Emin Hus: “Kredi faizleri düşürülmediği sürece Havsa’da ticaret ve çiftçilik rantabl olamaz.”

Emin Hus: “Kredi faizleri düşürülmediği sürece Havsa’da ticaret ve çiftçilik rantabl olamaz.”

 

  • Emin Bey, bir yıl evvel sizinle röportaj gerçekleştirmiştik. Bu bir yıl içerisinde Havsa’da neler değişti?

Emin Hus: Açıkçası değişen hiçbir şey yok. Buraya turist çekebilecek hiçbir yöntem geliştirebilmiş değiliz. Yeni belediye başkanımız hayvan pazarının üstünü kapatıyor, ayrıca halk pazarı açılması için de çalışmalar yapıyor. Bunlar elbette pozitif gelişmeler ama ana sorunlar aynen devam ediyor. Bana göre, Havsa Edirne’nin mahallesi gibi. Bu yüzden tek kurtuluş yolunun Havsa’nın Edirne’ye bağlanması olduğunu düşünüyorum. Havsa’da bankalar ve belediye binası dışında hiçbir şey yok çünkü!  Bununla beraber Trakya Üniversitesinin yapacağı çalışmalar ile burada yeni bölümler açılarak, buradaki ticaretin canlandırılabileceğini düşünüyorum. Burada Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtları vardı. Yurtlar buradan kaldırıldıktan sonra Havsa ciddi manada bir gelirden oldu. Öğrencilerin burada kalması için sebep yok zaten. Havsa’da üniversite okuyan öğrenciler de burada değil, Edirne’de yaşamayı tercih ediyorlar. Burada kalmaları için sosyal alanlar yaratmadığımız sürece de bu durum aynen devam edecek. Bununla birlikte maalesef Havsa halkı öğrencilere evlerini fahiş fiyatlara kiralamak istedi ve bu durum da öğrencilerin Havsa’dan kaçmasına neden oldu. Açıkçası öğrencileri biraz biz kaçırdık!

  • Bir çiftçi olarak sektörü değerlendirmenizi rica ediyorum.

Emin Hus: Maliyetler çok yüksek ve çiftçilerimiz maalesef borç batağında. Maliyet yüksekliğinden ötürü bütün çiftçilerimiz ziraat bankasına, tarım kredi kooperatiflerine ve diğer özel bankalara borçlu durumda. İnsanların hayatı kredi faizi ödemekle geçiyor. Bu şartlarda sektörün dönmesi mümkün değil. Bu yıl mahsuller, geçen yıla göre çok çok iyi diyebilirim. Bu yıl borçlarını kapatma noktasında çiftçilerimiz biraz daha rahatladı ama yine de yeterli değil tabi ki.

  • Emin Bey, çiftçilik yanında gıda sektöründe de hizmet veriyorsunuz. Buradan yola çıkarak Havsa’da ki ticareti değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Emin Hus: Uzun yıllardır gıda sektöründe faaliyet gösteriyoruz. Biz marketler, zincir mağazalarla baş edemediğimiz için büyük firmalarla rekabet edemediğimiz için şarküteri ürünleri de satmaya başladık. Gelirlerimiz çok düşük ve istediğimiz geliri elde etmekte zorlanıyoruz diyebilirim. Büyük market zincirlerinin ne belediyeye, ne Havsa halkına katkısı yok. Bu yüzden insanlarımızı bilinçli olmaya ve bizlerden alışveriş yapmaya çağırıyorum. Ticari anlamda da sıkıntılarımız oldukça büyük.

Türkiye’de bir yıldır faizler oldukça yüksek. İnsanlar kredi kullanmaya mecbur olduğu için borç batağında yüzüyorlar. Bu sarmaldan kurtulmak oldukça güç. Bu durum esnafı oldukça zorluyor. Bu yüzden Havsa olarak ticaret ve çiftçilik konusunda iyi değiliz. Bunun için naçizane çözüm önerim kredi faizlerinin düşürülmesi ve özellikle çiftçilere daha fazla imkân sağlanması. Çiftçilikte de fiyat politikası iyileştirilmeli. Mazot, gübre fiyatları düşürülürse çiftçilerin eli de biraz rahatlar, kara geçerler diye düşünüyorum. Üstüne baba basa söylüyorum, kredi faizleri düşürülmediği sürece Havsa’da ticaret ve çiftçilik rantabl olamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: