup, gerekçeleriyle incelenerek ortaya konuldu. Sonuç olarak da aşağıdaki konuları oy birliği ile kamuoyunun bilgisine sunma kararı aldı.

 1. Otopark Edirne’nin başta turizm açısından en büyük sorunları arasında. Okul bahçelerinin ve şehir meydanı toprak altlarının otopark yapılması için girişimlerde bulunulması. Bu fikrin dünyadaki benzer örneklerinin ilgili kurum ve kuruluşlara aktarılması yönünde çalışmalar yapılması.
 2. Edirne’de bulunan bütün tabyaların değerlendirilerek turizme kazandırılması çalışmalarının yapılması.
 3. Edirne şehir girişlerine Edirne’nin tarihi ve coğrafi önemini betimler bir üslupta “Edirne’ye Giriş Takları” yapılması hususunda gerekli çalışmaların ve görüşmelerin yürütülmesi.
 4. Hıdırlık Tabyalarına turist otobüslerinin gidebilmesi için uygun şekilde yol düzenlemesinin yapılması için girişimde bulunulması.
 5. Meriç ve Tunca Nehirlerinin ıslahında doğal güzelliklerini kaybetmeden, estetik görsel özelliklerini yitirmeden düzenlenmesinin önceliğe alınması, ıslahat esnasında kaybettiği doğallığına yeniden kavuşturulması için girişimlerde bulunulması.
 6. Mimar Sinan’ın Edirne’de ki eserlerinin bir başlık altında toplanarak turizme kazandırılması yönünde çalışmalar yapılması. (Mimar Sinan’ın Edirne’de yurtiçi ve yurtdışı turistlerin dikkatine sunulacak 13 eseri bulunmaktadır)
 7. Kaleiçi Semtinin çevresinde ki kale duvarlarının meydana çıkarılması yönünde girişimlerde bulunulması.
 8. Sinan Köy kalesini turistlerin ziyaret etmesi için çalışmalar yapılması için girişimlerde bulunulması.
 9. Asker Hastanesi Şehitliğinin yolu, çeşmesi ve mescidi bulunmamaktadır. Bunların dışında asker hastanesinin ne yazık ki tek duvarı ayakta durmaktadır. Hastanenin uzman tespitleri ışığında kazıları yapılarak gün yüzüne çıkarılması için girişimlerde bulunulması, kurumların ortak bir çalışma alanında bir araya gelmesi gerekmektedir.
 10. Birinci dünya savaşında Almanlar tarafından yapılıp kullanılan Balon (Zeplin) Hangarının turizme kazandırılması yönünde çalışmalar yapılması için girişimlerde bulunulmasına. Bu tür bir yapılacak çalışma şehre gelecek başta Alman turistlerinde çok ilgisini çekecektir.
 11. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde, örneğin Ürgüp’te olduğu gibi, Edirne’de de kız isteme, nişan, düğün gibi yöresel geleneklerin yansıtıldığı görsel gösterilerin sunulduğu organizasyonların oluşturulması için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması. (Edirne’ye gelen çoğu turist bu şekilde gösteri ve ya eğlence yapılan yerler olup olmadığını sık sık sormaktadırlar)
 12. Balkan Savaşlarının panoramasının yapılarak çocuklara, gençlere ve şehre gelecek ziyaretçilere daha iyi anlatılabilmesinin sağlanması için, çalışmalar yapılması yönünde girişimlerde bulunulması.
 13. Kenar mahallelerde yaşayan insanlarımızın, özellikle Menzilahır mahallesi sakinlerinin durumu ekonomik ve sosyal olarak üzüntü vericidir. Çok acil ve öncelikli olarak iskân ve eğitim yönüyle durumları ele alınıp, ekonomik iyileştirilmelerine süreklilik kazandırılması için girişimlerde bulunulması. Bu yönde yapılan çalışmaların desteklenmesi.
 14. Buçuktepe mevkiinden Hıdırlık Tabyaları mevkiine teleferik işletilmesi için projelendirme yapılması yönünde ilgili makamlar nezdinde girişimde bulunulması.
 15. Şehir içi ulaşım büyük sorun teşkil etmekte. Gelecekte de bu sorunun devam etmemesi için Edirne şehri içinde yeraltı treni ulaşımının uygulamaya konulması için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması.
 16. Yeni Saray Kazıları devam ediyor. Bunun için minnettarız. Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı alan ile Tavuk Ormanı bir bütün olarak ele alınıp değerlendirilme. Ağa köşkü neden Kırkpınar Müzesi yapılmıyor? Sorunun giderilmesi için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması.
 17. Kapalı Cezaevi karşısında ki 185 dönümlük alan Balkan Fuar ve Kongre Merkezi olarak ayrılmış olmasına rağmen buraya ETSO gibi neden ilgi gösterilmemekte? Edirne Valiliği neden ilgi göstermiyor? Edirne Belediyesi neden ilgi göstermiyor? Edirne halkı neden ilgi göstermiyor? Sorunun giderilmesi için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması.
 18. Kapıkule yakınlarında 350 bin metrekare Kavak Adası isminde yer var. Yarısı Bulgaristan ile Yunanistan’a ait, diğer yarısı ise Türkiye’ye ait. Sayın Mustafa BÜYÜK Valimiz zamanında ele alınıp dostluk adası yapılması yönünde çalışmalara başlanmıştı. Mustafa Büyük Valimizin tayini çıktıktan sonra çalışmalar neden devam etmedi? Devlette hizmetin devamlılığı bu projeyi de kapsamalıdır. Bu projedeki devamlılık sorunun giderilmesi için girişimlerde bulunulması yönünde, çalışmalar yapılması.
 19. Edirne’nin Kaleiçi, Karanfiloğlu, Eski İstanbul Caddesi gibi bölgelerinde bulunan mezbelelik durumundaki yerlerin temizlenerek otopark ve park yapılması için uygun hale getirilmesi konusunda tespitlerle, ilgili kurumlarla görüşmelerinin yapılması.
 20. Edirne’nin geçmişinde mum üretimi önemli yer tutmuştur ancak günümüzde eskisi gibi üretim olmadığı gözlenmektedir. Eski kalitede Edirne Mumlarının üretimi için yetkililerle görüşülerek çözüm üretilmesi. Gerekli araştırma ve raporlamaların yapılması.
 21. Edirne Meyve Sabununun babası olan Reşat Çamdere’nin Edirne’ye bir büstünün yapılmasını ilgili ve yetkililerle görüşme girişimlerinde bulunulması.
 22. Edirne’de şehir şebekesinden akan suların içilecek hale getirilmesi. Sorunun giderilmesi için girişimlerde bulunulması yönünde çalışmalar yapılması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: