Gurbetçilerin ve Turistlerin Bu Yılki Çilesi: Sadece Sırbistan-Bulgaristan Gümrüğünde

Gurbetçilerin ve Turistlerin Bu Yılki Çilesi: Sadece Sırbistan-Bulgaristan Gümrüğünde

  • Gurbetçilerin ve tatil için gelen yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’ye gidişleri sürerken, bu yıl Sıla Yolu’nda gurbetçileri en çok Sırbistan-Bulgaristan gümrüğü sıkıntılı yaratıyor.

(Haber: Mehmet Ali Ay) Gurbetçilerin ve tatil için gelen yabancı vatandaşların Türkiye’ye gidişleri sürüyor. Geçen yıl pandemi nedeniyle birçok gurbetçinin gidememesi bu yıl Sıla Yolu’na çıkanların sayısında patlamaya neden oldu. Kapıkule sınır kapısından son 7 günde 1.400 bin gurbetçi Türkiye’ye giriş yaptı.

Ancak yaşanan aşırı yoğunluk nedeniyle, sınır kapılarında da büyük beklemeler meydana geliyor. Kapıkule’de 11 peronun 11’inin de çalışması burada uzun bekleyişlerin önüne geçerken, aynı durumun diğer ülkelerde yaşanmaması uzun kuyruklara neden oldu.

Bu yıl gurbetçi en çok sorunu ise Sırbistan’ın Gradina Sınır Kapısı ile Bulgaristan Kalotina Sınır Kapısı’na geçişler arasında yaşadı. Sırbistan’dan çıkıp Bulgaristan’a girmek için bazı gurbetçiler 10 saatten fazla beklemek zorunda kaldığı kaydedildi. Kilometrelerce kuyruk oluştu.

Bulgaristan’ın incelemeleri süreyi uzatıyor

Yaşanan aşırı yığılmanın en büyük nedeninin ise AB üyesi olmayan Sırbistan’dan yeniden AB ülkesi Bulgaristan’a giriş yapılırken, Bulgar makamlarının yaptığı uzun incelemeler olduğu gösteriliyor. Sorunun giderilmesi için Türk makamlarının Bulgar yetkililerle irtibata geçtiği de öğrenilirken, Kalotina Sınır Kapısı’ndaki tüm peronları kullanıma açılması bu sorunun biraz giderilmesini sağladığı aktarıldı.

Dezenfekte uygulaması askıya alındı

Öte yandan Türkiye’ye girişte, Türkiye’nin uyguladığı dezenfekte işlemi de gurbetçilerin beklemesini artırdığı gerekçesiyle Türkiye tarafından gurbetçilerin yoğun olduğu dönemde askıya alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: