Gökçe Bahar Bahçe: “Pandemi döneminde Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu Youtube sayfasında dinleyicilerimizle beraber olacağız.”

Gökçe Bahar Bahçe: “Pandemi döneminde Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu Youtube sayfasında dinleyicilerimizle beraber olacağız.”

  • Sizi tanıyabilir miyiz?

Gökçe Bahar Bahçe: 1980 yılında Edirne’de doğdum. Edirne Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nü bitirdim. Daha sonrada Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Yüksek Lisansı yaptım. Şimdi de İstanbul Üniversitesi Tarih Anabilim Dalı Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyet Tarihi Bölümü’nde doktora öğrencisiyim. 2001 yılından bu yana İngilizce dilinde kokartlı profesyonel turist rehberiyim. Aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda müdür olarak görev yapıyorum.

  • Topluluğunuz dan ve koro çalışmalarınızdan kısaca bahseder misiniz?

Gökçe Bahar Bahçe: Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu, 1991 yılında Resmî Gazetede kuruluş kararı yayımlanarak temeli atılmış olup, 1993 Mayıs ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışmalarına başlamıştır. Topluluk, çalışmalarına ilk olarak Türkan Sabancı Kültür Merkezinde başlamış, 1994 yılında eski il Halk Kütüphanesi ve sırasıyla 1995 yılı başından itibaren Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Araçları Donatım Merkezi ve Edirne Valiliği Özel İdare Binası salonunda çalışmalarını sürdürmüştür. Günümüzde ise restorasyonu yakın zamanda tamamlanmış olan Kaleiçi semtinde bulunan Türk Ocağı sokağında ki tarihi Türk Ocağı binasında çalışmalarına devam etmektedir. Sanat Yönetmenimiz Yıldıray Öztürk. Türk Müziğinin tarihi seyri içerisinde gelenekten gelen icra tavrına ve kurallarına bağlı kalarak etkinliklerini devam ettiren topluluk 9 kadın, 8 erkek ses, 14 saz sanatkarından oluşmaktadır.

Topluluk olarak, bir süredir Covid-19 salgını nedeniyle etkinliklerimize ara vermek zorunda kaldık. Dileğimiz bu sıkıntılı süreç sona erdikten sonra farklı temalardaki konserlerimiz aracılığıyla dinleyicilerimizle tekrar buluşabilmek. Bu buluşmalarda kültürel unsurların ön plana çıkarılması gerektiğini ve dinleyicilerimizle kültürel etkinlikler yoluyla yakınlaşabileceğimizi düşünüyorum.

Salgın döneminde de seyircilerimizden ayrı kalmamak için solistlerimizin performanslarını youtube kanalımızda ve diğer sosyal medya mecralarında paylaşıyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar gününde topluluğumuzun kadın ses sanatçılarının icra ettiği eserlerden oluşan bir derleme hazırladık. Önümüzdeki günlerde de online konserler ile dijital ortamda seyircilerimizin karşısında olacağız. Edirnelilerden sizin vasıtanızla bir ricamız Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu Youtube sayfasını ve dolayısıyla canlı yapacağımız konserleri, etkinlikleri takip etmeleri olacaktır.

  • Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda ilk kadın müdür olmak nasıl bir duygu?

Gökçe Bahar Bahçe: Uzun yıllar boyunca bir parçası olmaktan onur duyduğum topluluğumuza şimdi de müdür olarak hizmet edebilecek olmak çok güzel ve gurur verici bir duygu. Bu fırsatı, çok sevdiğim mesleğimdeki deneyimi ve aldığım akademik eğitimi birleştirerek, topluluğumuzun faydalı projeler üretmesi için kullanacağım.

  • Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu olarak, Edirne’deki Tarihi Türk Ocakları Binasında faaliyetlerinizi yürütüyorsunuz. Bu tarihi binada çalışıyor olmak nasıl bir duygu? Neler söyleyeceksiniz?

Gökçe Bahar Bahçe: Öncelikle Türk Ocakları gibi tarihi çok eskilere dayanan bir sivil toplum örgütünün Türkiye’deki ilk binalarından birinde bulunmak çok etkileyici. Edirne’nin değerli tarihi yapılarından biri olan binamız yakın zamanda tamamlanan başarılı bir restorasyonla yeniden müzik severleri misafir edecek duruma getirildi. Biz de topluluk olarak hem bu atmosferi dinleyicilerimizle paylaşmaktan mutluluk duyuyor, hem de bu binanın ruhunu Türk müziği ile yaşatmaya çalışıyoruz.

  • Doğma büyüme bir Edirneli olarak, özellikle Kaleiçi semtinin durumu hakkında neler söylemek istersiniz? Kaleiçi’nde ‘Eski Edirne’yi canlandırmak için neler yapılabilir?

Gökçe Bahar Bahçe: Çocukluğum Kaleiçi’nde geçti. Burada eski Edirne ruhunu canlandırmak bizlerin görevi. Tarihi bir şehirde yaşıyoruz. Edirne, Osmanlı İmparatorluğu’nun güçlü dönemlerine başkent olarak hizmet etmiş, saray kültürünün zengin etkilerinden payını almış bir şehir. Aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküş döneminde yaşadığı sıkıntılara ve acılara çok yakından tanıklık etmiş bir şehir.  Bu yüzden çok kültürlü, çok yönlü bir öyküsü var. Örneğin Kaleiçi’nde bulunan Matmazel Klara’nın Konağı Yahudi bir hanımefendiye ait. Birkaç sokak ötede Ermeni Mahallesi, onun biraz ilerisinde Rumlara ait evler, hemen yanında da Türklere ait eski konaklar var. Bu büyük bir zenginlik. Kaleiçi bölgesindeki tarihi yapıları hem gelecek kuşaklara hem de turizme kazandırmak zorundayız.

  • Matmazel Klara’nın Konağı anneniz Hanife Gül Ercan’a ait ve faaliyete geçmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Allah bağışlasın siz tek evlatsınız. Dolayısı ile konak sizin sayılır. Konağınızdan da bahsetmenizi rica ediyoruz.

Gökçe Bahar Bahçe: Konağın sahibi Matmazel Klara bir Fransızca öğretmeni. Hayatı boyunca bu konakta yaşamış. Ailesi İsrail’e göç ederken, o Edirne’de kalmayı tercih etmiş. Klara’nın yeğeni de ünlü virtüöz Vedat Kosal’dır. Klara’nın akrabaları konağın şimdiki sahibi olan annemi buldular ve bir araya geldiler. Miraslarına sahip çıktığı için anneme teşekkür etmeleri, bizim için büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Onların anılarını dinlerken, geçmişe gittik. Tabi Klara’dan kalan anılar, mektuplar, fotoğraflar duruyor ve bunun için konağımızda anı köşesi yaparak az önce bahsettiğim hatıraları sergileyeceğiz. Böylelikle onun hatırasını yaşatmaya çalışacağız.

Annem konağı aldığı zaman yapı çok kötü durumdaydı. Bin bir özveriyle; mimarımızın, marangozumuzun, ustalarımızın ve annemin emekleriyle çok güzel bir noktaya getirdi. Yapılan bütün fedakârlıklara değdiğini söyleyebilirim. Konak tamamen aslına uygun bir şekilde Anıtlar Kurulu’nun denetiminde yeniden yapıldı. Keşke imkânı olan her Edirneli bir konak alarak, turizme kazandırsa. Restorasyon tamamlandığı zaman yapıyı otel olarak hizmete açmayı planlıyor.

  • Edirne’yi bir turizm şehri olarak değerlendirdiğinizde neler söylersiniz? Kültürel değerlerimizi daha fazla ön plana çıkartmak için neler yapabiliriz?

Gökçe Bahar Bahçe: Sahip olduğu kültürel birikim, tarihi zenginlik ve doğal güzellikleri ile Edirne’nin güçlü bir turizm potansiyeli olduğuna inanıyorum. Bu potansiyeli ortaya çıkarmak adına Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün son derece önemli çalışmalar yaptığını düşünüyorum. Yeni ve özgün müzeler açılıyor.  Edirne Valiliği himayelerinde, topluluğumuz sanatçıları ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü “Türküler Seni Söyler Edirne’m” isimli bir proje gerçekleştirdi. Bu projede Edirne’nin önemli yerlerini, yöresel müziklerimizle tanıtmış olduk. Bunlar çok önemli çalışmalar ve böyle değerli projelerin artarak devam etmesi Edirne’miz için çok faydalı olacaktır. Biz de topluluk olarak bu projelerde üzerimize düşen her türlü görevi elimizden gelen en iyi şekilde yapmaya hazırız. Sayın valimizin ‘Üç Nehir Bir Şehir’ projesinin de çok önemli bir proje olduğunu ve Edirne’nin tanıtımına fazlasıyla katkı sağlayacağını düşünüyorum.

  • Müzik tarihi konusunda doktora yaptığınızı söylemiştiniz. Yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Gökçe Bahar Bahçe: III. Ahmed döneminde (1703-1730) musiki icra edilen ortamları çalışıyorum. Osmanlı Türk Musikisi yaşayan bir tarih, bir kültür, tarihi bir eser olarak değerlendirilmeli. Bu bağlamda, müdür olarak hizmet ettiğim Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun bir tarihi eser olan Türk musikisinin gelecek kuşaklara aktarımındaki rolünü çok önemsiyorum.

  • Türk Milliyetçiliği deyince aklınıza ne geliyor? Kısaca tarif eder misiniz?

Gökçe Bahar Bahçe: Bence Türk Milliyetçiliği’nin oturması gereken temel, kültürel aidiyet ve vatanseverlik olguları olmalıdır. Vatanseverlik, ülkemizin her alanda gelişmesine katkı sağlamayı istemek ve bunun için gereken fedakarlıkları yapmaya hazır olmak demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: