Edirne Valiliğinden Dinlenme tesislerine göçmen talimatı!

Edirne Valiliğinden Dinlenme tesislerine göçmen talimatı!

  • Edirne Valiliği, göçmenlerin dinlenme tesislerinde park halindeki tırların içine saklanıp yurtdışına kaçtığı gerekçesiyle Kapıkule yolu üzerindeki tesislere, ‘duvar örün, jiletli tel çekin’ talimatı verdi.

Edirne Valiliği, Kapıkule yolu üzerindeki dinlenme tesislerine, “Göçmenler TIR’ların brandalarını kesip içine saklanarak yurtdışına kaçıyor. Bu da TIR akışını yavaşlatıyor, ihracatımız zora giriyor. Tesislerin etrafını 2.5 metrelik beton duvar ve jiletli telle kapatın” talimatı verdi. Tesislere 1 Ocak’a kadar süre tanındı.

Kapıkule Gümrük Kapısı, Türkiye’den Avrupa’ya karayolu ile yapılan ihracatın en önemli noktası konumunda. Sınır kapısından günlük çıkış yapan TIR sayısı 1300’ler seviyesinde. Çeşitli yollardan Türkiye’ye gelip Avrupa ülkelerine gitmek isteyen düzensiz göçmenlerin de son zamanlarda kullanmaya başladığı kapıya ilişkin Edirne Valiliği’nin önemli bir karar aldığı ortaya çıktı.

Vali Yardımcısı Ali Uysal imzasıyla 24 Eylül’de, Kapıkule yolu üzerindeki dinlenme tesislerine bir yazı gönderildi. Yazıda, Kapıkule’nin önemine işaret edilerek özetle şöyle denildi: “Yurtdışına çıkmak isteyen düzensiz göçmenler, TIR’ların hizmet aldığı tesislere geliyor. Bu kişiler, brandalarını keserek TIR’ların içine giriyor. Bu nedenle ihracatımız ve TIR akışı büyük ölçüde yavaşlıyor. Bu durum büyük bir zarara da yol açıyor.” Yurtdışında kaçak göçmenle yakalanan TIR’ların ceza alması ve ürünlerini zamanında teslim edememesi nedeniyle de ihracatın büyük zarar gördüğü belirtiliyor.

‘Göçmenlerin giremeyeceği şekilde düzenlenmesi gerekiyor.’

Yazının devamında, tespit edilen soruna ilişkin tesislere yönelik şu önlemlerin alınması istendi: “Her tesis kendi alanının çevresini beton ve/veya tel duvarlarla çevrelesin. Bu beton ve/veya tel duvarların üzerlerinde helezon Jiletli Tel olmalı. Bu duvarların toplam yüksekliğinin ise yerden en az 2.5 metre, göçmenlerin giremeyeceği şekilde düzenlenmesi gerekiyor.”

Almanya’da, Türk iş adamlarına ait bir firma, Macaristan’dan gelen milyonluk jiletli tel satışı teklifini insani gerekçelerle reddetti. Macaristan’ın jiletli tel siparişini verdiği firma Türk iş adamlarına ait çıktı. Bayburtlu iş adamı Murat Ekrek ve Afyonkarahisarlı Talat Değer’in sahibi olduğu firma “insani kaygıları gerekçe göstererek” milyonluk teklifi reddetti. Firma yetkilileri Macaristan’a tarihi bir yanıt verdi.

Firma gerekçesini “ürettiğimiz jiletli teller; cezaevindeki mahkumlar gibi, “suç fiillerini önlemek için” tasarlanmıştır. Ülkenize girmeye çalışan Suriyeli çocuklar ve yetişkinler suçlu değildir.” sözleriyle açıkladı. Olayın kamuoyuna yansıması üzerine Mutarox firması Avrupa’nın da gündemine oturdu. Firmaya sivil toplum örgütleri başta olmak üzere birçok çevreden teşekkür mesajları yağdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: