(Gaziantepli) Mehmet Demir: ”1,5 dakikada 40 bin liralık hırsızlık güvenlik kamerasında”

(Gaziantepli) Mehmet Demir: ”1,5 dakikada 40 bin liralık hırsızlık güvenlik kamerasında”

  • Edirne Sanayi Sitesinde “Çıkma Yedek Parça alım satım işi ile uğraşan (Gaziantepli) Mehmet Demir Edirne sanayisinde hırsızlık olaylarının çözümünün basit olduğunu, hurdacıların sanayi sitesinin dışına taşınmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Edirne Sanayi Sitesinde çıkma yedek parça işi ile de uğraşan Demiroğulları Limited Şirketinin ortaklarından (Gaziantepli) Mehmet Demir sık sık hırsızlık olaylarından mağdur olduklarını belirtti.

Demir: “Hırsızlık yapan kişiler sabahın erken saatlerinde iş yerimizin önündeki ve bahçesinde ki çıkma yedek parçaları çalıyorlar.  Yine sanayide bulunan hurdacılara satıyorlar. Biz malımızın çalındığını fark edip polisten önce hurdacılara gidersek tespit edip geri alabiliyoruz. Ama önce polise gidersek çalınan malımızın üstüne başka hurdalar konduğu için tespit etmemiz imkânsız oluyor.  Hırsızlar çaldıkları malları hurda fiyatına belki 800 belki 1.000 TL ye satıyorlar. Ama o malların bize maliyeti en az 40.000 TL civarında oluyor. Malımızı geri alırsak ortada hırsızlığa söz konusu olay kalmıyor, polise gidersek ne mallarımızı bulabiliyoruz ne polis hırsızları yakalayabiliyor” şeklinde konuştu.

Demir konuşmasın devamında Edirne Belediyesinin Edirne Valiliği ile birlikte çalışma yaparak Edirne Sanayi Sitesi içinde ki hurdacılara şehir dışında uygun yer temin ederek taşınmasını sağlamaları konuya en iyi çözüm olduğunu söyledi. Demir, “Sanayinin arka tarafından geçen ve çevre yolu gibi kullanılan yolda hurdacılar tarafından usulsüz kullanılıyor. Hurdacılar satın aldıkları metal parçalarının yol üzerinde bıraktığı dağınıklığı toplamıyor. Çivi ve vidalar yolda kalıyor bu da yoldan geçen araçların sıkıntı yaşamasına neden oluyor.  Bahsettiğim yolun bir an evvel açılıp, temizlenmesi gerekiyor. Zaten sanayide faaliyet gösteren hurdacıların bazıları işgalci konumunda. Belediye bunlara neden göz yumuyor anlamış değilim. Defalarca gerekli yerlere baş vuru yaptığımız halde sorun hala neden çözülmedi, ne bekleniyor? dedi.

Yeni Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Fikret Üstev, gece sanayinin kapılarının kapandığını, güvenlikçilerin sürekli sanayi içinde devriye gezdiğini hırsızlık olaylarının sabah erken saatlerde sanayinin kapılarının açılıp güvenlik elemanlarının görevinin son bulduğu zaman dilimi ile iş yerleri mesailerinin başlama saatleri arasında olduğuna dikkat çekerek “Şehir merkezinin içinde kalan ve yıllardır taşınacağı gündeme gelen sanayi sitesinin yapılacağı yeni yer belli oldu. Yeni ve eski sanayi sitesinin bulunduğu yerden kaldırılarak Kestanelik bölgesindeki 600 dönümlük alana taşınması kesinleştiğini söyledi.  Sanayi artık yetmiyor. Her yer araba doldu. Yetersiz kaldık. Neden yetersiz kaldık? Artık ustalar mı çoğaldı, arabalar mı çoğaldı, yoksa arızalar mı arttı bilmiyoruz. Ama yetersiz kaldık. 3-4 sene sonra hızlı tren geldiği zaman bizi burada tutmazlar.

Sanayi Sitesi’nin temeli 1980 yılında atıldı. 1997’de açıldı. Şu anda sanayimiz yeterli değil. Fatma Hanım ile bir randevumuz var. Recep Başkan ile de bir diyaloğumuz var. Kestanelik’te yeni bir sanayi yeri tespit ettik. Orada belediyenin bir yeri var. Toplam 600 dönümlük bir yer. Eski ve Yeni Sanayi’nin toplam alanı 270 dönüm. Bu bakımdan sanayimizi genişleteceğiz. Sanayiyi ileriye dönük, ihtiyaca ve esnafa cevap verecek şekilde düzenleyeceğiz. Sanayide toplam 800 esnaf var. Esnafın birçoğu gitmek istiyor. Hatta bekleyen var. 3 sene önce yeni sanayi kuracağız dediğimizde 280 kişi hemen kayıt yaptırdı.” dedi. Bu arada hurdacıların da bir an önce sanayi esnafının içinden ayrılıp şehre uzak bir güvenlikli yere taşınmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: