Gökay Duvan: “Neden Edirne sınır ticareti merkezi olarak düşünülmüyor?”

Gökay Duvan: “Neden Edirne sınır ticareti merkezi olarak düşünülmüyor?”

 • Kendinizi tanıtır mısınız?

Gökay Duvan: 1997’den beri çelik kapı, duşa kabin, panjur, PVC alüminyum doğrama gibi alanlarda Adopen’in bayisi Has & Gür Plastik olarak Edirne halkına hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu iş bize rahmetli babamız Hasan Duvan’dan miras kaldı. Biz bu işe PVC Doğrama ile başladık. Sonra talep olması nedeniyle Alüminyum işine de el attık. Bununla beraber balkon korkuluğu işini de yapmaya başladık. Yıllar geçtikçe cam balkon talepleri de geldi. Gerek Edirne halkına gerekse Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen misafirlerimize en iyi şekilde hizmet vermeye çalışıyoruz.

 • Çelik kapı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Gökay Duvan: Her çelik kapı, size istediğiniz güvenliği ve dayanıklılığı sunamaz. Sizi her koşulda koruyacak, yüksek güvenlik sunacak ve uzun yıllar dayanacak bir çelik kapı sahibi olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.

 1. Çelik kapı alma kararını hayatınız boyunca bir ya da iki kere vereceksiniz. Bu yüzden çok iyi araştırma yapmalı, sizi uzun yıllar güvende hissettirecek bir çelik kapı almalısınız.
 2. Size en yakın çilingire danışın. Çelik kapıların teknik uzmanı çilingirlerdir ve sizi doğru kapıyı alma konusunda yönlendirebilecek bilgi ve birikime sahiplerdir.
 3. Her çelik kapı, gerçek çelik kapı değildir! Gerçek bir çelik kapının size sunacağı güveni yaşamak istiyorsanız; alacağınız kapının güvenliği, bağımsız kuruluşlar tarafından test edilmiş ve onaylanmış olmalıdır. Özellikle “AVRUPA BİRLİĞİ HIRSIZLIĞA KARŞI GÜVENLİK SERTİFİKALI” markalarını tercih etmenizde fayda var. AB sertifikası sunamayan markalarda İse en azından TSE belgesini aramanız güvenliğiniz için önemlidir.

Satın alacağınız çelik kapı markasında EN 1627 AB hırsızlığa karşı dayanıklılık sertifikası ve sertifika sınıflarını sorgulayın.

 1. Unutmayın ki her çelik kapı açılır; önemli olan ne kadar sürede açıldığıdır. “AVRUPA BİRLİĞİ HIRSIZLIĞA KARŞI GÜVENLİK SERTİFİKASI” na sahip çelik kapılar, class1,class2,class3,class4,class5,class6 diye sınıflandırılır. Sırasıyla class1 en kolay açılanı,class6 da en zor açılanıdır. Alacağınız çelik kapıda bu tür test belgelerini mutlaka sorun. Unutmayın ki, bu belgeleri sunamayan kapıların güvenliği şüphelidir.
 2. Alacağınız çelik kapıda, kapı ile kasa arasındaki boşluk 4-5 mm.’den fazla olmamalıdır. Boşluk daha fazla ise kapının manivela ile açılması kolaylaşır. Bu küçük ayrıntının size büyük bir güvenlik sağlayacağını unutmayın.
 3. Bir çelik kapıda kullanılan kilidin sağlam olması, kilidin oturacağı bölge de sağlamsa anlamlıdır. Örneğin temeli sağlam olmayan bir binanın, üzerine çıkılacak katlar ne kadar dayanıklı olursa olsun en ufak bir sarsıntıda yıkılma tehlikesi vardır. Çelik kapının temeli, kilidin oturacağı bölgedir. Kilit için yeterince dayanıklı bir bölge sunamayan çelik kapılar, en sağlam kilit kullanılsa bile kolayca açılır. Bu nedenle hırsızlığa karşı, anahtarın girdiği bölgenin erişilmezliği sağlanmalıdır.

Çelik kapılarda bu bölgeyi koruyan bir rozet sistemi bulunur. Bu rozet sisteminin keski ile yerinden çıkarılmayacak sağlamlıkta olması gerekir.

 1. Kapı menteşesi ayarlanabilir olmalıdır. Bu özelliğe sahip kapılar, içinde bulundukları binanın her türlü esnemesine ve zeminin oturmasına karşı kolayca ayarlanarak, eski haline getirilir. Kaynaklı sabit menteşeli çelik kapılar bu özelliğe sahip değildir.
 2. Alacağınız çelik kapının kapanma kalitesi, kapının gerçek kalitesini gösterir. Yıllarca kullanacağınız çelik kapınız, parmağınızın ucuyla bile itseniz kolayca ve sessizce kapanmalıdır. Kilit karşılama sisteminin kalitesi size bu kolaylığı sunar. Hem rahat edersiniz hem de daha güvende olursunuz.
 3. Çelik kapınızda çift contalama sistemi arayın. Bu sisteme sahip çelik kapılar sadece hırsızları değil; ses, sıcak, soğuk, toz ve haşeratları da içeri sokmaz. Size, gerçekten mükemmel bir yalıtım sunarak rahatınızı sağlar.
 4. Kapının kasasının esnememesi gerekir. Satın alacağınız firmadan bu esneme ile ilgili sizi tatmin edecek bilgi isteyin.
 5. Çelik kapı beton dolgu ile monte edilmelidir. Beton dolgunun maliyeti poliüretan dolguya göre pahalıdır ve montajı zordur, ancak sunduğu güvenlik üst seviyededir. Betonla kapı kasası bütünleşir, böylece kapı kasasının esnemesi engellenmiş olur.
 6. Dış cephe ile doğrudan temas edecek bir çelik kapı alacaksanız, alüminyum ve cam kaplamalı olanları tercih edebilirsiniz. Alüminyum ve cam dış ortam için en uygun kaplama maddeleridir; yağmur, korozyon ve güneş ışınlarından etkilenmez. Ayrıca uzun ömürlüdür, estetik görünüşleriyle evinize prestij katar.
 7. Çelik kapınızı uzun yıllardır bu işle uğraşan, kurumsal bir yapılanmaya sahip imalatçı şirketlerden veya bu şirketlerin yetkili bayilerinden alın. Merdiven altı imalathanelerde yapılmış, ucuz çelik kapılar güvenliğinizi tehdit edebilir.
 8. Göz zevkinizin veya modanın zamanla değişeceğini ya da aynı kapıyı görmekten sıkılacağınızı düşünüyorsanız, alacağınız çelik kapının modüler olmasına özen gösterin. Modüler çelik kapıların dış kaplamaları dilediğiniz zaman değiştirilebilir, böylece kapıyı komple değiştirmeden; evinize herhangi bir zarar vermeden görünüşünü farklılaştırabilirsiniz.
 9. Çelik kapı aldığınız şirketin, satış sonrası tam ve sorunsuz destek verdiğinden emin olun.
 10. Tüm çelik kapıların güvenli olduğunu düşünmeyin, yüksek güvenlikli bir kapı olmasını önemseyin.
 11. İyi bir çelik kapının evinize sadece güvenlik değil, aynı zamanda estetik, değer ve prestij katacağını unutmayın. Güvenliğin yanında görselliğin de önemli olduğu bir gerçektir. Evinizin ilk görünen yeri dış kapınızdır ve dış kapınızın görünümü karakteriniz hakkında ipuçları verir.
 • İş sektörünüzü değerlendirir misiniz?

Gökay Duvan: Şu anda piyasa çok sıkıntılı, para dönüşü olmuyor. Örneğin 2.000 TL’lik iş yapıyoruz. İnsanlar ödemeyi, peyderpey yapıyor. Taksit sayısı fazla olunca aldığımız paranın işlevi azalıyor. Faizler yükseldiği, alüminyum sektörü dolar Euro paritesine bağlı olduğu için fiyatları etkileyerek artışa sebep oluyor. Sonuç olarak biz de bundan olumsuz manada etkileniyoruz. Şirketimizde 15 kadar eleman çalıştırıyoruz. Hepsi kalifiye eleman olduğu için, personel giderimiz de fazla oluyor. Hal böyle olunca biz de maliyeti finansa etmek için mecburen satış fiyatlarını arttırmak zorunda kalıyoruz.

Sektörümüzün esas önemli sorunu da şu:  Biz birçok inşaat firmasın çeşitli işlerini yapıyoruz. Bunları tamamlıyoruz ancak inşaat firması dairelerini satılmadığı için bu durum da bizi olumsuz manada etkiliyor. Ev fiyatları Edirne’de gerçekten çok yükseldi. İnsanlar konut satın almaktan kaçınır hale geldi. Bunu aşmanın tek yolu, kredilerin-faizlerin düşmesi. Kredi faiz oranları bir puan oranında düşerse fiyatların aşağıya düşmesi ile piyasaların rahatlayacağını düşünüyorum. Herkes kredi ile kredi kartı ile piyasayı döndürmeye çalışıyor. Dolayısıyla herkes borçlu.

 • Edirne’de turizm faaliyetlerini değerlendir misiniz? Edirne’ye yeteri kadar turist geliyor mu?

Gökay Duvan: Bence yeteri kadar turist geliyor. Turistler seyahat amaçlı, giyim ve gıda alışverişi yapmak amaçlı geliyorlar. Bana göre bu Edirne’nin en önemli gelir kapısı. Ancak bizim sektörümüz bundan yeterince istifade edemiyor. Örneğin, biz çelik kapı üretiyoruz ve çelik kapıyı gümrükten geçirmek mümkün değil. İnsanlar üç metre çerçeve yaptırıyorlar, bunu araba ile memleketlerine götüremiyorlar. Bizim Bulgaristan’da da iş yaptığımız yerler var. Bunların malzemelerini toplu olarak tır ile gönderebiliyoruz ancak tek tek alımlarda transfer yapmak mümkün olmuyor. Bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması ve bizlere kolaylık sağlanması en büyük temennimiz. Neden Edirne sınır ticareti merkezi olarak düşünülmüyor? İstihdama ve üreticilere katkısı nedeniyle bölgedeki gelir seviyesine katkı sağladığı dikkate alınırsa. Bir dönem denenmiş olmasına rağmen her ne kadar başarısız olunsa da değişen koşullar nedeniyle katkı sağlayabilir. Trakya Bölgesi’nde özellikle de Edirne ekonomisine katkı sağlayarak gelişmesine katkı sağlar? O halde niye duruyoruz?

 • Edirne’nin belki de en önemli turizm değeri Kaleiçi olması gerekirken bugün Kaleiçi istediğimiz noktada değil. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Gökay Duvan: Kaleiçi nüfus yapısı maalesef çok değişti. Orada Edirne’nin yerel halkı yaşamıyor artık. Suriyelilerin gelmesi ile insanlar oradaki evlerini satıp, Edirne’nin başka yerlerine yerleştiler. İnşaatlarda hep Suriyeliler var. Bu da elbette insanlarımızı rahatsız ediyor. Bana göre en büyük problem Suriyeli nüfusu ve madde bağımlısı birçok insanın bu bölgede barınması. Bu durum insanların güvenliğini tehdit ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: