Edirne’nin turizmi Havsa’dan başlar

Edirne’nin turizmi Havsa’dan başlar

Edirne Tarih Turizm ve Kültür Derneği Başkanı Sami Gültekin yaptığı açıklamada, “Edirne’nin turizm gezilerine Havsa İlçesi’nde ki Mimar Sinan’ın eseri Sokulu Mehmet Paşa (Kasım Paşa) Külliyesi gezilerek başlanmasının yerinde olacağını belirtti.  Külliyenin Dua Kubbesi’nin hala görkemini koruması çok önemli. O dönemde esnaf bu kubbe altında yaptıkları bereket duası ile işlerine başlarmış. Edirne’yi gezecek olanlar da neden bu kubbe altında dua ederek Edirne gezilerine başlamasın?

Ayrıca Havsa ilçemiz hayvancılıkta lider bir konumda ki ilçemizdir. Bu nedenle Havasa köftesi ile Osmanlı Köyü sucukları ile ün salmıştır.”

Havsa Belediye Başkanı Sayın Av. Aydın Balkan ‘da “Havsa’ya bu günü kadar gerekli değer ve önem verilmemiş. Bundan sonra Havsa’yı tarih, turizm ve kültürel yönden kalkındırmak için elimizden geleni yapacağız. Havsa’ya turistler seve seve geleceklerdir. Tarihi çok önemli Kasım Paşa Külliyemizi ziyaret etmelerini sağlayacağız. Havsa’nın meşhur köftesini, yoğurdunu yiyeceklerdir. Osmanlı Sucuklarını yanlarında götüreceklerdir. Köylü ve el emeği pazarımızdan alış veriş yapmaya geleceklerdir.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: