Gökhan Arslan: “Keşke şehrimizi idare eden yöneticilerimiz Edirne’nin Kaleiçi bölgesinin şehir planlamasını örnek alarak yeni şehrimizi inşa etseydi!”

Gökhan Arslan: “Keşke şehrimizi idare eden yöneticilerimiz Edirne’nin Kaleiçi bölgesinin şehir planlamasını örnek alarak yeni şehrimizi inşa etseydi!”

  • Kendinizi tanıtır mısınız?

Gökhan Arslan: 1979 Edirne doğumluyum. Anne tarafım Bulgaristan Eskicuma, baba tarafım Bulgaristan Harmanlı bölgesinden 1935’li yıllarda göç ederek Edirne’ye yerleşmişler. 11 yıl Edirne’nin Kıyık semtinde kuruyemiş, balıkçılık gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösterdikten sonra özel sektörde iş hayatına başladım. Restoran ve işletme müdürlükleri yaptım. Bununla birlikte gıda sektöründe pazarlama müdürlüğü de yaptım. Tunca spor kulübünde 4 yıl yöneticilik yaptığımı da ifade etmek isterim. Şu anda enerji ile ilgili bir özel firmada çalışıyorum. Evliyim, iki oğlum var.

  • Edirne hakkında neler söylemek istersiniz? Bir durum değerlendirmesi yapmanızı rica ediyoruz.

Gökhan Arslan: Öncelikle yıllar geçtikçe sosyo kültürel yapının büyük bir değişiklik gösterdiğini belirterek başlayayım. Eskiden Kaleiçi bölgesinde Edirne’nin en elit insanları otururdu. Semtin yerleşim düzeni olarak oldukça düzenli olduğunu da belirtmek gerekiyor. Keşke şehrimizi idare eden yöneticilerimiz Edirne’nin Kaleiçi bölgesinin şehir planlamasını örnek alarak yeni şehrimizi inşa etseydi. Kaleiçi, bir sokaktan bakınca diğer sokağı görebileceğiniz bir şekilde dizayn edilmiş, şehir planlamacılığı üst düzey. Dediğim gibi keşke örnek alsalardı… Gönül ister ki şehrimizin her yerine eşit yatırım olsun, refah seviyesi eşit oranda yükselsin. Kalıcı manada yapılmayan, birkaç alan yapılan yatırımlar şehrimize faydadan çok zarar getirmekte. Hizmet alabilme anlamında da eşitsizlik var. Şükrü Paşa Mahallesinde bir su borusu patladığında hemen yapıldığını görürsünüz ancak Kıyık’ta, Kaleiçi’nde bunu görmek kesinlikle mümkün değildir. Su kesintilerinde de belediyenin aynı şekilde muhitler arasında eşit davranmadığını görmek mümkün. Edirne’de semti, mahallesi, gelir seviyesi, düşüncesi ne olursa olsun herkes eşit seviyede hizmet almalı.

Şehrimizi yönetecek kişilerin maalesef ticari vizyonu olmadığını düşünüyorum. Dört sınır kapımız var. Edirne’ye girmek için dört sınır kapısı var ancak dört kapıdan da Edirne’ye girmek istemezsiniz. Edirne’yi dükkân olarak düşünelim. Bu dükkânın girişi düzgün, temiz olmazsa neden Edirne’ye girsin insanlar? Giriş kapılarımız viranlık, çöplük, hurdalık şeklinde… İnsanlar böyle bir şehre neden girsinler? Şehir girişlerine önem göstermekle işe başlamak gerekiyor. Kapıkule’den giriyorsunuz her tarafın çöp olduğunu görüyorsunuz. Tır şoförlerimizin kuyrukta beklemek zorunda kalması gerçekten büyük bir dert. Onlar da bizim misafirimiz. Onların da memnuniyetini sağlamakla mükellefiz. Edirne insanı mutlu olursa, Edirne’den gelip geçen insanlar şehrimizden memnun ayrılırsa Edirne’nin reklamını canı gönülden yapacaktır. Önemli olan önce kendi insanımıza sonra da şehrimize misafir olarak gelen insanlara doğru hizmeti vererek, gönüllü tanıtım yapmalarını sağlamak.

  • Bize Türk Milliyetçiliğini tanımlayabilirmisiniz?

Gökhan Arslan: Türk milliyetçiliği, Türk Milletini sevme ve Türk Milleti’nin, maddi ve manevi açılardan millet ve ülkesinin çıkarlarını her şeyin üstünde tutma anlayışıdır Bana göre Milliyetçilik, sadece bir ideoloji değil, bir yaşayış ve bir duruş, bir duyuş şuuru ve tarzıdır. TÜRK milliyetçiliği, kendini TÜRK olarak adlandıran insanlarda genetik, fiziksel, kültürel, toplumsal ayrımcılığa bakmaksızın birbirine bağlayan en güçlü yapı taşıdır ve bir ulusun vatandaşlarında ortak olan duyguların, ülkülerin ve değerlerin toplamıdır. Bu anlayışta, ortak duygu ve değerler, daima kişisel menfaatlerin üstünde tutulur. Türk Milliyetçiliğinin bir ırk milliyetçiliği olarak algılanmaması lazım. Biz, Türk’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Kürt’ü, Arnavut’u, Romen’i ….. ile bir bütünüz. Milliyetçi olmanın, milliyetperver olmanın bir gereği olduğunu savunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: