GURBETÇİNİN İLGİSİ KAPIKULE’YE, 560 BİN KİŞİ GİRDİ. ASFALTTA YUMURTA YAPTI

GURBETÇİNİN İLGİSİ KAPIKULE’YE, 560 BİN KİŞİ GİRDİ. ASFALTTA YUMURTA YAPTI

  • Hem yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, hem de yurtdışına seyahat edenler Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın “Konsolosluk Çağrı Merkezi” hizmetinden faydalanabilirler. Bu numaraları kaydetsinler.

Tatillerini Türkiye’de geçirmek isteyen gurbetçilerin, sınır kapısından Türkiye’ye gelişleri devam ediyor.

Gurbetçiler, burada işlemlerinin yapıldığı sırada, araçlarında ya da gümrüksüz satış mağazalarının bulunduğu alanlarda vakit geçiriyor.

Kapıkule’de kısa sürede işlemleri tamamlanan gurbetçiler, pasaport kontrolünden sonra baba ocağının yolunu tutuyor.

Gurbetçiler Bulgaristan ve Sırbistan sınır kapısında sorun yaşarken Kapıkule gümrük kapısından sıkıntısız geçiyorlar.

Hava sıcaklığının 36 dereceye vardığı Kapıkule’de tır şoförleri denemek için asfaltta yumurta dahi pişirebiliyorlar.

Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçilerin yaz tatillerini geçirmek için Türkiye’ye gelişleri, Kapıkule Sınır Kapısı’nda yoğunluğu arttırdı.

30 Haziran’dan bu yana Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 128 bin araçla 560 bin gurbetçi ülkeye giriş yaptı.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde yaşayan gurbetçilerin, yaz tatillerini geçirmek için karayoluyla, Türkiye’ye gelişleri devam ediyor. Bulundukları ülkelerden aileleriyle birlikte yola çıkan gurbetçiler, Kapıkule Sınır Kapısı’nda yoğunluk oluşturdu.

Gurbetçiler, geçen yıllara göre Kapıkule Sınır Kapısı’nda kuyrukta beklemelerinin kısa sürdüğünü diğer sınır kapılarında ise uzun araç kuyrukları oluştuğunu söyledi.

Almanya’dan yaz tatilini memleketi İskenderun’da geçirmek için gelen gurbetçi aileleri, yolculuğun rahat geçtiğini belirterek, saatlerdir yollarda olduklarını ama Türkiye’ye gelince sevinçten, yorgunluklarını unuttuklarını söylediler. Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçişlerinin kolay olduğunu belirttiler. Sırbistan’da görevli Türk Polisinin görevlendirilmesinden mutluluk duyduklarını söylediler.

Trakya Gümrük Ticaret Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Kapıkule Sınır Kapısı’nda yoğunluk nedeniyle diğer gümrüklerden Kapıkule’ye personel takviye etti. Saha içinde bulunan 10 peronun tamamı, gurbetçilerin hızlı giriş yapmaları için açık tutulduğunu söylediler.

Yetkililer, Yunanistan’a açılan İpsala ile Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli Sınır Kapıları’nda modernize çalışmalarının devam ettiğini, geçişlerde aksaklık yaşanmadığını açıkladı.

Trakya Gümrük Ticaret Gümrük Bölge Müdürlüğü verilerine göre; 30 Haziran’dan bu yana Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 128 bin araçla 560 bin gurbetçi ülkeye giriş yaptı.

Hem yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, hem de yurtdışına seyahat edenler Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın “Konsolosluk Çağrı Merkezi” hizmetinden faydalanabilirler. 7 ayrı dilde 24 saat hizmet veren telefon servisini arayanlar askerlik, pasaport, nüfus, evlenme, vatandaşlık, noterlik gibi işlemlerinin yanı sıra, Sılayolu’na çıkacaklar gümrük, vize, seyahat uyarıları, emeklilik ve e-Konsolosluk’un kullanımı gibi çok çeşitli konularda yönelttikleri sorulara cevap alabiliyorlar. Konsolosluk konularında 7 gün 24 saat, Türkçe dahil 6 dilde hizmet veren Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne aşağıdaki numaradan ulaşılması mümkün.

Bilgi almak için şu numaraları arayabilirler:

Almanya’dan: 004930 30807090

Avusturya’dan: 0043720 115890

İngiltere’den: 0044203 6088090

Hollanda’dan: 003110 7660007

Fransa’dan: 0033180 146335

ABD ve Kanada’dan: 001888 5667656

Tüm Dünya’dan: 0090312 2922929

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: