Hamdi Sedefçi: “Edirne hak ettiği yere benim tecrübelerimle gelecektir”

Hamdi Sedefçi: “Edirne hak ettiği yere benim tecrübelerimle gelecektir

 

  • Kendinizi tanırmız?

Hamdi Sedefçi: 1950 yılında Edirne‘de doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimini Edirne’de tamamladım. 1976 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 1989 yılında yapılan mahalli idareler seçimlerinde Edirne Belediye Başkanlığı’na seçildim, 1994 yılındaki seçimlerde de ikinci kez kazanarak bu görevine devam ettim. 1999 yılındaki seçimi kaybettim, 28 Mart 2004 tarihinde yapılan mahalli idareler seçimlerinde üçüncü kez Belediye Başkanlığına seçildim. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerinde dördüncü kez Edirne Belediye Başkanlığı görevini kazandım. 30 Mart 2014 seçimlerinde kadar görevimi sürdürdüm. 2014 yılında tekrar Edirne Belediye Başkanlığına aday oldu ama çeşitli entrikalarla aday gösterilmedim. Edirne’nin Yeni İmaret Mahallesi doğumlu olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Bizim mahallemiz bir Belediye Başkanı beni çıkardı bir de Milletvekili arkadaşım Orhan Çakırlar’ı çıkardı. Ben Edirne çocuğuyum Edirne’lilerle çok rahat ve iyi ilişki kurabiliyorum. Çünkü onlarla beraber büyüdüm, sinemaya gittim, top oynadım. Bana kimse diyemez kapısına gittim görüşemeden boş döndüm.

  • Bağımsız Türkiye Partisinden tekrar siyasete dönme amacız ne?

Hamdi Sedefçi: Arkadaşlar, ben belediye başkanlığı için adayım. Kendimi belirli bir konjonktürün insanı olarak gördüğüm için Bağımsız Türkiye Partisi’nden Edirne Belediye Başkanı adayı oldum. Atatürkçü, laik, memleketini ve Edirne’sini seven; Türk, Kürt, Çingene ayırmaksızın insanlara hizmet etmeye çalışan bir insanım. Edirnelilere sesleniyorum. Beni tanıyorsunuz, benim Edirne’ye getirdiğim hizmetler ortada.

  • Edirnenin Kaleiçi Semtinde ki Sıntılar Sizin de Malumunuz. Edirnenin Yüz akı iken Edirnenin dördüncü beşinci sıf mahallelerinden biri haline geldi. Kaleiçinde ne gibi değiklikler yapılabilir?

Hamdi Sedefçi: Tarihi eserlerin restorasyonunu yapıp burayı komple turizme açmak zorundayız. Eski tarihi konakları restore edip, turizme açmak dışında bir kurtuluş yok. Buraya özel bir ilgi göstermek gerekiyor. Devletle hükümetle işbirliği yaparak Kaleiçi’ni düzenlemek mümkün. Siyasi ilişkileriniz iyiyse çok şeyi halledersiniz. Yıllardır bunu söylüyorum. Süleyman Demirel ile ilişkilerim çok iyiydi. Bunun sayesinde Edirne birçok şey kazandı. 2012’de Tayyip Erdoğan Edirne’ye geldiğinde kendisine altın kemer taktığım için benim kellem gitti! Maalesef bakış açısı bu olduğu için Edirne’yi geliştirecek imkânları bulamıyoruz. Benim derdim Edirne’nin kazanması. İnsanlar bana her gördüğü yerde Allah razı olsun diyorsa evimde rahat uyumamam için hiçbir sebep yok.

  • Tarihi Karaağaç yolunun tek yönlü trafiğe kapatılmasına gerek yoktu güzergâhta çalışan esnaf için gerek ise halk için sıntı yaratıyordu açıldı. Fakat geçen araçlar da tarihi dokuya zarar veriyor. Buna nasıl bir çözüm bulunabilir.

Hamdi Sedefçi: Bunun çözümü çok basit, yolu tamamı ile trafiğe kapatacaksınız, birkaç tane nostalji treni koyacaksınız. Trafikte rahatlayacak, halkta rahatlayacak oraya giden vatandaş düğününe katılacak, yemeğini yiyecek, içkisini içecek nostaljiyi tarihi yaşayacak.

  • Edirne’de turizmi geliştirmek için neler yapılabilir?

 

Hamdi Sedefçi: Tanıtım çok önemli. Aynı zamanda muhakkak Havaalanı getirmek zorundayız bu şehre. Tanıtım ve havaalanı ile birlikte Edirne patlar. Edirne’ye en az beş tane fabrika getirmek zorundayız. Böylelikle Edirne’de 5000 kişi istihdam edilir. Gerekirse ben arazi ve parayı bulup, firmalarla görüşüp, gerekli işlemleri yapıp fabrikaların kurulmasına önayak olunur. Yine aynı yere geleceğim hükümetle ilişkileriniz iyi olursa Kaleiçi’ni de restore edersiniz, Edirne insanını istihdam da edersiniz, havaalanı da yaparsınız. Hükümet kim olursa olsun yakın olursanız istediğiniz her şeyi yaptırırsınız. Şu partizanlık işini bırakalım artık! Adaylara bakın. Hangisi şehre daha faydalı olur diye düşünün. Yerelde particilik zihniyetinden kurtulmak zorundayız. Bu şehir yalnızca Kakava, Kırkpınar gibi etkinlikler de turist çekiyor. Onda da altyapı sıkıntılı olduğu için ciddi sorunlar yaşıyoruz. Konaklayacak yer, araç park edecek otopark bulamıyor insanlar. Önce altyapıyı halletmek zorundayız. Ondan sonra turist çekecek alternatif eğlence alanları yaratmak zorundayız. Romanlar Edirne’nin bir gerçeği olarak görülmeli. Bizler de roman kardeşlerimizi işin içine katarak Roman geceleri düzenleyebiliriz. Böylelikle insanların burada kalmasını sağlarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: