Eroğlu: “Tekstil fabrikaları salgınla mücadelenin imdadına yetişti”

Eroğlu: “Tekstil fabrikaları salgınla mücadelenin imdadına yetişti”

Açılış çalışmaları devam eden Crescent Turk Edirne Tekstil Fabrikası Genel Müdürü Mehmet Eroğlu Türkiye tüm dünyada salgının damga vurduğu 2020’nin ilk yarısında 573 milyon dolarlık tıbbi ve kumaş maske ile koruyucu giysi ihracatı gerçekleştirdi. Zorlu süreçte ülke ekonomisi için stratejik önemini bir kez daha kanıtlayan Türk Hazır Giyim Endüstrisi hem yurt içindeki ihtiyacı karşıladı hem de salgınla mücadele eden onlarca ülkenin imdadına yetiştiğini söyledi.

Eroğlu konuşmasının devamında, daha önce benzeri görülmeyen salgın nedeniyle tüm dünyada maske ve koruyucu giysilere yoğun bir talep oluştuğunu hatırlattı. Türk Hazır Giyim Endüstrisi’nin talebi karşılamak için üretim bantlarında hızla gerekli değişimi yaptığını belirtirken:

MASKE VE KORUYUCU GİYSİ İHRACATINDA YÜZDE 986’LIK REKOR ARTIŞ YAKALADIK

“Bıçak gibi kesilen siparişler nedeniyle Türkiye’de ki firmalarımız Nisan ve Mayıs aylarında kapasitelerini en aza düşürdü. Bazı firmalarımız geçici olarak üretimlerini durdurdu. İşte tam bu süreçte artan maske ve koruyucu giysi talebini karşılayarak hem salgınla mücadeleye katkı sunmak hem de istihdamı korumak için birçok firmamız bu alana yöneldi. Bu tesislerimizde öncelikle ülkemizin ihtiyacını karşıladık. Bu ürünlerin büyük bölümünü devletimize hibe ettik.

Sektörümüz salgınla mücadele eden ülkelerin de imdadına yetişti. İlk 6 ayda 144,7 milyon doları tıbbi ve kumaş maske, 428,7 milyon doları da koruyucu giysi olmak üzere 573,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Maske ve koruyucu giysi ihracatımızda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 986’lık rekor artış elde ettik. Bir anlamda salgına karşı tüm dünyada insanlar için koruma kalkanı oluşturduk. Biz bu ihracatı ticari değerinden öteye Türk Hazır Giyim Endüstrisi’nin zor günde ırk, dil, din ayrımı gözetmeden tüm insanlığa sunduğu bir katkı olarak değerlendiriyor ve gurur duyuyoruz.”

Mehmet Eroğlu, maske ve koruyucu giysilerin ihraç edilmeden önce laboratuvarlarda testten geçirildiğinin de altını çizdi. Sektörün erken davranmasına rağmen bürokratik nedenlerle kumaş maske ihracatına geç başlandığını hatırlatan Eroğlu, “Eğer daha hızlı hareket edebilseydik bugün dünyada çok daha fazla insana maske ulaştırabilir, 6 aylık ihracatta 1 milyar doları yakalayabilirdik” diye konuştu.

Eroğlu, koruyucu giysi ve maske ihracatının, hazır giyim ihracatı içindeki payının da yüzde 8,2’ye ulaştığının altını çizdi.

HAZİRAN’DAKİ YÜZDE 25’LİK ARTIŞ SEKTÖRE MORAL OLDU

Türk Hazır Giyim Endüstrisi’nin 6 aylık genel ihracat performansını da değerlendiren Crescent Turk Edirne Tekstil Fabrikası Genel Müdürü Eroğlu, üç aylık dramatik düşüşün ardından Haziran’da gelen yüzde 25’lik ihracat artışının sektör için büyük moral olduğunu söyledi. Haziran ayındaki yüzde 25’lik artışa rağmen sektörün 6 aylık ihracatının yüzde 19,8 daraldığına da dikkat çekti.

“2019’un ilk yarısında 8,7 milyar dolar olan ihracatımız salgın nedeniyle bu yıl 7 milyar dolarda kaldı. Ancak ortaya çıkan yeni gelişmeler gelecekle ilgili iyimserliğimizi arttırıyor. Öncelikle en büyük pazarımız konumundaki AB’de bir canlanma var. Avrupa merkezli hazır giyim markaları depolarımızda bekleyen siparişlerini çekiyorlar. Ayrıca yeni sezon için siparişler gelmeye başladı. Fabrikalarımızın yüzde 85’i yeniden üretime döndü. Almanya’ya ihracatımız Haziran’da geçen yıla oranla yüzde 32,3’lük artış kaydetti. Hedef pazarlarımız arasında yer alan ABD’ye ihracatımızda ise yüzde 213’lük artış yakaladık. Eğer yeni bir salgın dalgası ile karşılaşmazsak özellikle Eylül’den sonra hızla toparlanabiliriz. Ancak son çeyrekteki toparlanma yılı kurtarmaya ne yazık ki yetmeyecek. 2020’yi yüzde 15 – 20 daralmayla kapatacağımızı tahmin ediyoruz.”

Crescent Turk Edirne Tekstil Fabrikası Genel Müdürü Eroğlu konuşmasının devamında, Türk Hazır Giyim Endüstrisi’nin Şubat 2020’de 592 binle yeni bir istihdam rekoruna imza attığını hatırlatarak, salgınla birlikte Mart ayında istihdamda 25 bin kayıp yaşandığına da dikkat çekerken kendilerinin Edirne de açılış çalışmalarını devam ettikleri tekstil fabrikaları için kalifiye eleman arayışında oldukları gibi ortak olacağı yeni fabrika arayışı içinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: