Gürkan Göçmen: “Gayrimenkul ve inşaat sektörü 2021’e pozitif bakıyor”

Gürkan Göçmen: “Gayrimenkul ve inşaat sektörü 2021e pozitif bakıyor

  • Emlak sektörü tercihinde ilk 5’e giren Tayakadın Gayrimenkul Danışmanlık Ltd. Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Göçmen Kovid-19 salgınında kontrollü yaşam sürecine geçilmesiyle birlikte gözlerin yeniden ekonomideki canlanmaya çevrildiğini, düşük faizli kredilerin, inşaat sektöründe heyecana neden olduğunu belirtti. Türkiye dışında Rus, Yunan ve Bulgar yatırım şirketlerine de danışmanlık yapan Göçmen Trakya’nın 5 sene içinde her yönü ile Paris’i geçeceğini söyledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid- 19) salgınının aşısının bulunması ile birlikte insanlar geleceğe daha fazla umutla bakmaya başladılar. Normalleşme kriterlerine dönünce gözler yeniden ekonomideki canlanmaya çevrilecek. Ekonomiye hız kazandırmak amacıyla Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konuttan taşıta, mobilyadan tatile dört yeni kredi paketi hazırladı. Pek çok iş kolunu besleyen inşaat sektörünün canlanmasını da sağlayacak paket uyarınca konut desteği kapsamında sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.64 faizle kredi olanağı sunulacak. Gürkan Göçmen, kredi desteğini olumlu olarak değerlendirdi, yılın ikinci yarısında artacak satışlarla birlikte sektördeki ivmenin yükseleceğini dile getirdi.

‘SÜREKLİ HALE GELMELİ

  • Sektörü değerlendirmenizi rica etsek neler söyleyebilirsiniz?

Tayakadın Gayrimenkul Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Göçmen: Kovid-19 salgınının etkisinin azaldığı bu dönemle birlikte insanların bir süredir ertelediği yatırımlar da tekrar devreye girecek. Bu nedenle açıklanan kredi desteğinin ardından yatırımcıların tekrar gayrimenkule yöneleceğini düşünüyorum. Gayrimenkul güvenilir bir yatırım aracı olarak değerini koruyor. Konut ihtiyacı aslında hala geçerliliğini sürdürüyor. Yaz ayları içinde satışların olumlu yönde artacağını söyleyebilirim. İnşaat firmalarının da artan taleple birlikte bir süredir öteledikleri yeni yatırımlara başlamak için harekete geçeceğini düşünüyorum.

  • Talep yoğunluğunda ki kriterler nelerdir?

Tayakadın Gayrimenkul Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Göçmen: Kredi kullanımı sayesinde inşaat ve yapı sektörüne bağlı olarak çalışan pek çok sektör de artan satışlarla birlikte canlanmaya başlayacaktır. Edirne, bu konuda sahip olduğu avantajlar nedeniyle yine bir adım öne çıkıyor. Edirne tarihi yapısı, sosyal imkanları ve özde Türk Milliyetçiliğinin benimsemiş bir ilimiz. Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı ve Koca Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biri olan Selimiye Camii’nin yanı sıra birçok cami, medrese, han, hamam, evliya türbeleri barındıran akustik bir ilimiz. İstanbul’a 2,5 saat mesafede, Yunanistan ve Bulgaristan ülkelerine komşu bir şehrimiz. Şehirler arası seyahat kısıtlamasının da kalkmasıyla birlikte kentimize İstanbul ve Ankara gibi şehirlerden de yoğun talep gelmeye başladı. Gerek sosyal donatıları gerekse de mimarisi ve doğal yaşam konseptini bir arada sunabilen projeler de özellikle tercih ediliyor.

  • şük kredilerin açıklanması sektörü nasıl etkiledi?

Tayakadın Gayrimenkul Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Göçmen: Kamu bankalarının açıkladığı destek paketini ekonominin canlanması ve gayrimenkul sektörü adına önemli bir adım olarak görüyorum. Kredi oranlarının açıklanmasının ardından projelerimizdeki satış ofislerine alıcılar gelmeye başladı; satışlar da yükselişe geçti. Yatırımcıların bir süredir bekledikleri bu kredi desteği yaz aylarında hissedilir bir hareketlenme sağlamaya başladı. Özellikle sıfır konutlara uygulanan 0.64 faiz ve bir yıl ödemesiz dönem projelerdeki stokları bitirme konusunda çok faydalı olacaktır.

  • İnşaat sektörü olarak önünüzü görebiliyormusunuz?

Tayakadın Gayrimenkul Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Göçmen: Açıklanan kredi faiz oranları yatırımcılara büyük bir avantaj sağlıyor. Kredi destek paketi konut satışlarını da tetikledi. Biz de Tayakadın Gayrimenkul Danışmanlık olarak bu durumdan olumlu etkilendik. İnsanlar artık normalleşme süreciyle birlikte evlerinden çıkarak proje gezmeye ve birikimlerini değerlendirmek için araştırma yapmaya da başladı. Burada önemli olan açıklanan bu faiz oranlarının uzun süre devam ettirilebilmesi. Eğer bu faiz oranları ve satıştaki hareketlenme devam ederse sonbahar gibi yeni projelerin lansmanı da söz konusu olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: