Erdinç Kahraman: “Edirne insanının yarınlarının daha iyi olması için çalışmalar yapmak en büyük hayalim.”

Erdinç Kahraman: “Edirne insanının yarınlarının daha iyi olması için çalışmalar yapmak en büyük hayalim.”

  • Kendinizi tanıtır mısınız? Edirne’nin ticari hayatında yeni fikir ve atılımlarla parlamaya başlayan Erdinç Kahraman kimdir?

Erdinç Kahraman: Babam Yozgatlı, annem Edirneli. Ama ailemle birlikte uzun yıllar Edirne’de yaşadık, buraya kök saldık.  İşadamıyım. Babam Yıldırım Bayezit Mahallesinin 15 yıl boyunca muhtarlığını yapan Cemal Kahraman’dır. Biz de babamın bıraktığı mahalleyi sakinleriyle beraber  yaşatmaya çalışıyoruz. Mahallemizdeki gençlere iş imkânı yaratmaya çalışıyorum. Babamızın Yıldırım Mahallesindeki manevi mirasına sahip çıkmaya çalışıyorum.

Yaklaşık 13 yıllık bir İstanbul maceram var. Dijitürk Genel Merkezi ve Türk Telekom Grubu’nda, Avea Genel Merkezi ve Vodafone’da ticari alanda satış müdürlüğü yaptım. Vodafone’daki işimin son bulmasıyla İstanbul’da başka ticaret alanlarında faaliyet gösterdikten sonra, 2010 yılında Edirne’ye geldim.

10 yıl evvel Edirne’ye geldiğimde iyi bir bilgisayar yazılımcısı olmanın verdiği avantajla Kapıkule ve Hamzabeyli’deki tırlara hizmet verecek şekilde navigasyon sektörüne girdim. Hamzabeyli yolu üzerinde Meşeler Petrol’de küçük bir ofis tutarak işe başladım. Navigasyon alım satımı ve navigasyon harita-yazılım yükleme işi ile girdiğim bu sektörde tır camiasının da beni sevmesi ve benimsemesiyle, 3 yıl navigasyon işi yaptıktan sonra gümrükçülük işine de girdim ve firmalarla bağlantıya geçerek tırların geliş-gidiş işlemlerini de yapmaya başladık. 2013 yılında ekibimizi kurarak İstanbul, Ege, Akdeniz ve şehrimizin çevresindeki lojistik firmalarını gezerek tekliflerimizi vermeye başladık ve gümrük ofisimizde de geniş bir yelpaze ile çalışmaya devam ettik. Kısa sürede 16-17 bin kişilik bir tır kapasitesine ulaştık. Şu anda da 21-22 bin kişilik firma bağlantılı tır kapasitesine sahibiz. Daha fazlasını alacak durumda değiliz zira ofisimiz 24 saat açık kalmasına rağmen fazlasına yetişemez olduk.

Tüm bunlarla beraber Edirne Karaağaç yolu üzerinde bulunan Limon Kafe’nin işletmesine de yardımcı oluyorum. İşletmeyi daha cazip hale getirmek için, Edirneliler ve il dışından gelen misafirlerimize daha iyi hizmet verebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Aynı zamanda bayramdan sonra yeni bir iş sahalarına adım atma projelerimiz var. MNG Kargo’nun Tunca Şubesi’nin acentesine talip olduk. Gerekli teminatlarda anlaştık, muhtemelen bayramdan sonra MNG acentesi ile sözleşmemizi imzalayacağız ve kargoculuk sektörüne de adım atmış olacağız.

Nasipse yakın zamanda başlayacağımız kargoculuk sektörüyle birlikte devletimizin zorunlu tuttuğu AR-GE çalışmasıyla ilgili yatırımlar yapmak üzerine de çalışmalarımız var. Edirne’de birçok sektörde faaliyet gösteriyoruz. Yeni iş sahalarına da girebiliriz, tekliflere açığız. Kontrollü bir büyüme ile inşallah çeşitli kulvarlarda çalışmalar yaparak holdingleşeceğiz. Ana amacımız da Edirne’de istihdam alanları yaratarak, Edirne insanına yeni iş imkanları sağlamak.

Edirne insanının yarınlarının daha iyi olması için çalışmalar yapmak en büyük hayalim. Dediğim gibi amacım Edirne’nin mutluluğu, Edirne insanının mutluluğu. Edirnelilere yeni iş sahaları oluşturmak.

Erdinç Kahraman Edirne halkından biridir. Edirne halkı gibi bir Türk Milliyetçisidir.Günümüzde sağ, sol gibi keskin siyasi nüansların kalmadığı siyasi atmosferde hiç kimseyi dışlayamayız. Bana göre Türk Milliyetçiliği ırk milliyetçiliği değil, Laz’ı ile, Çerkez’i ile Kürt’ü ile Arnavut’u ile Boşnak’ı ile ………. 72 milleti ile aynı toprakların üstünde yaşayanların kültürel bütünlüğüdür. Türk Milliyetçiliği kesinlikle bir partini veya kurumun tekelinde tutulacak kadar küçük kavram değildir. Türk Milliyetçileri vatan, millet ve bayrak için canını vermeye hazır insanlardır. Bir Türkün üzüntüsü ile üzülüyorsak, sevinci ile seviniyorsak, havada uçan kendi uçağımızla, tarlada kendi ürettiğimiz traktörümüzle, terör mücadelesi veya tatbikatlarda kullandığımız kendi ürettiğimiz silahımızla, milyonlarca işçinin çalıştığı teknolojisini yaptığımız kendi fabrikalarımızla gurur duyabiliyorsak, tarihimize ve tarihi eserlerimize sahip çıkıyorsak ve bunları yapmak için var gücümüzle çalışıyorsak, bunların yapılması için vergimizi ödüyorsak biz Türk Milliyetçisiyiz demektir. Bu Türk Milleti sevgisidir, Türk Milliyetçiliği. Rengini şehit kanından alan al yıldızlı bayrağımızı başımızın üzerinde taşımak bizim gözümüzde Türk Milliyetçiliğidir. Türk Milliyetçiliği bizim gözümüzde Atatürk’ün çizdiği yoldur.

  • Çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren genç bir iş adamı olarak, pandemi sürecini ve Edirne’ye etkilerini değerlendirmenizi rica ediyoruz.

Erdinç Kahraman: Bu süreç sadece Edirne’yi değil, Türkiye’yi değil tüm dünyayı etkiledi. Elbette bunun etkilerini Edirne’de yaşadı ancak bizler her iki işletmemizde de elemanlarımızı mahrum etmedik, maaşlarının ödemelerini yaptık. Gümrükler açık olduğu için ofislerimizde çalışmaya devam ettik, Mart’tan Haziran’a kadar olan süreçte çok düşük araç kapasitesi ile çalıştık. Tabii ki maddi olarak sıkıntılar yaşadık, araç kapasitesinin düşmesiyle ama bu süreci de kimseyi mağdur etmeden atlattık çok şükür. Büyük ve ciddi bir hasar almadığımızı ifade etmek isterim. Ayrıca ülkemiz bana göre pandemi sürecini çok güzel atlattı. Doğru çalışmalar yapıldı. Başta Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca olmak üzere devletimiz cansiperane bir mücadele göstererek Mart’tan Haziran’a kadar olan süreci en az hasarla atlatmamıza vesile oldular. Onlara da ne kadar teşekkür etsek azdır.

Edirne, pandemi açısından en riskli illerden birisi çünkü gümrük kapıları devamlı açık. Biz de her an, her saniye tetikte ve tedbirli olmak zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Sağlık Bakanlığı yeni ilaçlar üzerine çalışmalar yapıyor. Yeni ve dünyada tatbik edilmemiş ilaçların çok yakında ortaya çıkacağını ve etkisinin hissedileceğini düşünmekteyim. Devletimiz bu badireyi de atlatacaktır.

  • Birçok iş alanında faaliyet gösteren genç bir iş adamı olarak, Erdinç Kahraman Edirne turizmini nasıl değerlendirir? Ne doğru yapılıyor, neler eksik? Kısa bir değerlendirme rica ediyoruz.

Erdinç Kahraman: Edirne’nin gümrük kapıları var, Edirne bir serhat şehri ve Edirne bir tarih cenneti. Ülke ve il dışından gelen turist turları sayesinde Edirne turizminin hiçbir şekilde geri kalmayarak, devamlı gelişeceğine eminim.

Tabii ki Türkiye’de ki pandemi sürecinde turlar durduruldu.Turizm aktiviteleri yapılamadığı için Edirne’de bundan etkilendi ama yavaş yavaş normale dönüyoruz. Pandeminin etkisinin hafiflemesiyle Edirne’nin turistlerin uğrak yeri olacağını düşünüyorum.

Turizm konusunda tek sıkıntımız Vakıflar Genel Müdürlüğü. Tarihi konakları olan, onarmak noktasında adımlar atan arkadaşlarımız devletin iç yapısındaki bürokratik uygulamaların kurbanı oluyor ve bir konağı onarmak için senelerce beklemek zorunda kalıyorlar. Yine de güzelliklerimiz üzerine yoğunlaşacak olursak, Osmanlı hanedanlığına ev sahipliği yapmış olan Edirne; Selimiye camii, diğer camiler, tarihi eserler ve yerel markaları ile beraber turizmin her daim uğrak yeri olacaktır. Türk Lirasının değer kaybetmesi ile dövizin yüksek seviyelere tırmanmasından dolayı özellikle Bulgar, Yunan ve diğer balkan ülkeleri vatandaşların tercih sebebi Edirne oluyor. Açıkçası enflasyonun yüksek olması Edirne için avantaj, esnafımız yurtdışından gelen misafirlerle birlikte daha fazla kazanç elde ediyor. Bununla birlikte ihracat konusunda biraz sıkıntılı olduğumuzu söyleyebiliriz. Devletimizin ithalat ve ihracata yüzde otuz zam yapması ticareti biraz sekteye uğrattı. Bizler de ticaret anlamında, gümrük kapısında bu havayı net bir biçimde kokladık, hissettik. Yine de dolar ve Euro kurunun artmasıyla bu işin de amorti edildiğini, bu sıkıntılı sürecin başarılı bir şekilde atlatıldığını söyleyebiliriz.

Edirne’de betonlaşmayı durdurmak zorundayız. Edirne’de betonlaşma büyük bir tehdit. Bunu durdurabilirsek; nehirleriyle, yeşillik alanlarıyla, insanlarıyla, kent yapısıyla yaşanacak en güzel yerlerden biridir. Edirne’de görsel anlamda betonlaşma almış başını gidiyor, çarpık kentleşme devam ediyor. Bunlara dur demek zorundayız. Edirne’nin tarihi siluetini, yeşillik alanlarını bozmadan yatırım yapmak, binalar kondurmak bu şehre borcumuzu ödemek anlamına gelecektir.

Yurtdışından gelen turistler de Edirne’yi transit geçmemeli. Bunun için önlemler almalıyız. Otoban yapılmadan önce Kapıkule yolu üzerinden gelen araçlar direk Edirne üzerinden geçiş yapılıyorlardı. Yurtdışından gelen herkes, Edirne’nin içinden geçiyordu. Otobanın yapılmasıyla birlikte Edirne’ye uğranmadan geçiş imkanına neden oldu. Edirne’nin tanıtımını Kapıkule’de yapmak zorundayız. Giriş kapısıyla, sinevizyon görüntülerle; billboardlar ve afişlerle Edirne’nin tarihini, kültürünü, değerlerini, markalarını, bunların tanıtımını yaparak, Kapıkule’deki insanları Edirne’ye yönlendirmemiz mümkün olacaktır. Ben de bir iş adamı olarak Edirne’nin tanıtımında maddi ve manevi her türlü katkıyı vermeye hazır olduğumu söylemek isterim.

  • Önümüzdeki dönemde AR-GE çalışmalarına başlayacağınızı söylediniz. AR-GE fabrikalar için neden gereklidir? Devletimiz bu konuda yatırım yapmaya niçin önem vermektedir? Kısaca anlatır mısınız?

Erdinç Kahraman: Devletin belirlemiş olduğu bazı kriterlere göre, üretim yapan fabrikalarda AR-GE olmazsa olmazdır. Firma sahipleri gereksiz gibi görseler de her firma AR-GE sistemi kuracak ki üretim daha esnek, daha sağlıklı ve daha kaliteli olsun. AR-GE yapılırsa, malın kalitesi artacağı gibi, istihdam olanakları da artacak, yerli malı gelişecek ve kullanımı yaygınlaşacaktır.

 

1 thought on “Erdinç Kahraman: “Edirne insanının yarınlarının daha iyi olması için çalışmalar yapmak en büyük hayalim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: