Edirne’de ve Bulgaristan’da kademeli sokağa çıkma yasağı nasıl uygulanacak? Korona ne zaman bitecek?

Edirne’de ve Bulgaristan’da kademeli sokağa çıkma yasağı nasıl uygulanacak? Korona ne zaman bitecek?

  • 27-28 Şubat bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması olacak mı?

Koronavirüs önlemleri kapsamında hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması uygulanmaya devam ediyor. Hafta içi akşam saatlerinde başlayan kısıtlama, hafta sonu ise 56 saat kesintisiz olarak gerçekleştiriliyor. 27-28 Şubat hafta sonu gelirken konuya yönelik araştırmalar da hız kazandı. Bunların başında, 27-28 Şubat bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı olarak öne çıkıyor. İçişleri Bakanlığının genelgesi ile 27-28 Şubat bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı sorusu cevabına ulaştı.

Koronavirüs salgınının etkisini kırmak ve kontrol altına almak adına, hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması devam ediyor. Hafta içi belirli saatler arasında olan kısıtlama, hafta sonu 56 saat kesintisiz olarak yapılıyor. Mart ayı ile beraber yeni normalleşme takvimine geçileceği ifade edilirken 27-28 Şubat bu hafta sonu yasak var mı sorusunun yanıtı merak konusu oldu.

BU HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Başkan Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Mart ayı itibarı ile il bazında, vakalardaki duruma bağlı olarak sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılacağı ifade edildi. İçişleri Bakanlığı tarafından da genelge yayımlandı ve 27-28 Şubat hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusu cevabına ulaştı.

27-28 ŞUBAT HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLACAK MI?

Sokağa çıkma kısıtlamalarının kalkması ile ilgili olarak henüz bir açıklama yapıldı. Buna göre, 27-28 Şubat hafta sonu da sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Yeni kararlar açıklanıncaya kadar, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya devam edecek.

Bu doğrultuda, 26 Şubat 2021 Cuma günü saat 21.00’de başlayacak olan ve 56 saatlik hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması, 1 Mart 2021 Pazartesi saat 05.00 itibarıyla sona erecek.

YASAKLAR VE KISITLAMALAR NE ZAMAN KALKACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Erdoğan, hafta sonu yasaklar ne zaman kalkacak sorusuna şu yanıtı verdi: “Mart aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademli normalleşme sürecini başlatıyoruz. Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz.”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında hafta içi akşam 21.00 ile sabah 05.00 aralığında sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Hafta sonu yasağı ise Cuma günü 21.00’da başlıyor ve 56 saat boyunca devam ediyor.

BULGARİSTAN’DA KADEMELİ SOSYALLEŞME NASIL OLACAK?

Restoranlar, yurt içinde düzenlenen geziler ve kongre turizmi 1 Mart’tan itibaren faaliyete geçecek. Sağlık Bakanlığı’nda yapılan toplantıda şubelerin temsilcileri, Turizm Bakanı Mariana Nikolova ve Sağlık Bakanı Prof. Kostadin Angelov bu konuda anlaştılar. Yurtdışında düzenlenen geziler ve gece kulüplerinin 1 Nisan’da faaliyete geçmesi planlanıyor.

“Mevcut siparişi hazırlarken restoranlar için 1 Mart’ta açılabilmeleri için bir taahhütte bulunduk. Şimdi bu sözü, ancak açık ve belirli kurallarla yerine getireceğiz “dedi. Sağlık Bakanı, sektörle görüşmenin başında. Restoranlar ve restoranlar kapasitelerinin% 50’sini kullanarak kapılarını açabilecekler. Bir masada 6 kişiden fazlasına izin verilmeyecektir. Düzenlenen aile toplantılarına en fazla 15 kişi katılabilecektir. Restoranların çalışma saatleri 23: 00’da sona erecek. Sitelerdeki faaliyetler, mevcut anti-salgın önlemlere uygun olarak yürütülecektir. Bulgaristan Restoranlar Birliği ve Bulgaristan Restoranlar Derneği, Sağlık Bakanı tarafından önerilen iş seçeneğini destekleyerek meslektaşlarını önlemleri almaya ve COVID-19’a karşı aşı olmaya çağırdı.

1 Mart’tan itibaren kongre etkinliğine izin verilecektir. Sektör, bunun salonların kapasitesinin% 30’unun kullanılmasıyla gerçekleşeceğini ve gerçekte ay ortasından sonra çalışacağını kabul ediyor.

Sağlık Bakanı Prof. Kostadin Angelov’un önerisi üzerine turizm ve lokanta sektörlerinde çalışan işçiler, yaz sezonu başına kadar aşı olma imkanına sahip olacak.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ, KORONA SALGINININ BİTEBİLECEĞİ TARİHİ DUYURDU

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini söyledi.

Danimarka devlet yayıncısı DR’ye açıklamalarda bulunan Kluge, 2021 yılının da Covid-19 yılı olacağını, ancak 2020 yılına göre daha temkinli ve yönetilebilir olacağını vurguladı.

Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını, virüsün ilk yayılmaya başladığı 2020 yılına göre virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip olunduğunu belirtti.

Covid-19 salgınında yaşanan gelişmeleri hiç kimsenin önceden bilemeyeceğini vurgulayan ve kendi tahminini açıklayan Kluge, ‘2022’nin başında salgının sona ereceğini düşünüyorum’ dedi.

Kluge, ‘Virüs olmaya devam edecek, ancak kısıtlamalara ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir mesaj’ ifadelerini kullandı.

Covid-19’un mutasyona uğramasını da değerlendiren Kluge, mutasyonların normal olduğunu ve virüsün bulaştığı kişiye uyum sağlamaya çalıştığını ancak mutasyonların hızlı yayılmasının kendilerini endişelendirdiğini anlattı.

Kluge, Covid-19’un mutasyona uğramış daha hızlı yayılan türlerinin hızından dolayı Covid-19’a karşı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı takip ettiklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni mutasyonlara göre düzenlenebileceğini ve mutasyonlar için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını söyledi.

Mutasyonların virüsü kontrolden çıkarmayacağının altını çizen Kluge, ancak sağlık sistemleri baskı altında olan ülkelerdeki sağlık sisteminin, daha fazla baskı altında olabileceğini, bu yüzden mutasyonları çok ciddiye aldıklarını kaydetti.

En büyük sorunun ise aşı olanların, aşı olmayanlarla aynı ortamlarda bir araya geldiğinde yaşanacağına dikkati çeken Kluge, zaman çizelgesinin çok önemli bir faktör olduğunun altını çizdi.

Kluge, ‘Hız şu andan itibaren en iyi dostumuz. Her şey tempoya bağlı. Hız can kurtaracak ve ekonomiyi koruyacak ve sonunda da mutasyonları frenleyecek’ ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: