Edirne Valisi Canalp: “Kapıkule’de ki bir alanı da kadın girişimcilerimiz için kullanmak istiyoruz. Edirne’deki bütün konakların yenilenmesi için gerekli para 20 ile 32 milyar lira arasında. Bizim hepsinin altından kalkmamız imkansız. Kurtarılır durumda olanlar için çalışmalar yapıyoruz.”

Edirne Valisi Canalp: “Kapıkule’de ki bir alanı da kadın girişimcilerimiz için kullanmak istiyoruz. Edirne’deki bütün konakların yenilenmesi için gerekli para 20 ile 32 milyar lira arasında. Bizim hepsinin altından kalkmamız imkansız. Kurtarılır durumda olanlar için çalışmalar yapıyoruz.”

  • Kısa bir süre önce Edirne’ye vali olarak atandınız. Edirne ile ilgili izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Vali Ekrem Canalp: Öncelikle şunu ifade edeyim, Edirne’de görev yapıyor olmaktan son derece mutluyum. Edirne birçok açıdan sorunsuz bir şehir ve buraya geldiğimizde işimizin ne denli kolay olduğunu gördük. Edirne, tarihi ve kültürel açıdan müthiş zenginlikler içermesinin yanı sıra idari açıdan da son derece sorunsuz bir şehir. Aynı zamanda eğitim faaliyetleri açısından da Türkiye standartlarının üzerinde olduğunu ifade etmemizde yarar var. Emniyet teşkilatı açısından da baktığımızda aynı durumla karşılaşıyoruz. Edirne’de emniyet mensubu arkadaşlarımızın çalışma ortamının son derece iyi olduğunu ifade etmek gerekiyor. Hal böyleyken bu kadar kaliteli bir şehirde vali olarak görev yapmaya başlamış olmak bizler için çok kıymetli. Tespit edebildiğimiz sorun ve sıkıntıların çözümü için elimizden geldiğince çalışıyoruz.

  • Sizin de ifade ettiğiniz gibi, Edirne tarihi ve kültürel açıdan önemli bir kent. Edirne’nin tarihi ve kültürel eserleri ile ilgili ne gibi çalışmalarınız olduğunu anlatır mısınız?

Vali Ekrem Canalp: Elbette… Edirne tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin… Bu zenginlik bizim de sorumluluklarımızı arttırıyor. Osmanlı Devletine başkentlik yapmış bir şehrin valisi olarak tarihi eserlerimizin iyileştirilme çalışmalarına oldukça önem veriyoruz. Göreve geldiğimiz günden itibaren ilk çalışmamız Hıdırlık tabyası ve bu bölgede bulunan toplar üzerine oldu. An itibariyle Hıdırlık tabyasının temizlenme, yenileme ve turizme kazandırılma çalışmaları devam ediyor aynı zamanda burada aslına uygun olarak bir top yaptırıyoruz. Yine Hıdırlık tabyasının geçtiği yolun daha işlek olması, tabyaların daha etkin bir şekilde turizme kazandırılması için çalışmalarımız devam etmekte.

Bununla beraber Kırkpınar etkinliğimize de büyük bir önem veriyoruz. Bildiğiniz gibi daha evvel birçok kez Kırkpınar organizasyonunun yeri ve kapsamı üzerine tartışmalar yaşandı. Biz Kırkpınar etkinliğinin aslına sadık kalarak, etkinliği uluslararası bir boyuta taşımak, tanınırlığını arttırmak istiyoruz. Yağlı güreş dendiğinde akla Edirne geliyor. Bizler de bu tarihi etkinliğin sınırlarını genişletmek ve daha çok kitleye yaymak için çalışmalarımızı yapmaya başladık.

Kapıkule bölgesinde yapmayı planladığımız bir çalışmayı da sizlerle paylaşmak istiyorum. O bölgede tarım bakanlığımıza ait bir araziden dere geçiyor. Söz konusu dereyi kendi akarına bırakarak, düzlemesi yapmak istiyoruz. Kapıkule’de ki bir alanı da kadın girişimcilerimiz için kullanmak istiyoruz. Bildiğiniz üzere Pazar günleri, Eski Camii arkasında, Edirneli kadın girişimciler, kendi yaptıkları ürünleri satıyorlar. An itibariyle 200 Edirneli kadın bu işi yapmak, kendi ürünlerini satmak için sıra bekliyor.  Bu faaliyet alanını genişletebilirsek, hem kadınlarımıza iş imkânı sunmuş olacağız hem de Kapıkule’yi değerlendirmiş olacağız. ‘Tırlar akıyor, Edirne bakıyor’’ dememek için bu ve bunun gibi projeleri hayata geçirmekle yükümlüyüz.

  • Edirne’de turizm dendiğinde akla gelen en büyük sorunlardan birisi de atıl durumda, yıkılmaya yüz tutmuş tarihi konaklarımız. Bu konuda ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

Vali Ekrem Canalp: Edirne’ye vali olarak atandığımız andan itibaren tarihi evlerimiz ve konaklarımız dikkatimizi celp etti. Öncelikle meselenin ekonomik temelli olduğunu ifade etmek istiyorum. Edirne’deki bütün konakların yenilenmesi için gerekli para 20 ile 32 milyar lira arasında değişkenlik gösteriyor. Bu rakam elbette oldukça yüksek… Devletin yeni ekonomik tedbir paketleri uygulamaya kondu. Ek kaynak sağlama imkanlarımız kısıtlandı. Bizlerin kurum olarak hepsinin altından kalkma gücümüz olmamasına rağmen tespit ettiklerimiz içerisinden en kurtarılabilir durumda olanları tekrardan Edirne’ye, Edirne turizmine kazandırmak için çalışmalarımızı yapıyoruz. An itibariyle maliyetlerin ve işçiliklerin yüksek olması da işimizi zorlaştırıyor.

  • Edirne bulunduğu konum itibariyle iki nehrin kucakladığı bir şehir konumunda… Meriç ve Tunca nehirleri tarihi açıdan ve turizm açısından büyük bir nimet olmasına karşın, Edirne olarak bu iki nehirden yeterince istifade edemiyoruz. Bu hususa dair görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Vali Ekrem Canalp:  Çok güzel ifade ettiniz. Belirttiğiniz gibi şehrimiz iki nehri kucaklıyor olmasına rağmen nehirlerimiz Edirne insanının hayatının merkezinde değil. Nehirlerimizi sel felaketi olduğunda hatırlıyoruz. Avrupa’da içerisinden nehir geçen kentlere baktığınızda kentlerin; nehrin iki yakasına kurulduğunu, yerleşim planının ona göre yapıldığını görürsünüz. Budapeşte kenti buna çok isabetli bir örnektir. Şehir, Buda ve Peşte nehirlerinin iki yakasına kurulmuştur. Ancak Edirne’de maalesef şehircilik planlaması yanlış yapıldığı için ve şehir planlaması nehirlere göre dizayn edilmediği için nehirleri hayatımızın içine yeterince alamıyoruz. Nehir suyu berekettir. Şu anda sulama çalışmalarımız devam ediyor. Bu suyu alarak, tarım alanlarımızı sulamak üzerine geliştirme aşamasında olduğumuz çalışmaların da devam ettiğini ifade etmek isterim.

  • Edirne’de çok sayıda roman vatandaşımız yaşıyor. Roman vatandaşlarımız ile ilgili tespitleriniz nelerdir?

Vali Ekrem Canalp: Bildiğiniz gibi şehrimizde hatırı sayılır miktarda roman vatandaşımız ikamet ediyor. Roman vatandaşlarımızın sorunlarına çözümler bulmak için gereken çalışmaları yapıyoruz. Edirne’ye vali olarak atandıktan sonra roman mahallelerini gezdim ve sorunları yerinde tespit etmeye çalıştım. Yaptığımız çalışmalarda roman vatandaşlarımızın yaşadıkları evlerin hali bizleri üzdü ve hemen çalışmaya başladık. 280 ev ile ilgili tespitte bulunduk ve bunların tamiratı için ödenek çıkarttık. An itibariyle çalışmalarımız devam ediyor. Bunun yanında roman vatandaşlarımızın eğitim seviyelerini arttırıp, topluma daha fazla kazandırılmaları için gerekli çalışmaları bizzat sahada yapmaya devam ediyoruz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: