Gültekin: “Türkiye’deki 100 000 Çifte Vatandaş Bulgaristan Erken Seçimlerinde Oy Kullanmaya Hazırlanıyor”

Gültekin: “Türkiye’deki 100 000 Çifte Vatandaş Bulgaristan Erken Seçimlerinde Oy Kullanmaya Hazırlanıyor”

  • Bulgaristan’da 4 Nisan’da yapılan parlamento seçimi sonrası koalisyon hükumeti kurma çalışmaları başarısız olunca 11 Temmuz’da erken seçime gitme kararı alındı.

Bunun yanı sıra Bulgaristan tarafından Avrupa Birliği dışında kalan ülkelerdeki vatandaşlar için uygulanan en fazla 35 seçmen sandığı uygulaması kaldırıldı.

Durum böyle olunca ülke dışında bulunan seçmenlerin 11 Temmuz’daki erken seçimlere olan ilgisinin daha fazla olması bekleniyor.

Paylaşılan verilere göre yaklaşık 500 bin seçmen Bulgaristan dışında ikamet etmektedir. Bunların yarısı da Türkiye’deki Bulgaristan göçmenleri oluşturuyor.

Önümüzdeki temmuz ayında Bulgaristan’da yapılacak seçimlerde, Türkiye’de sandık kısıtlaması olmadan, talep edilen her yerde sandıklar açılarak arzu eden çifte vatandaşlar oy kullanabilecek.

Bu doğrultuda yapılan tahminlere göre Türkiye genelinde 120 seçim sandığı kurulması bekleniyor. Dünya genelinde ise yaklaşık 600 sandık kurulacağı tahmin ediliyor.

4 Nisan’daki seçimlerde Türkiye’de bulunan yaklaşık 30 bin çifte vatandaş oy kullanmıştı. Sandık kısıtlamasının olmadığı 2013 yılında Türkiye’de bulunan yaklaşık 60 bin göçmen Bulgaristan seçimlerinde oy kullanırken, 2009 yılında bu oran 100 bin civarındaydı.

Bulgaristan’da 11 Temmuz’da organize edilecek erken seçimlerde Türkiye’de bulunan göçmenlerden 100 bin kişinin yine oy kullanması bekleniyor.

Türkiye’deki Bulgaristan göçmenleri 11 Temmuz’da ‘sandık sayısı kısıtlaması’ olmadan oy kullanabilecek

Türkiye ve Balkan Ülkeleri Dostluk Kültür Ekonomik İşbirliği Derneği Başkanı Sami Gültekin, Bulgaristan hükumetinin 2016 yılında Avrupa Birliği dışındaki ülkelerde kurulan sandık sayısının 35’e düşürülmesine ilişkin kararın uygulamadan kaldırılmasını memnuniyetle karşılandıklarını bildirdi.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’da 1989’da komünist diktatör Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 12. kez genel seçimde oy kullanmaya hazırlanıyor. Türkiye’de çifte vatandaş statüsünde yaşayan Bulgaristan göçmenleri de 11 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimlerde, 2016 yılından bu yana ilk defa ‘sandık sayısı kısıtlaması’ olmadan oy kullanabilecek.

‘Bulgaristan’da en büyük sıkıntı, halkın seçimlere ilgi göstermemesi’

Dernek Başkanı Gültekin, Bulgaristan seçim sonuçlarının bekledikleri gibi sonuçlandığını ve çoğunluğu sağlayabilecek bir partinin seçimden çıkmadığını belirterek nisan ayında yapılan seçimlerde hiç kimsenin şans vermediği bir partinin, ikinci parti olarak meclise girdiğini, Bulgaristan’ın köklü partilerinin, üçüncü ve dördüncü parti olduğunu ve meclisin yapısının biraz değiştiğini anlattı.

Bulgaristan’da en büyük sıkıntının, halkın seçimlere ilgi göstermemesi olduğuna işaret eden Gültekin, ‘Bu da bize gösteriyor ki Bulgaristan demokrasisine inanç eskisi kadar yok. Yüzde 45 civarında bir katılım oldu. Bazı yerlerde, özellikle Türklerin olduğu bazı yerlerde Bulgaristan ortalamasının altında yüzde 35 civarında oy kullanılan yerler var’ dedi.

Gültekin, Türkiye’de çifte vatandaş statüsünde yaşayanların 4 Nisan’da oy kullandığını hatırlatarak, Bulgaristan Türklerinin açılan 35 sandığın 35’ini de oylarıyla doldurduğunu kaydetti.

Oy kullanmak isteyenlerin salgına rağmen uzun kuyruklarda beklediğini dile getiren Gültekin, ‘Biliyorsunuz sandıklarla alakalı kısıtlama yapılmıştı. Bulgaristan Türkleri aslında demokrasiye Bulgaristan’da olan insanlardan daha fazla sahip çıktılar çünkü saatlerce kuyrukta beklediler. Türkiye’de katılım, sandık kısıtlamasına rağmen, pandemiye rağmen kötü değildi. Seçmenlerin çoğunluğu oy kullanamadı çünkü geçmişte açılan 130 sandık yerine karşımızda sadece 35 sandık vardı’ diye konuştu.

‘Mutlaka sandığa gidilsin’

Gültekin, 4 Nisan seçimlerinin ardından güzel bir gelişme yaşandığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Bulgaristan tarafından Avrupa Birliği dışında kalan ülkelerdeki vatandaşlar için uygulanan 35 sandık uygulaması kaldırıldı. Geçen hafta itibarıyla mecliste de onaylandı. Önümüzdeki temmuz ayında Bulgaristan’da yapılacak seçimlerde, Türkiye’de sandık kısıtlaması olmadan, talep edilen her yerde sandıklar açılarak oylarımızı kullanabilecek.”

Seçmenlere sandığa gitme çağrısında bulunan Gültekin, ‘Verilen hakkı sonuna kadar kullansınlar. Türkiye’de 300 bin civarında çifte vatandaş statüsünde insanımız var. Çok büyük bir oran. Umarım temmuz ayında yeterince ilgi gösterirler ve kendilerini doğru ifade edebilecek partiler iktidarda yer alır. Temmuz ayındaki seçimlerde sandık sayısı kısıtlaması da yok. Umarım pandeminin de biraz etkisi azalır ve çifte vatandaş statüsünde ki vatandaşlarımız da oylarını kullanabilir’ değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: